Okolo Třeboně nejsou jen rybníky

Když se řekne Třeboň, většině lidí se vybaví rybníky a kapr. Ale tohle krásné jihočeské lázeňské město toho nabízí mnohem víc. Užijí si tady milovníci přírody, a to i přímo ve městě. Je totiž plné nejen historických památek, ale také krásných parků.

Třeboň rybníky

Hned za hranicemi Zámeckého parku najdete první rybník. Jmenuje se Svět a celý ho můžete obejít po naučné stezce Okolo Světa. Je dlouhá celkem 12 km a najdete na ní 16 stanovišť s informačními tabulemi, kde se může dočíst řadu zajímavostí.

Půjdete po mohutné hrázi rybníka pod staletými duby a pak anglickým parkem dojdete až ke Schwarzenberské hrobce, osmiboké novogotické stavbě z roku 1874. V létě sem můžete třeba zajít i na koncert. Kousek od ní leží na stezce hřbitovní kostelík sv. Jiljí, jehož historie sahá až do roku 1515.

Vedle je koupaliště Ostende. Z něj nebo z jeho volně přístupného okolí jsou během léta vidět ty nejkrásnější západy slunce.

Okolo Třeboně

Stezka dále pokračuje přes samotu zvanou Odměny, kolem Cirkvičního rybníka a Spolského mlýna až zpět do Třeboně do lázeňského parku u lázní Aurora. Tam se můžete podívat díky panoramatickému výtahu na Třeboň z výšky 25 m.

Podle známé písničky se okolo Třeboně pasou koně.

Jen pár kilometrů za městem ve směru na vesnici Branná se nachází hřebčín Obora. Z centra se tam dostanete příjemnou procházkou po hrázích rybníků Svět a Opatovický. Pokud máte chuť na trochu delší výlet na kole, autem nebo vlakem, další šanci vidět krásné koně budete mít například kousek za Suchdolem nad Lužnicí ve směru na Dvory nad Lužnicí. Ale míst, kde se můžete svézt na koni, nebo alespoň pokochat pohledem na tato krásná zvířata je tady ještě mnohem víc.

TIP: Trocnov – památník Jana Žižky

Protože Třeboň leží v rovinaté krajině, je ideální na turistiku a cyklistiku. Zajímavých míst kousek od města je celá řada. Tak třeba 6 km od náměstí směrem na Prahu najdete Rožmberk, největší rybník u nás. 8 km ve směru na České Velenice je zase rozvodí. Jedná se o technickou památku, kde se z Lužnice odděluje kanál Nová řeka, která chrání Třeboň a také rybník Rožmberk před povodní. Nová řeka spojuje Lužnici s Nežárkou a její tvůrcem je Jakub Krčín. Na levém břehu Nové řeky hned vedle Stříbřeckého mostu leží pomník Emmy Destinové, jejímž domovem byl nedaleký zámek ve Stráži nad Nežárkou.

Celý region Třeboňska je chráněnou krajinnou oblastí a patří také do biosférického fondu UNESCO. Malé, střední i velké rybníky se střídají s hlubokými lesy a loukami i malebnými vesničkami. Určitě tu najdete mnohé další cíle pro své výlety.

Možná vás naláká i text Emmy Destinové z jejího pomníčku: „Žijící, jež smíte dosud všechny tyto krásy zřít, vzpomeňte si při přeletu sněhobílých racků samot duše mé, jež dozajista vtělena do některého z nich, znovu vždy se vrací v místa štěstí mého zašlého.“

Fotogalerie

Třeboň ubytování