Orlické hory – ráj turistů i lyžařů


V Orlických horách si přijdou na své zejména milovníci turistiky a silniční i horské cyklistiky. Křížem krážem horami vede bezpočet značených tras a kvalita značení je velmi slušně udržována. Hory jsou v zimě významným centrem vyznavačů zimních sportů. Zejména na hřebenech hor najdete nádherné a upravované stezky pro běžecké lyžování. Stále populárnější je i chůze na sněžnicích.

Základní informace

  • významné pohoří Východních Čech táhnoucí se podél hranice s Polskem, které je zároveň i CHKO (chráněnou krajinnou oblastí)
  • sousedí s nejvyšším českým pohořím Krkonošemi a dále s Jeseníky na východě, za polskou hranicí přechází pohoří ve Stolové hory
  • nejvyšší hora: Velká Deštná (1.115 m. n. m.)
  • mezi nejvýznamnější vodní toky patří Divoká Orlice, nejvíce navštěvovaným vodním dílem je pravděpodobně přehrada Pastviny
  • symbolem a vládcem Orlických hor je postava Rampušáka, který je obdobou krkonošského Krakonoše

Možnosti vyžití

Pokud se zajímáte o historii, v Orlických horách a podhůří najdete bezpočet poutních míst, hradů, zámků, zřícenin, muzeí a v neposlední řadě také významnou část československého válečného opevnění z období druhé světové války.

Celým pohořím vede legendární Jiráskova stezka, ale na projití celé její délky budete muset počítat s několika dny. Zejména v podhůří můžete nalézt několik pěkných oblastí pro skalní lezení.

Orlické hory 1

Největší řekou Orlických hor je Divoká Orlice. Za návštěvu rozhodně stojí její úsek v okolí tzv. Zemské brány, který je zároveň i chráněnou přírodní rezervací.

Orlické hory 2

Mezi největší střediska pro sjezdové lyžování patří Deštné v Orlických horách, Říčky a Rokytnice. Deštné je proslulé svoji základnou pro skiboby a v posledních letech se každoročně koná již celosvětově proslulý závod freeski lyžařů Soldiers.

Odkud a kam

Deštné v Orlických horách

S Říčkami nejvýznamnější město hor, které je sídlem horské služby, lyžařským centrem a ideální základnou na výlety po okolí. Velmi hezkým celodenním výletem je výstup na Velkou Deštnou přes Luisino údolí.

Orlické hory 3

Z nedalekého Šerlišského mlýna vede krásná trasa přes přírodní rezervaci Bukačka až na Masarykovu chatu. Tato stezka je populární zejména mezi běžkaři a patří vůbec k nejlepším v celých Orlických horách.

Masarykova chata

Chata se nachází v nadmořské výšce 1.019 m. n. m. a místní ji neřeknou jinak než „Masaryčka“. V zimní sezóně má chata vlastní menší skiareál pro sjezdové lyžování a v nedávné době byla propojena se sousedním polským skicentrem Zieleniec.

Orlické hory 4

Trasa na Velkou Deštnou (se zastávkou v proslulém horském bufetu kousek pod vrcholem) a případně dále na tzv. Pěticestí či Kunštátskou kapli patří k tomu nejlepšímu, co může místní krajina nabídnout.

Orlické hory 5

Pěkným výletem na druhou stranu úbočí Orlických hor směrem k polským hranicím je návštěva obce Orlické Záhoří.

Díky dobrému silničnímu spojení s Deštnou v Orlických horách, a vůbec celým královéhradeckým krajem, je chata v letní sezóně velmi oblíbená také u motorkářů. V létě dobře funguje též síť cyklobusů.

Pohraniční opevnění

Celosvětově unikátní soustava lehkých a těžkých vojenských opevnění byla vybudována v letech 1935 – 1938 vlivem stále sílícího nebezpečí z nacistického Německa. Důsledkem podepsání Mnichovské dohody v roce 1938 zde však nepadl jediný výstřel a lze se tedy jen domnívat, jak velké škody by nepříteli síť bunkrů a tvrzí způsobila a jak moc by zahýbala dějinami druhé světové války.

Některé pevnosti (zejména velké tvrze) jsou národní památkou a jsou dobře udržované a přístupné, na ostatních se již značně podepsal zub času a měli byste být při jejich případném průzkumu značně opatrní.

Orlické hory 6

Návštěvu unikátních tvrzí Hanička a Dobrošov by si v žádném případě neměli nechat ujít nejen milovníci vojenské historie.

Ubytování Orlické hory