Od minerálních pramenů k Jezírku lásky v Luhačovicích


Atraktivní lázeňské město Luhačovice (Zlínský kraj) je oblíbenou výletní destinací. Poskytuje svým návštěvníkům zajímavé kulturní, společenské i sportovní zážitky. Zpestřete si nedělní odpoledne nenáročnou vycházkou, která vás provede malebnou Masarykovou ulicí.

Následně se projdete po okruhu Dušana Jurkoviče až k pověstmi opředenému Jezírku lásky. To se ukrývá v lese nad lázeňským areálem. Kromě příjemných zážitků se vám naskytne možnost ochutnat lázeňskou vodu přímo z minerálních pramenů.

Jezírko lásky Luhačovice

Výhled na Luhačovice

Masarykova ulice – Luhačovice

Hlavní třída, která spojuje autobusové i vlakové nádraží (možnost využít parkoviště) s lázeňskou kolonádou, je lemovaná jedinečnými secesními budovami. Potěšte se pohledem na secesní vily (Haná a Světlana) z konce 19. století vytvořené ve švýcarském stylu.

Secení vily Hana a Světlana - Luhačovice

Za prohlídku stojí také vila Radhošť a Muzeum Luhačovického Zálesí.

Vila Radhošť - Luhačovice

Pramen Dr. Šťastného

Upravené zřídlo se nachází naproti Lázeňskému divadlu a je dostupné veřejnosti celoročně. Své jméno mu propůjčil známý lékař z Luhačovic. Návštěvníci lázní mají možnost ochutnat přírodní minerální vodu obohacenou o lithium, baryum, kyselinu boritou a fluorid.

Pramen dr. Šťastného - Luhačovice

Pramen Ottovka

K prameni vás přivede most přes řeku Šťávnici. Pramen se nachází na úpatí Malé Kamenné, mezi tenisovými kurty. Svůj název získal díky osobě hraběte Otty Serenyiho, který žil na místním zámku.

Pramen Ottovka - Luhačovice

Pramen Viola

Pramen se nachází ve svahu nad Ottovkou. Vede k němu asfaltová cesta, která následně pokračuje křížovou cestou. Veřejnosti byl zpřístupněný až v roce 2010. Voda z pramene je prospěšná pacientům s onkologickým onemocněním, dýchacími či zažívacími obtížemi.

Pramen Viola - Luhačovice

Pramen Marie

Pramen se nachází v lesní cestě. Je zakončením křížové cesty. Veřejnosti byl zpřístupněný také v roce 2010.

Pramen Marie - Luhačovice

Od pramenu Marie se vydáte do konce až k louce s mysliveckým posedem. Projdete kolem myslivecké hájenky až k hlavní komunikaci. Po ní se vydáte doleva k zahradnické osadě. Od té vás k jezírku dovede kamenné schodiště.

Myslivecký posed Luhačovice

Les v Luhačovicích

Jezírko lásky

Jedná se o malou přehradní nádrž, která je hluboká asi jeden metr. Původně byla koncipovaná jako napajedlo pro zvěř. Postupem času se z ní stalo vyhledávané místo pro lázeňské návštěvníky.

Dnes je součástí cyklistické stezky Obora. Turistická atraktivita přiměla lázně Luhačovice k úpravám okolí jezírka. Návštěvníci mohou využít zpevněnou kamennou přístupovou cestu, odpočinout si na lavičkách a pozorovat dění na hladině. K dispozici je také malý dřevěný altán.

Jezírko lásky Luhačovice 2

Jezírko lásky Luhačovice 3

Související: