Orlické hory a místa, které stojí za to vidět

Renesanční sídla či turistické stezky v okolí českých a polských hranic? To vše můžete navštívit v okolí Orlických hor.


Pro milovníky vojenské historie je zde hned několik technických památek, které jsou součástí československého budování bunkrů a pevností v letech 1935 – 1938. Pevnostní linie po celé délce hřbetu Orlických hor měla zabránit útokům z Německa, ale výstavba byla zastavena po podepsání Mnichovské dohody v roce 1938.

Deštné v Orlických horách

Pevnost Hanička

Za zmínku stojí pevnost Hanička, která získala své jméno díky blízko nacházející se osadě. Patřila mezi typ bunkrů, které měly umožnit boje v obklíčení i po několik týdnů, díky mohutným podzemním sálům.

Pevnost Hanička - Orlické hory

Turistické stezky v Orlických horách

Čím Orlické hory vynikají? Rozhodně počtem turistických stezek. Mezi nejoblíbenější se jednoznačně řadí stezka Zemská brána. Tato stezka vás zavede k údolí řeky Divoké orlice, která je součástí přírodní rezervace, dle níž byla pojmenovaná i tato turistická stezka.

Naučná stezka Zemská brána

Za zmínku stojí i Kačenčina pohádková říše, což je skvělý tip na výlet s rodinou. Tato hra je pořádaná každoročně horskými obcemi, které jsou ve sdružení Orlických hor. V těchto obcích můžete následně zakoupit Vandrovní knížku, do které sbíráte po cestě razítka, a za které si na konci cesty můžete vybrat dárek.

Potštejn

Další zážitková cesta, kterou vaše děti ocení, vás zavede do malebného městečka Potštejn. Dominantou tohoto malého městečka je hrad, který byl ve své historii dobyt pouze jednou, a to samotným Karlem IV. Nepředstavitelné množství zlata a šperků se podle pověsti ukrývá v útrobách podzemních chodeb, ale ani knížeti Chamaré, který hrad obýval, se nepodařilo za 35 let tento poklad najít.

Potštejn hrad

Zámek v Rychnově nad Kněžnou

Rychnov nad Kněžnou ukrývá jeden z největších a nejkrásnějších barokních celků v České republice. Kolowratský zámek, jehož součástí je kostel Nejsvětější trojice je dílem architekta Jana Blažeje Santini-Aichela. Veřejně přístupná je i zámecká obrazárna, kde si můžete prohlédnout díla i z 15. století.

Zámek Rychnov nad Kněžnou

Kostel v Neratově

Další raritou, kterou nesmíte minout je kostel Nanebevzetí Panny Marie postaven mezi lety 1723 – 1733 v Neratově. Na konci druhé světové války kostel vyhořel a začal chátrat, ale i tak byl v roce 1992 zařazen mezi kulturní památky České republiky. Rekonstrukce se dočkal až po roce 2000, kdy byl osazen částečně prosklenou střechou.

Kostel Neratov

Lyžařské areály Říčky a Deštné

A jelikož se nacházíme na horách, nesmí chybět ani tipy kam si vyrazit zalyžovat. I když zde najdeme spíše menší ski střediska neznamená, že si zde nezalyžují milovníci velkých a moderních lyžařských areálů. Mezi nejvyhlášenější patří Říčky a DeštnéOrlických horách. V Deštné si můžete sjet sjezdovku, která je až 600 metrů dlouhá a v Říčkách si naopak můžete vybrat ze čtyř různých sjezdovek od těch nejjednodušších až po ty náročnější.

Orlické hory jsou nevyčerpatelným zdrojem zážitků, turistických výletů či kulturních památek jako na Sporto.cz. Je jen na vás, co si zvolíte.

Ubytování v Orlických horách

Napsat komentář