Od rozhledny Slavín v Tupadlech k Čertovým hlavám


Na kokořínsku jsme tentokrát dojeli busem do Tupadel a šli k rozhledně Slavín z roku 1840, brána je zamčena, ale jezdí sem prý skupiny čínských turistů a meditují zde.

Po zelené značce se vracíme, přecházíme na modrou do Mokřadu Liběchovky a nalézáme medvědí česnek. Po tradičním obědě v Želízech za 60 Kč = držťková polévka + domácí rohlík + pivo Březňák pokračujeme k 10 m vysokým Čertovým hlavám od Václava Levého. Někteří turisté vylezou až na hlavy, jiní využijí zoom fotoaparátu pro přiblížení.

Čertovy hlavy

Čeká nás poslední výstup na pískovcové skály a prudký sestup k jeskyni Klácelka, ve 40. letech 19. století zde sochař Václav Levý vytesal reliéfy zpodobňující ve zvířecích postavách symboly lidských slabostí.

Jeskyně Klácelka

Prostor před jeskyňkou se nazývá Blaník, zde Václav Levý vytesal reliéfy Jana Žižky, Prokopa Holého, Zdeňka Zásmuckého a postavy trpaslíků kovajících zbraň blanickým rytířům, na blízké skalce je vytesán kalich. Vracíme se k Liběchovce, skokan hnědý si myslí, že si ho spleteme s listem, po modré pokračujeme až do Liběchova.

Napsat komentář