Okruh Štramberkem kolem jeskyně Šipka, rozhledny Trůba, na Bílou horu a do botanické zahrady

Město Štramberk by měl alespoň jednou za život navštívit každý. Když jsme se procházeli útulným městečkem a míjeli řadu starobyle působících domečků, říkali jsme si, jak malebné to tady místní mají.


Parkování

Kdo hledá parkoviště zdarma, ten najde jedno po pravé straně na začátku Štramberka v ulici Novojičínská (je jasné, z jakého města vede) a další je u zdejší botanické zahrady u odbočky z ulice Hraničky, kam dojedete při cestě od Kopřivnice.

Největší placené centrální záchytné parkoviště „na Horečce“ je v ulici Zauličí. Další parkování je poté v druhé části této ulice, cena je 100kč za celý den.

Jeskyně Šipka u Štramberka

K jeskyni Šipka dojdete nejkratší cestou právě od zdejšího největšího parkoviště. Pod kopcem je dětské hřiště, takže pokud tu budete s dětmi, určitě budou nadšeny. Do jeskyně je vstup zdarma, doporučuji baterku, ať si můžete posvítit v její tmavší části.

Jeskyně Šipka Štramberk

Jeskyně Šipka Štramberk 2

Je zde parádní vyhlídka na zdejší věž, kterou popisují dále. I ta fotka je od „šipky“.

Štramberská trůba

Výstupem na kamenné schody k věži Trúba si můžete vylepšit vaše skóre – nějaké kalorie na nich určitě spálíte. Cestou vás bude doprovázet i vůně šeříků, který roste všude kolem. Už na zámeckém vrchu, ještě před vstupem na věž Trúba, budete mít krásný pohled. Na věž ale určitě jděte. Sice se vám z oněch železných schodů bude malinko točit hlava, výhled shora na město Štramberk a jeho okolí je ale k nezaplacení.

Štramberk - rozhledna Trůba

Město Štramberk

Město Štramberk 2

Rozhledna Bílá hora

Na tuto rozhlednu se vydejte po zelené značce, je to stále do kopce, jak jinak :) Vstup stojí dospělého 25 kč a dítě zaplatí 15 kč. Můžete si zde koupit i sušenku či pití, což se v horkých letních dnech může hodit.

I když je rozhledna vysoká a má 136 schodů, tak výhled mohl být lepší.

Rozhledna Bílá hora Štramberk

Výhled z Bílé hory u Štramberka

Botanická zahrada

Z Bílé hory půjdete po zelené z kopce po Sluneční stezce, kde jsou kameny se znameními zvěrokruhu a pak na křižovatce u rozcestníku jděte rovně, až dojdete na vrchol skály, odkud uvidíte tento obrazec. Působivé dost.

TIP: H-resort Beskydy – recenze ubytování

Uprotřed mezi stromy by mělo být Stříbrné jezírko, ale bylo vyschlé.

Obrazec ve Štramberku

Pokračujte z kopce rovně nebo vlevo a pak opět vlevo a dojdete k druhému bezplatnému parkovišti, které jsem popisoval. Naproti němu je vstup do botanické zahrady. No, to je silné slovo, ale prý na ní pracují. Jsou tu zajímavé rostliny i kameny, jak jsem se snažil vyfotit. Byli jsme zde ale v horkém létě, takže co mohlo, bylo vyschlé.

Botanická zahrada Štramberk

Dále jděte stále po zelené až dojdete k autu.

Tento okruh má cca 6 km a dá se ujít za 2 hodiny. Určitě mnou popisovaný směr je méně náročný než kdybyste šli trasu opačně.

Kde koupit zdejší pochoutku – uši

Nejlepší štramberské uši koupíte v pekárně U Káči, také je zde vyrábí a můžete si je dát jak samotné, tak i se šlehačkou. Mňam.

Pekárna U Káči Štramberk

Kde se najíst

Sice je pod rozhlednou Trůba restaurace, ale obsluha nebyla moc vlídná a v době, kdy měli mít otevřeno, ještě bylo zavřeno, tak jsme šli jinam. Pizzerie Piccolo pár kroků od náměstí měla sice hodně „rezervací“, ale jeden volný stůl byl, tak jsme si zde dali pizzu a dobré to bylo, takže doporučuji.

Pokud ale máte chuť jen na mňamku, dobré reference má cukrárna U Hezounů, kolem které také půjdete od auta k „trůbě“.

Cukrárna U Hezounů Štramberk

Ubytování  Štramberk

Výlety v okolí:

1 komentář u „Okruh Štramberkem kolem jeskyně Šipka, rozhledny Trůba, na Bílou horu a do botanické zahrady“

  1. Ještě bych dopsal malé doporučení.
    Opravdu nemá cenu hledat misto na zaparkování mimo vypsané parkoviště.
    1) fakt nejsou ve Štramberku parkovací místa ani pro místní
    2) MP Kopřivnice je vždy tam, kde ji chcete vidět nejméně (hlavně pro ty, co se rozhodnout parkovat ve Štramberku mimo parkoviště 😄)

Napsat komentář