Odbavení na letišti Praha. Postup, jak to zde probíhá


Zajímá vás, jak probíhá odbavení na letišti Praha? Pokud jste ještě letos neletěli, letíte úplně poprvé nebo jste cestovali letadlem už před delší dobou, přečtěte si, na co si dát pozor.

Co je to Odbavení na letišti

Odbavení probíhá pokaždé, když letíte na dovolenou nebo na pracovní cestu. Musíte se přihlásit – registrovat na přepážce, kde dostanete palubní lístek (letenky) a zároveň odevzdáte zavazadla (tašky a kufry). Jak funguje celý proces až po nástup do letadla popisuji zde.

Jak probíhá odbavení zavazadel na letišti v Praze – postup

Letiště Václava Havla prochází stále nějakými změnami a ani letos to není jinak. Pokud jste pár let neletěli, asi se budete divit.

Letadlo Smart Wings - letiště Václava Havla Praha
Letadlo SmartWings na letišti Václava Havla v Praze

První fronta, která zde na vás čeká, je už při odbavení kufrů a tašek. Obvykle to je cca 2h (2,5h) před odletem, nám se podařilo zde být ještě o hodinu dříve, takže jsme se celkem divili, že už odbavení jede a to celkem 9 přepážek a jedna fronta najednou. Asi je to lepší řešení, protože když jsou volné jen 2 odbavovací přepážky a fronta je až k východu, asi to není nejlepší .

U přepážky předložíte cestovní doklady a dostanete palubní lístky (letenky).

INFO: Pokud vás letí víc, jako rodina např. 2 dospělí a 2 děti, máte každý nárok na 15 kilo váhy zavazadla, i když máte třeba jen 3, pak máte nárok na 15kg/kufr/taška, takže 60 kg celkem. Tentokrát jsme díky „Fišerovi“ měli povoleno 23kg na zavazadlo, takže jsme se v pohodě vešli s našimi 3 taškami a kufry.

Poté, co máte odbavené zavazadlo, dostanete letenky (palubní lístky) a pokračujte k novému odbavování. Zde je trošku novinka, palubní lístky nekontroluje zaměstnanec, ale sami si u vchodu pípnete čárovým kódem a jdete dál. Tady je již delší fronta, protože probíhá klasicky kontrola jak vás samotných, tak i všeho co si berete na palubu.

Zavazadla na letišti
Zavazadla na letišti

Do malých bílých plastových vaniček dáte veškerou elektroniku, kovové předměty jako třeba pásek, hodinky, mobily, já vozím notebook, takže ten je také nutné vyndat z tašky, foťák mohl zůstat v pouzdře (zrcadlovka), aby mohl projet kontrolou a vy projdete „bránou“ a když nebudete pípat, je vše ok. Fronta byla krátká, ale to neznamená, že to bylo rychlé.

Představte si, že jdete do „Lidlu“, nakoupíte si na víkend a s tímto jdete ke kontrole. Před námi Asiati, kteří měli víc jídla než my kupujeme na sobotu a neděli pro děti :D

No 15 minut zdržení jasných, tak pozor, jogurty si na palubu opravdu neberte a vše vyndejte z batohů, ledvinek, příručních tašek, resp. vše co by stálo za kontrolu.

Kdo má parfémy, voňavky, sprchový gel, musí být o obsahu pouze do 100ml a toto dát do malých plastových pytlíčků. Zde vám je dají, ale lepší je mít z domova abyste nezdržovali.

Powerbanky pokud máte, nesmí být v cestovním kufru, který jde do podpalubí, ale musíte je mít v příručním zavazadle.

Na letišti už jen počkáte, až zahlásí, že se můžete dostavit k odbavení a po nasednutí do letadla hurá do nebes a k moři za sluncem a teplem a třeba právě směr letiště Kavala v Řecku.

TIP: Zájezdy vybírejte na INVIA.cz, DOVOLENA.cz

Bezpečnostní kontrola zavazadel na letišti Václava Havla v Praze

Letiště Praha zavádí od pondělí 15.5.2017 náhodnou kontrolu zavazadel na přítomnost stop po výbušninách. Po odbavení váš kufr bude otevřen a zkontrolován detektorem, zda neobsahuje stopové prvky po výbušninách.

zavazadla kufry
Zavazadla kufry

Celý proces se bude provádět na specializovaném pracovišti pod kamerami. Záznam bude uchováván jako důkaz, že se ze zavazadla nic neztratilo.

O tom, že vaše zavazadlo bylo zkontrolováno, se dozvíte až v cílové destinaci a podle toho, že bude přelepeno letištní páskou s nápisem Security Checked.

Pokud se zavazadlo nenávratně poškodí, bude přelepenou páskou červenou.

U obou případů najdete vevnitř kufru či tašky dokument s informacemi, jak dál postupovat a na koho se obrátit s případnými dotazy pro případ reklamace.

Jestliže si vaše zavazadlo nechávate na letišti zabalit do průhledné fólie, nebo již toto máte hotovo z domova, po kontrole bude opět zabaleno stejně jako před rozbalením.

Zámky

Důležité je mít na kufru zámek, který lze otevřít a ne zámky, které jsou součástí kufru, pak opravdu hrozí zničení zavazadla.

Náš tip: Cestovní kufr American Tourister

Doporučeno je mít TSA zámek, označený znakem červeného diamantu.

tsa zámek
TSA zámky

Samozřejmě je možné mít i kufr bez zámku.

Časté dotazy

Jak dlouho trvá odbavení na letišti

Čas odbavení záleží na tom, jestli letíte v létě, kdy je hlavní turistická sezona, nebo mimo letní sezonu. Počítejte s tím, že musíte být 2,5 hodiny před odletem na letišti, ve frontě můžete čekat 30-60 minut, pak kontrola příručních zavazadel, co si berete na palubu, ale když nepřijdete poslední do fronty, maximálně do hodiny byste vše měli zvládnout. Pak počíkáte v prostoru, odkud se nastupuje do letadla (zde jsou i obchody, kde si můžete koupit jak jídlo, tak i pití na cestu) a až vyhlásí nástup do letadla, můžete jít do fronty, to je obvykle cca 30 minut před odletem. Pokud ale nechcete v letadle zbytečně sedět před několikahodinovým letem, doporučuji s nástupem nespěchat a jít mezi posledními.

Jak se odbavit na letišti

Kdo neletí s cestovkou, může si v jednom ze samoobslužných kiosků odbavení udělat sám, vyhnete se frontě a nebudete muset být tak brzy na letišti. nejčastěji se to týká nízkonákladových společností RyanAir a Easyjet.

Jak dlouho trvá odbavení po příletu

Pokud jste v schengenském prostoru, pak vás nečeká odbavení, ale jen dojdete k pásu, kde si vezmete kufr a můžete se vydat z letiště, pravděpodobně domů. To trvá tak 20-30 minut, nejdéle se čeká ka kufry, když jich máte víc, protože nikdy nevyjedou všechny současně.

Poplatek za odbavení na letišti

Ještě jsem nezažil, že bychom za odbavení něco platili, ale doposud jsme s rodinou létali pouze s cestovní kanceláří.

Jak se chovat v letadle

To asi není nutné popisovat, prostě tak, abyste nerušili ostatní, protože s nimi budete pár hodin na jednom místě.