Okruh Finskem


Finsko vzniklo tak, že nešikovný andělíček nesl vodu, zakopl o obláček a polil zemi pod sebou, tak vzniklo 180.000 jezer.

Fin nejdříve postaví saunu, bydlí v ní a teprve potom staví dům, dříve díra v zemi, hromada kamení a oheň, rodilo se v ní, protože to bylo nejčistší místo, téma hovoru – odkud má kameny, o kamnech – stále se vyvíjejí, metličky se trhají při slunovratu.

Fin v autobuse se dlouze rozhlédne a sedne si co nejdál od ostatních. Silnice na severu se neuzavírají, opravují se za provozu, neb je jich málo, lesy se nekácí, ale prořeží se a z náletů les doroste, všechny Laponky jsou po 30. roce otylé, protože hubená je považována za nepřitažlivou, je-li po 16. roce svobodná matka, nic se neděje, vdává se po 20. roce, když poznala všechny kluky v okolí.

Los má lopatkovité parohy, v říji 1 – 2 losice, olosená je 36 týdnů (je to max. ze sudokopytníků). při žraní pod vodou zatáhne nozdry a koukají mu jen uši. Sob žije ve stádech jako jelen, samice má růžky špičaté, aby kromě kopyt mohla i růžky rozhrabávat sníh a bojovat s vlky, při napadení se předkloní a myslivec má dobrý cíl.

Velký okruh Finskem

Snídaně v hotelu Culumbus v Kuopiu je podobná jako na lodi – karbanátky tentokrát nejím s vločkovou kaší, sladký sleď, …, jablečný mošt je zrádný, po rozchodu na náměstí fotím květinové válce – ledovky v pletivu, mošt se hlásí a oba se ženou létáme od McDonalda (otvírá za 35 min.) k WC za 1 finskou marku (mám 100) a zpět k hotelu do WC v sauně, já to stihl, žena se musí přebalit na pokoji. Se ztrátou pět minut vyrážíme „snad“ za nimi a u kostela jsme v grupě, vyhlídková věž je 75 m vysoká, 306 m.n.m. Z restaurace je pěkný výhled, ale z ochozu ještě lepší, dole vidíme skokanský můstek, sjezdovku, kouřící továrnu a desítky ostrůvků, paneláky jako u nás.

Ubytování ve Finsku rezervujte na Booking.com

Savonlinna nás vítá na parkovišti Karosou z Rožmitálu pod Třemšínem, účastníci zájezdu spí ve stanech. Olavinlina je největší hrad („obranný“) Finska.

Finsko 13

Přecházíme po otočném mostě na plovácích, točí se i k přístavišti parníků, potom svítí červená chodcům na semaforu, za 20 FM nás hodinu provází blonďatý Fin, mluví i mně srozumitelně anglicky. Hrad stojí od r. 1490, prali se o něj Rusové se Švédy, měl pět věží, ale v jedné vybuchla prachárna a druhá byla špatně postavena nebo ji zbořili Rusové (verze z r. 1995/6 – „už se to smí říkat“), 3x střílna s kadibudkou – měla jen 20 cm prkno přes díru – BACHA, kdo se dobře nedržel, šel i s trusem. V jedné obyvatelné (vytápěné) věži byla nahoře komora pro 20 (40) žen – verze 1995/6, proti 350 mužům je chránila dřevěná závora držená vypadlým kamenem !? Děla ve střílnách nyní chyběla, bylo jen jedno 50 cm – vítací, u nás by to byla zřícenina, zde dali novou střechu, udělali zábradlí, opravili schody, natáhli elektriku, na zastřešeném nádvoří je v létě operní festival. Po r. 1917 se výrazně zvýšila úroveň kuchařů ve Finsku, protože sem utekli šlechtičtí kuchaři z Ruska.

Kerimaki má největší dřevěný kostel na světě – 45 x 42 x 37 m výška, pojme 3.300 osob sedících v dřevěných lavicích, právě zde trénovala spirituál a potom árii nějaká diva pro Olavinlinu.

Finsko 14

V přírodní rezervaci Punkaharju sbíráme borůvky, potom houby, jedeme 2 km od ruské hranice, vidíme strážní věže na obou stranách hranice. Imatra má vodní elektrárnu, která v 15 a 19 hod. vypouští pro diváky vodu z přehrady, zahraje hudba a finsky nám vše vysvětlili, je zde hotel Martina, po hlasování jsme vydrželi 60 min. koukat na vodopád, 0.33 Tuborg = 6.5 FM, Budweiser = 9.50.

Lappeenranta opět hotel Cumulus jako v Kuopiu, rozdíl – mají klíče, 4x hotelový videokruh, 2x film + 2x porno, někdo zde předplatil nebo zdarma (?), shlédli jsme společně, v sauně mají sprchové baterie jako v Rumbeke, skříňky, ve výtahu jsou tlačítka – saunet (do sklepa), reception, 2. patro, 3.patro, parking (na střeše), plný bar na pokoji po 10 – 35 FM, plavu si v bazénu. Náš neopatrný řidič si nechal otevřený kufr v busu a přišel o kufřík s doklady a penězi (krade se i ve Finsku), na policii sepsali zápis a odnesli si ho prázdný bez české peněženky, naštěstí velké prachy byly v papírovém pytlíku.

Finská sauna je také místními velmi oblíbená.

Snídaně v honosné restauraci, místo karbanátků jsou párečky, chybí ryba, město si neprohlížíme, přestože jsme včera ušetřili půl dne programu. U Kouvoli nás předjíždí červený VW Golf a mává žlutým terčem, řidič čeká „radarovou“ kontrolu a pokutu, ale oni hlásí, že druhé auto nám veze chybějící pasy řidičů, jsme v šoku „Follow me“, říká pohledná policajtka a jede k benzince, za 20 min. dorazí auto č. 2, řidiči – Češi se „odmění“ – 2x káva + 2x Gambrinus 10. Prohlížíme prodejnu nábytku, houpací ušák s podnožkou – 3.580 FM, kovový noční stolek – 690, s šuplíkem – 900.

Okruh Finskem

Stavíme u jezera za Kunanskoski, vidíme koně, v lese jsou borůvky, nůž držím nejprve v ruce (chyba !!) a po jeho schování nalézám 4x křemenáč, ležím na zemi a hledám vhodný úhel záběru pro foto, jsem 2x na videu a 1x foto od účastníků, jeden křemenáč mi upadl, neb jsem čtyři velikány neudržel v levé ruce, stejně byl červivý. Stylové moderní dřevěné domky u vody, v obchoďáku City market hledáme opět džem Moruschka, kupuji si pantofle za 20 FM a kiwi šampon 7.90, nezajíždíme si pár km do Lahti a jedeme přímo do Helsinek (hlavní město Finska od r. 1812 po připojení k Rusku Alexandrem I., dříve bylo hlavní Turku).

Odkazy:

Finsko – mapa Finska
Wikipedie – vlajka, měna, hlavní město, počet obyvatel, polární záře, zajímavosti
finsko český slovník
Letenky do Finska
Autem do Finska

Finsko ubytování

1. díl cestopisu – Jedeme do Finska
2. díl cestopisu – Okruh Finskem
3. díl cestopisu – Helsinki a Stockholm