Obora Holedná – Brno


Problémem většiny míst v dnešní době je nedostatek zeleně, kvůli rozsáhlé infrastruktuře. Lidé si stěžují na znečištěné ovzduší, nedostatek parků na odpočinek či příjemné procházky. Brno je však v tomto ohledu neuvěřitelně výjimečné. Na tento jinak velký problém má poměrně rozsáhlé, 327 hektarové řešení.

Obora se nachází v Brně mezi sídlišti Jundrov, Kohoutovice a Bystrc. Leží kolem kopce Holedná s nadmořskou výškou 391 m a jeho nejvyšším bodem je vrch Hobrtenky (405 m. n. m.) v Kohoutovických lesích.

Parkování

Varianta 1

Parkoviště u prasátek, Brno – Žebětín.

Varianta 2

Zaparkujte na sídlišti v ulici U velké ceny, případně v ulici Voříškova.

Vstup + jak se sem dostat

Výše zmíněné parkoviště 1 je na jiho-západě obory.

Parkoviště 2 najdete v jižní části, napravo od toho prvního a odtud je také možný vstup.

Naučná stezka

Lesnická naučná stezka Holedná vede kolem celého areálu, má 9 zastavení a popisuje všechna zvířata, která zde najdete. V polovině této stezky je rozhledna, takže kdo se nebojí výšek, může na ní vystoupat a prohlédnout si část Brna z výšky.

TIP: Zouvalka – stezka podél Brněnské přehrady

Největší výjimečností obory je to, že se nachází ve velmi rušném městě. Poskytuje tak útočiště pro kohokoliv, kdo potřebuje na chvíli vypnout. Jsou zde mufloni, daňci a divočáci.

Obora Holedná - Brno
Obora Holedná v Brně

Můžete tak na vlastní oči vidět přirozené chování těchto zvířat. Obora je místo plné zážitků jak pro dospělé, tak i pro děti.

 Cestičky jsou sice spletité, ale nemusíte se bát, informační tabule vás zavedou vždy tam, kam chcete jít.

Je také takovou malou oázou. Je skvělým místem na rodinné či romantické procházky. Přestávku od chození si můžete udělat v jednom z několika altánků pro tento účel. Cestou oborou narazíte nejen na krásnou zvěř, ale i na stejně krásné stromy, květiny, či jezírka. Obora vás nezklame v žádném ročním období. Na jaře jsou stromy obsypané bezpočetným množstvím barevných květů. V létě obora potěší osvěžujícím chládkem všude, kam se podíváte. Na podzim se můžete ponořit do typických barev tohoto období, skutečně vás pohltí. V zimě se po několika vločkách přemění na kouzelnou pohádkovou krajinu.

Otevírací doba

Zda je pondělí nebo neděle, květen nebo listopad, ráno nebo večer, vezměte si vodu a krmení – něco na zub a navštivte Oboru Holedná v Brně. Stane se místem, kam se budete vždy rádi vracet, protože je otevřeno 24 hodin denně po celý rok.

Mapa

Kam dál v Brně