Zřícenina hradu Rokštejn se nachází na Jihlavsku poblíž vesnice Přímělkov. My jsme naši výpravu započali v sousední vesnici Bítovčice.
Obsah článku
Hrad Rokštejn parkování
Na návsi můžete zaparkovat auto a odstartovat váš výlet obědem v Hospůdce U Gurmána. Jde o restauraci, kde se snaží vařit poctivě a jejich kuchyně je cílem mnoha turistů.
Kudy ke hradu
Z návsi půjdete 500 metrů přes mostek přes řeku Jihlavu do mírného kopce na vlakovou zastávku. Do Přímělkova je to jednu zastávku, tři minuty jízdy vlakem.
Přímělkov
Hned na vlakové zastávce se napojte na cyklostezku, vede směrem po silnici do táhlého kopce. U Přímělkovského rybníka cyklostezka odbočuje doleva. Půjdete stále po asfaltové silnici, ale již z kopce a před sebou uvidíte zříceninu hradu. Trasa z vlakové zastávky ke zřícenině je dlouhá dva kilometry.
Zřícenina hradu Rokštejn
Historie hradu sahá až do roku 1289. Markrabě Jan Jindřích ho zakoupil kolem roku 1359 a hodně zde budoval, v Horním hradě vystavěl palác a nechal přistavět ještě Dolní hrad. Hrad disponoval na svoji dobu moderními prvky jako například kachlovými kamny nebo teplovzdušným vytápěním. Na konci čtrnáctého století musel markrabě hrad prodat kvůli dluhům. V závěru patnáctého století byl dobyt Matášem Korvínem a od té doby chátral.
Od roku 1981 zde probíhají archeologické práce a konzervace hradu. Díky doplnění zdiva a opravě je nyní přístupná i Horní věž. Ke vchodu vede venkovní dřevěné schodiště, vnitřní část pak tvoří tři žebříky, s jejichž pomocí se po zaplacení vstupného dostanete na vrchol s výhledem na hrad a jeho malebného okolí.
Vstupné
Do areálu hradu se neplatí vstupné. U vstupní brány se nachází po pravé straně občerstvení, pokud není otevřené, můžete využít samoobslužnou truhlu, na jejímž víku je podrobný návod.
Po areálu hradu se můžete volně procházet, nejzajímavější je palác Horního hradu a Horní věž.
Otevírací doba
Přestože hrad je volně přístupný, v letních měsísích si můžete užít komentované prohlídky i zpřístupnění věže.
- Červenec – srpen: 10:00 – 16:00h (denně mimo pondělí)
- Září: 10:00 – 16:00h (soboty, neděle a svátky)
Přírodní rezervace Údolí Brtnice
Po prohlídce můžete pokračovat od rozcestníku „Rokštejn Zřicenina“ po zelené a modré turistické značce jeden kilometr až k rozcestníku „Pod Rokštejnem“. Cesta již není zpevněná. My jsme si opekli špekáčky a najedli se malin. Dále cestička vede již jen po zelené turistické značce krásným a dobrodružným údolím řeky Brtnice kolem chatové osady a hrádku Přímělkov.
Z hrádku se bohužel nedochovalo nic, lze však po kamenných schodech vystoupat na skálu, odkud je krásný výhled.
Za hrádkem je podchod pod železniční tratí a poté ji budete mít po levé ruce. Zhruba po jednom a půl kilometru se vrátíte zpět na vlakovou zastávku v Přímělkově.
Cesta zpět do Bítovčic
Zpět k autu se můžete vydat buď znovu po kolejích nebo pěšky, tentokrát po červené turistické značce. Cesta vede po asfaltové silnici a je dlouhá tři kilometry až zpět na náves.
Alternativní trasy kudy na Rokštejn
My jsme tuto trasu zdolali s kočárkem, ale v úseku od rozcestníku „Pod Rokštejnem“ po chatovou osadu jsme ho museli často přenášet. U chatové osady jsme přešli přes lávku přes řeku Brtnici a šli jsme po druhém břehu po lesní cestě.
Alternativní trasa může vést od rozcestníku „Pod Rokštejnem“ dálé po modré, kdy po jednom a půl kilometru dojdete do vesnice Dolní Smrčné. Zde taktéž najdete vlakovou zastávku a můžete se vlakem dostat zpět do Bítovčic, jen pojedete o jednu zastávku déle.
Další možností je od rozcestníku „Rokštejn zřícenina“ pokračovat dále po cyklostezce. Po jednom kilometru se dostanete do vesnice Panská Lhota a po dalších dvou kilometrech do Dolní Smrčné, kde je již zmíněná vlaková zastávka.
Pokud chcete dojít do Přímělkova nebo až do Bítovčic pěšky, je to také možné. Za mostem přes řeku Jihlavu se můžete v Dolní Smrčné napojit na červenou turistickou značku, do Přímělkova na vlakovou zastávku je to tři kilometry, až do Bítovčic na náves šest kilometrů.