Opatija v Chorvatsku je jaderské Monte Carlo


Na mojí poslední rodinnou dovolenou si vzpomínám velmi dobře, nevěděli jsme pořádně, kam jet. Nejprve vše začalo výletem do Maďarska, ale po prvním dnu plném zklamání jsme se vydali k moři. Naše cesta hned nabrala nádech dobrodružství.

Opatija Chorvatsko

Jeli jsme od severu na jih a hledali místo, kde by se nám líbilo. Naštěstí jsme se trefili do černého hned na začátku naší výpravy. Jeli jsme po klikaté cestě v pohoří Učka a před námi se otevřel krásný výhled na malé přístavní městečko. Ač nám leželo přímo na dlani a cesta se zdála krátká, po mnohých serpentinách trvala nečekaně dlouhou dobu. Konečně jsme dojeli.

TIP: Nejširší nabídku ubytování najdete na Booking.com

Opatija Chorvatsko

V pobočce místní cestovní kanceláře jsme si vybrali apartmán a šli jsme se zabydlet. Hned poté následovala cesta na jednu z mnoha pláží přímo v centru města.

Opatija pláže

Byly betonové, nebo navezené z oblázků, to umožňovalo příjemný vstup do vody, ovšem fanoušky podmořského života by čekalo zklamání, pod vodou bylo většinou pusto a mrtvo.

Opatija zajímavosti z historie

Opatija je krásná hlavně z kulturního a historického hlediska. Město bylo založeno v 15. století a od 19. Století zde probíhal silný rozvoj cestovního ruchu. Z toho důvodu je považována za jedno z luxusnějších Chorvatských letovisek, a proto zde můžeme nalézt celou řadu krásných staveb, například přepychovou vilu Angiolinu, ve které je dnes umístěno Chorvatské muzeum cestovního ruchu, které určitě stojí za to navštívit.

Riviéra

Opatija je také město přímořského lázeňství, proto zde nechybí promenádní cesta, která se táhne celých 12 kilometrů a lemují ji luxusní hotely, útulné kavárny a restaurace, pěkné obchůdky a noční kluby. Každý večer se promenáda proměnila na proud lidí, ti měli namířeno na kdejakou kulturní akci nebo se pouze procházeli, kochali se noční Opatijí a sledovali pouliční umělce, o které tam nebyla nouze.

Večerní procházky se rázem staly mojí oblibou.

V letovisku jsme strávili celý týden. Ale ani po sedmi dnech jsme ještě neobjevili všechny krásy tohoto městečka, plného malebných uliček. Při odjezdu z Opatije jsem se ještě naposledy pokochal výhledem, zavzpomínal na vše, co jsem v ní prožil a při průjezdu prudkými serpentinami jsem si řekl: „Není divu, že ji lidé nazývají Monte Carlem Chorvatska.“

Dovolená, hotely, penziony, apartmány, ubytování v letovisku Opatija

Do Chorvatska jede většina lidí autem, proto stačí pouze rezervovat ubytování.

Související: