Obři oceánů – impozantní výstava v Černé v Pošumaví


Modrá planeta, tak je mnohými nazývána naše Země. Celých 71 % veškeré plochy zabírají světové oceány a ty ukrývají mnohá tajemství, která nám zůstanou možná navždy zapovězena. Pokud patříte mezi vášnivé obdivovatele přírody, nebo chcete jen sobě či svým dětem přichystat nádherný den plný unikátních zážitků, přijměte naši pozvánku za velkým dobrodružstvím do podmořského světa plného úžasných, mnohdy bizarních či nebezpečných, tvorů.

Od 30. 6. do 2. 9. se v Černé v Pošumaví u hotelu Racek uskuteční impozantní edukativní výstava pod záštitou National Geographic „Obři oceánů“, z které se vám doslova a do písmene zatají dech. K vidění bude mnoho jedinečných exponátů, jež nás nechají nahlédnout do tajemných hlubin světových oceánů a dovolí nám alespoň trochu poodkrýt mnohá tajemství, jež tyto málo prozkoumaná teritoria ukrývají.

Těšit se můžete na desítku oceánských obrů v životních velikostech, jednu z největších sbírek ve střední Evropě plnou čelistí a zubů žraloků z celého světa, a v neposlední řadě interaktivní zónu, kde se budete moci vyfotit před 3D Trick Art obrazy či zvukové stěny, která vám nabídne hlasy, zvuky a zpěvy desítek podmořských tvorů.

„Všechny exponáty jsou dokonalou kopií oceánských obrů vyrobených na základě detailních předloh vědeckého původu a mohou tak sloužit i jako naprosto věrná učební pomůcka. Většina exponátů je navíc zasazena do tematických scénérií tak, aby byl jejich příběh ještě dokonalejší a návštěvníci si z výstavy mohli odnést naprosto autentické a výjimečné zážitky ze setkání s těmito tvory“, říká o výstavě majitel pořádající společnosti Shake marketing s.r.o. Pavel Kratochvíl.

—————–

Stručné představení exponátů výstavy

Obři oceánů:

Obři oceánů výstava

Plejtvák obrovský je největší žijící kytovec a nejtěžší zvíře, jaké kdy vůbec na planetě Zemi žilo. Dorůstá délky až 33 metrů a váží přes 200 tun.

Obři oceánů výstava 6

Vorvaň obrovský je největší z momentálně žijících ozubených velryb a věří se, že jde o vůbec největší ozubené zvíře na světě, jaké kdy na Zemi žilo. Největší doložený jedinec pravděpodobně dosahoval délky až 28 metrů a váhy 150 tun.

Obři oceánů výstava 3

Kosatka dravá je největším zástupcem čeledi delfínovitých. Tento všestranný predátor stojí na vrcholu mořského potravního řetězce. Samci dosahují délky 9 m a váhy až 10 tun.

Obři oceánů výstava 2

Krakatice obrovská je jeden z nejzáhadnějších a nejméně prozkoumaných druhů, který brázdí tajemné hlubiny našich oceánů. Největší známý uhynulý exemplář měřil úctyhodných 18,5 metrů.

Obři oceánů výstava 1

Žralok bílý je dokonalý predátor pobřežních vod většiny oceánů. Dosahuje maximální délky 6 metrů a hmotnosti kolem 3 tun.

Obři oceánů výstava 4

Manta obrovská je největším druhem rejnoků na světě. Dorůstá velikosti okolo 3 až 5 m s rozpětím ploutví kolem 7 metrů, ale byli pozorováni jedinci s rozpětím až 9 m.

Dalšími exponáty jsou narval jednorohý, kladivoun velký, běluha severní a delfín skákavý.

 Obři oceánů výstava 5

Sbírka čelistí a zubů ze světa žraloků:

Jedná se o jednu z největších sbírek žraločích čelistí a zubů ve střední Evropě. Mezi její dominanty paří obří čelisti žraloka tygřího, který měřil 4 metry, či 18 cm velký a několik miliónů let starý zub z pravěkého žraloka megalodona, který dosahoval  30-35 metrů a hmotnosti 35-45 tun. Dalším impozantním exponátem je 9 cm zub z největšího nalezeného jedince žraloka bílého. Tuto sbírku zapůjčil vášnivý potápěč, sběratel a obdivovatel dokumentů ze žraločí říše Ing. Pavel Janda se svojí rodinou.

Interaktivní zóna

Interaktivní zóna nabídne možnost ponořit se do podmořského světa prostřednictvím oceánské zvukové stěny, kde budete moci zavřít oči a nechat se unášet do tajemných hlubin hlasy, zvuky a zpěvy desítek podmořských tvorů. Nebudou chybět 3D Trick Art obrazy, které vám vytvoří dokonalé iluze a trvalý foto-zážitek prostřednictvím doprovodné soutěže s National Geographic. Pro odnesení dalších hmatatelných vzpomínek vám bude k dispozici stylové fotopointy a stánek s podmořskými upomínkovými předměty a suvenýry.

Související:

Tutanchamon výstava Brno

1 komentář u „Obři oceánů – impozantní výstava v Černé v Pošumaví“

  1. Ano, navštívili jsme výstavu v Černé v pošumaví kde nás na velkém provizorním stanu vítal nápis, že po shlédnutí nebudeme moci popadnout dech. Tak to bylo pravdivé, ale asi ne tak jak to organizátoři mysleli. Za cenu rodinného vstupného 250,-Kč jsme po projití turniketem za černý závěs shlédli na podstavcích a nebo visící plastové mořské živočichy, které občas můžeme vidět jako dekoraci v různých obchodních centrech po Evropě. K tomu je zde puštěno pár televizorů se staženými dokumenty z příslušného televizního kanálu o onom živočichovi. Logo kanálu z kterého je to stažené je i v rohu obrazovky. Ve stanu je příšerný vzduch i proto, že se chodí po sešlapané trávě. Expozice je chytře oddělena od zvědavých neplatících černými závěsy tak aby dovnitř nebylo vidět. A jakmile jsme prošli turniketem tak jsme opravdu až do konce nemohli popadnout dech. A to proto, že se tam těžko dýchalo, ale hlavně proto jaká to je ohromná blbost a jen tahač peněz z kapes návštěvníků. Dobrá rada na konec: NECHOĎTE TAM.

Napsat komentář