Obnovený památník Tomáše Bati ve Zlíně

Pietní vzpomínka na nadaného a průkopnického podnikatele byla navrácena do původní podoby, kterou ji v roce 1933 propůjčil architekt František Lýdie Gahura. Památník měl připomínat výjimečnou osobnost Tomáše Bati, jež si získal srdce občanů a před svou tragickou smrtí 12. 7. 1932 působil ve Zlíně jako starosta města. Inspirací samozřejmě našel v zahraničních vzorech.


Za socialismu byl využíván jako sídlo Krajské galerie výtvarného umění. V roce 2019 byl navrácen do své původní podoby a 27. května téhož roku byl slavnostně zpřístupněný veřejnosti.

Památník Tomáše Bati ve Zlíně

Z historie

Architekt Gahura měl necelý jeden rok na realizaci památníku, který byl slavnostně otevřen v den prvního výročí Baťovi smrti. Slavnostního ceremoniálu se sám účastnil po boku vdovy Marie Baťové.

Památník však čekaly krušné časy. Prvním tragickým momentem bylo jeho poškození za 2. světové války, kdy bylo město Zlín letecky bombardované.

Dalším kritickým okamžikem byla její násilná přestavba v 50. letech na Dům umění, který sloužil jako galerie a sídlo Filharmonie Bohuslava Martinů.

Zlom nastal 6. října 2006, kdy se na konferenci ve Zlíně začala projednávat obnova jeho původní funkce. Přestavba pod vedením architekta Ing. Petra Všetečka byla svěřena společnosti Zlínstav, a. s.

Co v památníku uvidíte?

Návštěvníci se mohou těšit na maketu letounu Junkers F-13age, se kterým Tomáš Baťa v doprovodu pilota Jindřicha Broučka vydal do Švýcarska slavnostně otevřít novou pobočku. Jejich let skončil tragicky nedaleko Otrokovic.

Instalace představuje letoun za letu. Dalším zajímavým prvkem je schodiště ve tvaru písmene „Z“ ,busta Tomáše Bati a také zajímavé osvětlení, které podtrhuje unikátnost památníku především ve večerních hodinách.

Památník Tomáše Bati ve Zlíně 2

Otevírací doba – prohlídky památníku

Zlínský klenot si můžete prohlédnout samostatně nebo v doprovodu průvodce. Přístupný je po celý týden kromě pondělí. Komentované prohlídky probíhají v každou celou hodinu od 10 do 17 hodin. Památník je částečně bezbariérový.

Ceník – vstupné

Vstupenka pro dospělého stojí 80 Kč, snížené vstupné pořídíte za 40 Kč, rodinné vstupné (2 dospělí a 2 děti) činí 160 Kč. Vstupenku si zakoupíte v Infopointu, který sídlí v přízemí Gymnázia a Jazykové školy Zlín na Růmech.

Parkování

Pokud dorazíte autem, máte možnost využít parkoviště u Obchodního domu Prior a k budově památníku dorazit pěšky (asi 500 m).

Web: https://pamatnikbata.eu

Související články:

Napsat komentář