Obora Žleby – bílí jeleni a dravci v zámeckém parku

Obora Žleby se nachází v nenápadné vesnici nedaleko města Čáslav, téměř na samé hranici Vysočiny, Středočeského a Pardubického kraje. Vzhledem ke své pozici jsou Žleby velmi snadno dostupným prázdninovým cílem pro cestovatele z Prahy a středních Čech, z okolí Pardubic, Hradce Králové, ale i Jihlavy.


Poměrně snadno se sem dá dostat také z Brna. A že má tato obec svým návštěvníkům rozhodně co nabídnout, o tom není pochyb.

Otevírací doba

  • Květen – září: 10 – 18h denně
  • Říjen – duben: zavřeno

Obora Žleby

Kromě krásného historického zámku je to například Obora Žleby, kde můžete vidět mnoho zajímavých zvířat. Dodnes si pamatuji svou první návštěvu této rezervace. Byla jsem tenkrát malé dítě a oboru jsme navštívili v rámci rodinného výletu. Kromě dravců, kterých tam už tehdy bylo k vidění poměrně hodně, se mi nejvíc zalíbil výr, který sídlil na jakémsi kameni. Zaujal mne především proto, že bylo možné si k němu přisednout a „povídat“ si s ním – na jakýkoliv komentář ze strany návštěvníků tento výr totiž odpovídal svou vlastní řečí. Nikdy předtím jsem nic takového neviděla, a tak jsem u této sovy strávila dost času.

V současné době jsou největší chloubou obory především vzácní bílí jeleni.

Obora Žleby - bílý jelen

Tato zvířata se do Čech dostala pravděpodobně koncem 18. století a patřila většinou šlechtickým rodům. Pokud Vás zajímá historie a současný život bílých jelenů, pak určitě navštivte žlebskou oboru, kde je instalována expozice se zajímavými informacemi. Naživo tam můžete jeleny samozřejmě potkat také – veřejné přikrmování jelenů se koná od května do září vždy v poledne a potom v 15:30.

Dalším velkým lákadlem, které Obora Žleby má, jsou již zmínění dravci. Chcete vidět, jak probíhá výcvik orlů nebo supů? Potom jste na správném místě. Ukázky přeletu dravců pro veřejnost se konají vždy ihned po přikrmování jelenů – tedy ve 12hodin a v 15:30. Přes prázdniny máte tuto možnost každý den kromě pondělí, od května do září pak během víkendů nebo státních svátků.

TIP: Pěkná obora je i v Mstišově u Dubí.

Kromě zmíněných dravců a jelenů jsou v oboře k vidění samozřejmě i další zvířata, jako např. mufloni, daňci a srnci nebo koza kamerunská, která je oblíbená zvlášť u dětí. Návštěva obory je tak příjemným tipem na výlet nejen pro rodiny s dětmi, ale pro každého, kdo má dobrý vztah ke zvířatům a přírodě.

Parkování

Jsou zde 2 placená parkoviště, jedno na náměstí přímo u zámku v ulici Na Valech a druhé kousek odtud v ulici Ke hrázi.

Mapa

Web: www.oborazleby.cz – zde zjistíte také aktuální vstupné

Levné ubytování Žleby

Kam dál na výlet:

Napsat komentář