Nový Jičín – město plné památek a zajímavostí


Město s 24 000 tisíci obyvatel leží v Moravskoslezském kraji a je známé svým pravidelným čtvercovým náměstím. Masarykovo náměstí, které je tvořeno měštanskými domy, je součástí městské památkové rezervace, bylo rekonstruováno v letech 2008-2009 a to včetně podloubí a morového sloupu.

Nový Jičín zajímavosti a památky

Mezi zajímavé památky na náměstí patří barokní sloup panny Marie z roku 1917, dům U bílého anděla s lékárnou, radnice a renesanční měšťanský dům Stará pošta s dvojitou renesanční lodžií postavený v 60. letech 16.století.

Další zajímavou památkou města je Žerotínský zámek. Nachází se v historickém centru Nového Jičína a byl postaven z bývalé městské dřevěnné tvrze v 16. století. Později byl ještě upraven v 19.století do dnešní podoby a dnes v něm sídlí muzeum.

Od středověku chránily Nový Jičín městské hradby. Do dnešní doby se ale bohužel dochovala pouze Farská brána a jen malý zlomek hradeb.

TIP: Ludvíkov – ideální místo na dovolenou ve Slezsku

V případě, že byste rádi zavítali do nějakého z místních kostelů, doporučujeme navštívit kostel Nejsvětější Trojice a nebo kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Historie kloboučnické výroby v regionu sahá až do 17. století. Nový Jičín je domovem firmy TONAK, která se zabývá výrobou pánských a dámských klobouků a to už několik desítek let.

Nový Jičín byl oceněn titulem Historické město roku, a to v roce 2001. Mezi známé osobnosti, které pobývaly v Novém Jičíně jmenujme alespoň Karla Kryla. Zajímavostí je, že město bylo navštíveno Josefem II. Ten dle historických pramenů v roce 1787 v Novém Jičíně přenocoval.

Autor textu a fotografií: Katka H.

Ubytování Nový Jičín

Fotogalerie

Kam dál v okolí: