Obec Holašovice – nádherná památková rezervace ze seznamu UNESCO

Pokud se rádi touláte jihočeskou krajinou a poznáváte zajímavá kulturní místa, která mapují historii naší země, navštivte také malou vesničku Holašovice (Jihočeský kraj). Kde ji najdete? Musíte zamířit do chráněné krajinné oblasti Blanský les, asi 16 kilometrů na západ od města České Budějovice, k obci Jankov.


Tam vás čeká skvost jihočeských Blat – náves s rybníčkem obestavěná dobovými sídly, jež dokumentují krásu stylu selské baroko. Památkovou vesnickou rezervaci tvoří celkem 23 usedlostí, včetně přístavných staveb jako jsou maštale, chlévy, výměnky, sýpky, stodoly i vysoké vstupní brány.

Z historie obce

První zmínky o existence obce se objevují ve 13. století, kdy byla majetkem kláštera ve Vyšším Brodě. V průběhu 16. století vesnici těžce zasáhla morová rána, což mělo zásadní vliv na změnu jejich obyvatel.

TIP: Co vám nesmí uniknout v Hluboké nad Vltavou

Po třicetileté válce bylo v obci trvale obydleno asi 14 usedlostí. Zlom nastává ve 2. polovině 19. století, kdy dochází vlivem politických i ekonomických změn k rozmachu stavebních úprav roubených venkovských staveb.

Zápis na seznam UNESCO

V roce 1997 byly Holašovice zapsány na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako jedinečný doklad živoucí lidové architektury typické pro určitou územní oblast.

Mistrná zručnost spojená s citem pro detail a nápaditost se promítá v díle venkovských stavitelů i restaurátorů. Jejím výsledkem jsou nádherně zdobená průčelí domů vybavených širokými štíty, které nesou motivy či nápisy vypovídající o profesi majitelů stavení.

Selské slavnosti

Obec Holašovice je také každoročně dějištěm slavností v lidovém duchu, které trvají celé tři dny. Návštěvníci se mohou těšit na lidový jarmark s ukázkami řemesel, spoustou zajímavých ručních výrobků k zakoupení. Samozřejmě, že nesmí chybět také jedinečná gastronomie a vystoupení umělců různých hudebních žánrů a bohatý kulturní program.

Stonehenge v Holašovicích

Další novodobou atrakcí, která již od roku 2008 přitahuje pozornost zvědavých návštěvníků, je kamenný kruh za Holašovicemi. Tento mystický projekt pochází z dílny místního občana. Menhirový komplex – zdejší kameny mají především léčebnou a meditační funkci.

Zajímavost

Proběhlo zde natáčení několika filmů, točily se zde např. Babovřesky.

Fotogalerie

Ubytování v okolí

Doporučujeme:

Napsat komentář