Opravdu je chorvatský Hvar ostrovem levandule?


V cestovních průvodcích se dočtete, jak je jeden z nejproslulejších chorvatských ostrovů plný levandulových polí. Na Hvar jsem vyrazila na týdenní dovolenou a možná vám teď tak trochu seberu iluze, které vám vnukly zastaralé texty průvodců.

Uvidíte levanduli nebo ne?

Ano i ne. Asi dvě neznámější hvarská městečka – Hvar a Stari Grad vás však žádnými záplavami voňavých levandulových květů nepřekvapí. Sice tam levanduli místní pěstují na venkovních záhonech, před hotely a na svých zahrádkách, stejně tak byste si ji ale mohli pěstovat i vy v Česku. Pokud tedy chcete na vlastní oči vidět rozsáhlá levandulová pole, na která vás lákají cestovní agentury, budete muset z městeček pryč.

Levandulová pole opravdu najdete

Vesnička Brusje a její okolí přinese vašim duším prahnoucím po výhledech na moře přes kopečky voňavé levandule uspokojení. Brusje leží nahoře v kopcích zhruba v polovině mezi Stari Gradem a Hvarem, takže ať už se plánujete ubytovat na jakémkoli z těchto dvou míst, budete mít podobně dlouhou cestu, která vám zabere něco okolo 40 minut.

Není možné se ztratit, vede zde totiž pouze jedna cesta.

Na její absolvování doporučujeme využít pronájmu skútru. Při projíždění chorvatskými serpentinami si užijete trochu adrenalinu a budete se moci kochat dokonalými výhledy na moře, jež se bude s každou další zatáčkou vzdalovat. Dříve než vás ve starobylé vesničce Brusje uvítá značka, potkáte levanduli. A tentokrát opravdu volně rostoucí mezi skalami a ve velkém.

Lžou průvodci?

V každém průvodci o Hvaru si o levanduli přečtete, pokud však nevyrazíte do Brusje, téměř žádnou neuvidíte. Podávají vám snad cestovní kanceláře a průvodci mylné informace? Bohužel ano, ale určitě ne úmyslně. Hvar totiž ještě před několika lety opravdu plný levandule byl. Důsledkem velkých požárů však levandule mizí a je jí stále méně a méně. Dříve se Chorvaté snažili ji znovu vysazovat, její opakování výsadba se však finančně nevyplácí.

Proto pokud si chcete tento jedinečný zážitek užít a beztrestně se projít po levandulovém poli s výhledem na Jadran, vyrazte co nejdříve.

Fotogalerie

Levné ubytování v Brusje a okolí

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  

Napsat komentář