Ondřejník – hora v Moravsko-Slezských Beskydech


Hora Ondřejník je první vrchol předhůří Beskyd zvedajících se postupně z Moravskoslezského kraje, až na Slovensko a dále do Karpat. Má dva vrcholy, Skalku (964 metrů) a Ondřejník (889 metrů). Je snadno dosažitelná jak pěší chůzí, tak na kole a nahoru vede i cesta, po které můžete přijet autem k chatě.

Horské chaty

Na hoře jsou dvě chaty, Solárka, pěkná dřevěná stavba z roku 1907, která kdysi sloužila jako turistická chata i s ubytováním. Založil ji Klub českých turistů Moravská Ostrava, ale v dnešní době již není v provozu a chátrá. V roce 2015 byla poblíž chaty Solárky vystavěna Roubenka Ondřejníček. Velmi atraktivní dřevěná stavba s altánkem a terasou s posezením, kde se podává ve výdejním okénku občerstvení, včetně teplých jídel po celý rok. Scenérii dřevěné stavby s pozadím horských masivů doplňuje poblíž stojící kamenná malá kaplička sv. Antonína Paduánského, která byla v nedávné době také opravena.

Při posezení u chaty a procházce na vrchol Ondřejníku můžete vidět krásné výhledy na Lysou horu, Travný, Smrk, Kněhyni, Radhošť, Velký Javorník, Velkou Fatru, Hukvaldy a Štramberk.

Ondřejník - hora v Moravsko-Slezských Beskydech
Ondřejník – hora v Moravsko-Slezských Beskydech

Hora není příliš vysoká a výstup zvládne každý, i rodiny s dětmi. Stojí však za zhlédnutí, jelikož není navštěvovaná velkým množstvím turistů jako jiné vrcholy Beskyd. Užijete si tu klid a pohodu okolní přírody.

Trasa

Trasa začíná ve městě Frýdlant nad Ostravicí, do kterého se dostanete vlakem nebo autobusem. Cesta vede po modré značce a je to 10,8 km tam i zpět, s velmi mírným stoupáním. Po cestě si můžete prohlédnout a projít nově vystavenou Lesní stezku Vyhlídka, interaktivní stezku v lese, kde najdete různé herní a zážitkové prvky, jako orlí hnízdo na stromě, s možností na něj po síti vyšplhat, houpající se most a další edukativní a výukové prvky pro děti i pro dospělé.

Zajímavostí je samoobslužný Lesní bar po cestě k chatám, kde se můžete občerstvit a poplatek za nápoje nebo drobné sladkosti vhodit do dřevěné kasičky.

Ondřejník je nízký vrchol, avšak výstup na něj je velmi příjemný a zábavný, pokud se vám zrovna nechce zdolávat rekordy a chcete si jen odpočinout v přírodě, určitě stojí za návštěvu.

Ubytování v okolí

Související:

Ludvíkov – ideální místo na dovolenou ve Slezsku

Napsat komentář