Oslo je hlavní město Norska. Rozkládá se na březích Oslofjordu na východě země. Jedná se o nejvýznamnější ekonomické a kulturní centrum. Ačkoliv nedisponuje tolika historickými památkami jako jiné evropské metropole, za návštěvu určitě stojí.
Pokud plánujete roadtrip po Skandinávii, určitě nezapomeňte Oslo zařadit do vašeho itineráře.
Obsah článku
Oslo Norsko letecky
Do Osla se snadno dostanete letecky. Z Prahy létá například přímá linka od nízkonákladového dopravce Norwegian. Cena zpáteční letenky začíná již na 2000 českých korun. Dokonce ještě levněji se dostanete na vedlejší letiště v Oslu, Torp. Sem létá plno dalších nízkonákladových dopravců a letenky seženete dokonce za několik stovek. Letiště je však od hlavního města hodně vzdálené, tudíž k ceně si musíte připočíst také náklady za dopravu, a zvážit, co je pro vás výhodnější.
Levné letenky do Osla
Nejlevnější dostupné letenky do norského Osla jsou v tuto chvíli dostupné s odletem z polských Katovic. Letenky můžete zakoupit u letecké společnosti Wizzair. Cena letenek do Osla začíná na 784 Kč.
Ubytování Oslo – Levné hotely a hostely
Peněz není nikdy dost, pokud jste student nebo chcete prostě pouze ušetřit za hotel nebo hostel v Oslu, podívejte se na Booking Oslo. Vyhledávat můžete pomocí velkého množství kritérií, např. dle mapy, vzdálenosti hotelu od památek, zajímavých míst nebo srovat hotely dle cen. Nad výpisem hotelů se zobrazuje i komentář ubytovaných, popř. jejich doporučení, které může ovlivnit váš výběr. Některé hotely také nabízí akční ceny ubytování, ušetřit tak můžete až několik desítek procent oproti původní ceně.
Norsko autem
Velmi oblíbené je také cestování po Norsku autem. Z České republiky pojedete přes Německo a Dánsko, a poté trajektem až k norským břehům. Následně můžete projet celé západní pobřeží lemované úžasnými fjordy. Podívat se můžete například k Sognefjordu, Trolltunga, Preikestolen, Trollstigen a mnoha dalším úžasným místům v Norsku. Vaše putování můžete zakončit právě v Oslu, a po cestě navštívit ještě největší norské jezero Mjøsa a Eidsvoll, kde byla sepsána norská ústava.
Počítejte s vysokými cenami
Kromě úžasné přírody vás zřejmě v Norsku překvapí také vysoké ceny. Všechno je přibližně 3x tak drahé jak v České republice, a o hlavním městě Oslo to platí jakbysmet. S vysokými cenami radši počítejte dopředu a raději si s sebou připravte větší finanční obnos anebo zásoby jídla. Dovolená v Norsku se může opravdu prodražit.
Oslo – Průvodce
Je pravda, že norské hlavní město na sebe příliš neupozorňuje a nezdá se proto, že by turistům nabízelo něco zvlášť zajímavého, avšak opak je pravdou. Oslo ale stále zůstává poněkud opomíjené a my vás teď chceme přesvědčit o tom, že i toto město nabízí spoustu krás a rozhodně stojí za návštěvu.
Město se nachází prakticky ve vnitrozemí, zátoka Oslofjord však zajišťuje spojení s mořem. Severní část města obklopují Severní lesy (Nordmarka), jež jsou hojně využívány pro turistiku a lyžování. Na relativně malé ploše, jakou Oslo zabírá, žije cca půl milionu lidí, a tak má tato metropole pověst klidného a tichého města – ostatně dokážete si představit nějaké rušné skandinávské město?
Oslo Pass
Při prohlídce Osla se vám určitě bude hodit mapa, kterou dostanete zdarma v každém informačním centru a abyste taky trochu ušetřili, doporučujeme použít tzv. Oslo Pass. Oslo Pass lze zakoupit v informačních centrech, některých hotelech a stáncích Narvesen.
Oslo Pass Vám umožní volný vstup do více než 30 muzeí a atrakcí, dále parkování zdarma na městských parkovištích, volný vstup do venkovních bazénů, slevy na okružní výlety po Oslu, slevy na lyžařský trenažér, do Tusenfryd Amusement Parku nebo můžete využít slevy v půjčovně lyží a speciální nabídky v restauracích, obchodech a zábavních centrech. K samotnému Oslo Passu také obdržíte brožurku, kde je popsán seznam všech muzeí a institucí, které jsou v programu zahrnuty.
Kromě toho Vás Oslo Pass opravňuje k neomezenému využití MHD v Oslu v zónách 1 a 2, využít můžete všechny druhy dopravy, od autobusů až po trajekty, ale POZOR, v Oslo Passu není zahrnuta doprava na letiště, které leží dále než ve 2. zóně. Je tedy nutné zakoupit novou jízdenku.
Ceny Oslo Pass
Oslo muzea
Pokud bychom chtěli sepsat seznam všech městských muzeí a galerií, zabralo by nám to opravdu hodně času, dá se říci, že zdejší výstavní síně jsou tím hlavním turistickým lákadlem.
Norská národní galerie
Bezpochyby nejnavštěvovanější je Norská národní galerie (Natsjonalgalleriet) s největší sbírkou (nejen) norského umění až do období 2. světové války, vystavena jsou zde díla slavného Edvarda Muncha (včetně jeho nejznámějšího a nejdražšího obrazu Křik), Picassa, Renoira, El Greca a mnoha mnoha dalších umělců. Výše zmíněnému Edvardu Munchovi je věnováno i celé muzeum – Munch-museet, jehož expozice představuje malířovo celoživotní dílo, tedy asi 5000 děl, jež městu odkázal sám autor. Dalším slavným norským umělcem je sochař Gustav Vigeland, který má taktéž své Vigeland Museum. Toto muzeum nechalo město postavit za tím účelem, aby měl sochař kde žít a pracovat a na oplátku daroval Vigeland Oslu většinu svých děl.
Národní muzeum současného umění
Zatímco v Norské národní galerii najdeme pouze díla do poloviny minulého století, Národní muzeum současného umění (Museet for Samtidskunst) vystavuje skandinávská i zahraniční díla vzniklá v posledních 60 letech.
Muzeum lyžování
Na sport je zaměřené Muzeum lyžování, nacházející se přímo u skokanského můstku na Holmenkollen, jenž prezentuje 4000 let norské historie lyžování, vystaveno je tu i vybavení expedic Amundsena a Scotta na jižní pól, stejně tak člun norského dobrodruha Fridtjofa Nansena, který vlastnoručně vyrobil z plátěného stanu a saní. Na lyžařském simulátoru pak můžete okusit jaké to je, vyhrát olympijský závod ve sjezdu. Nutno podotknout, že vstupenka do muzea lyžování platí i na přilehlý skokanský můstek Holmenkollen.
Muzeum vědy a technologie
Pro technicky zaměřené lidi je tu Norské muzeum vědy a technologie (Norsk Teknisk Museum & Telemuseum), které najdete hned u jezera Maridal. Expozice je předváděna zábavnou interaktivní formou a k muzeu náleží i rozsáhlá technická knihovna. Spíše pro laiky je vhodnější Norské muzeum komunikačních technologií (Norsk Telemuseum), v němž se seznámíte s prastarými i moderními způsoby předávání informací.
Muzeum lidových staveb
Úžasným průvodcem po tradiční norské kultuře je Norské muzeum lidových staveb (Norsk Folkemuseum), jenž je koncipováno jako skanzen a z různých částí Norska sem bylo dovezeno na 140 skutečných domů, pocházejících většinou ze 17.-18. století. Prohlédnout si tady můžete i předměty denní potřeby, lidové kroje apod. V neděli se zde konají představení lidových tanců a hudby.
Muzeum vikingských lodí
Oblíbeným turistickým cílem je poloostrov Bygdøy. Zde se nachází 5 národních muzeí. První z nich je muzeum Vikingských lodí. Zde jsou vystaveny dochované lodě z přibližně 9. století a dále také mnoho dalších zbraní a vybavení z této doby.
Slavné Muzeum vikingských lodí (Vikingskipshuset) vystavuje tři vikingské lodě objevené archeology v Oslofjordu, jež se používaly coby hrobky urozených lidí a obsahovaly vše, co by nebožtíci mohli potřebovat v posmrtném životě. V patře muzea je expozice dokumentující život Vikingů.
Dále je zde tzv. „Kon-Tiki“ muzeum věnované expedicím Thora Heyerdahla.
Muzeum norské kulturní historie
Muzeum norské kulturní historie je skanzen, nachází se v otevřené přírodě a je tvořeno typickými norskými budovami. Jeho součástí je také známý kostel Gol Stave (Stavkirke Gol) ze 13. století, který se původně nacházel ve městě Gol.
Námořní muzeum
Další muzeum, které zde můžeme najít, je Námořní muzeum a poslední muzeum je věnované lodi Fram, využívané k polárním výpravám. Kromě muzeí se na poloostrově také rozkládá veliké území královské rodiny.
Oslo památky a zajímavosti, co navštívit
Od muzeí se konečně dostáváme k ,,běžným“ památkám, kterých sice v Oslu není mnoho, nicméně stojí za pozornost. Největší koncentrace pamětihodnosti je na poloostrově BygdØy, který si navzdory tomu, že se nachází nedaleko centra města, stále zachovává svůj venkovský ráz – asi proto zde má své letní sídlo norská královská rodina a další zámožní obyvatelé Osla.
Katedrála
Návštěvníci by neměli vynechat prohlídku zdejší katedrály, jejíž působivě zdobená okna má na svědomí bratr Gustava Vigelanda, Emanuel. Oltář pochází z roku 1700 a kdysi putoval po celém Norsku, aby roku 1950 nakonec zakotvil v této katedrále.Atraktivní je také nejstarší stavba ve městě, kamenný kostel Gamle Aker Kirke, pocházející z roku 1080.
Parlament
Přímo v centru města stojí Stortinget = norský parlament, který údajně patří k nejkrásnějším budovám parlamentu v Evropě. Snad za to může jeho žlutá fasáda, jež dodává jinak nepříliš výrazné architektuře města ,,šmrnc“.
Mezi nejčastější turistické cíle se řadí pevnost Akershus, královský palác (Det Kongelige Slott), budova parlamentu, Národní divadlo, Univerzita v Oslu, katedrála a velká cihlová radnice, ve které se každoročně předává Nobelova cena za mír.
Pevnost Akerhus
Dominantu městského nábřeží tvoří hrad a pevnost Akershus. Komplex byl postaven ve 13. století na obranu města, a tomuto účelu slouží dodnes. Přístupné jsou reprezentační místnosti hradu, hradní kaple, kobky a krypty, pevnost a za její severní zdí i veliký model města Christiania (tak se v minulosti Oslo jmenovalo).
Národní galerie
Milovníci umění by neměli opomenout návštěvu Národní galerie, ve které si můžete prohlédnout díla Edvarda Muncha včetně nejznámějšího výkřiku a dalších mnoha autorů.
Operní dům (opera house)
Velice zajímavý, především z architektonického hlediska, je i Operní dům. Má připomínat ledovou kru. Budova je postavena na břehu moře a její zkosené linie, počínající od mořské hladiny a postupně přecházející až ve střechu domu, skutečně navozují dojem ledové kry. Po jejích šikmých stěnách je možné vylézt až na střechu.
Radnice Oslo
Ještě neobvykleji působí (alespoň zvenku) místní radnice, která se svou nepřehlédnutelnou cihlovou fasádou často slouží jako dobrý orientační bod. Výzdoba exteriéru i interiéru se nese v duchu severské mytologie, krásnými dekoracemi vnitřních prostor jsou obrazy od známých norských malířů. Právě v této budově se každoročně 10. prosince předávají Nobelovy ceny.
Rozhledna Tryvannstårnet
Ve čtvrti Tryvann stojí v nadmořské výšce 538 metrů rozhledna Tryvannstårnet, která poskytuje překrásný výhled na Severní lesy, Oslofjord, část Švédska a hory na západě Norska.
Frognerpark
Oslo je proslulé i svými parky. Ten nejznámější se nazývá Frognerpark. Zdánlivě obyčejný městský park, jehož součástí je však unikátní výstavní prostor pod širým nebem – Vigeland Park. Jeho součástí je i instalace 212 soch od sochaře Gustava Vigelanda.
Spolu s rybníky, rozlehlými travnatými plochami a potůčkem vytvářejí jedinečné prostředí, v jakém je radost pobývat. Ročně park sochy navštíví až 2 miliony turistů.
MHD v Oslu
Systém veřejné dopravy je v Oslu dokonale propojený, pro lepší orientaci je dobré si v Trafikanten pod věží vlakového nádraží Oslo S zdarma vyzvednout jízdní řád a mapu městské MHD Sporveiskart Oslo.
Poněkud nepraktická je však vzdálenost mezinárodního letiště Gardermoen od města, která činí 50 km. Kyvadlovou dopravu naštěstí zajišťují autobusy Flybussen, které jezdí 3x-4x za hodinu, možností je i železniční dráha FlyToget, která jezdí každých 20 minut. Některé aerolinky ale využívají letiště Torp, nacházející se asi 120 km od Osla, odkud se dá do města dostat např. Autobusy Torp-Expressen.
Využít můžete i organizovaných prohlídek města, přičmž nejlepší je asi Oslo Pride City Sightseeing ve stylu hop-on-hop-off, tzn. vyhlídkové autobusy jezdí po předem určené trase a turisté mohou na kterékoli zastávce nastoupit či vystoupit. Oblíbené jsou i prohlídky s Båtservice Sightseeing s pestrou nabídkou okružních tras.
Autobusy a tramvaje mají v Oslu mimořádně hustou síť a jezdí samozřejmě i na předměstí. Ještě delší dosah má podzemní dráha Tunnelbanen, zkráceně T-bane, jež má 5 tras. V Oslu je možný i pronájem kola (Skiservice Sykkelutleie, Oslo Citybike) nebo auta, ovšem pozor – část ulic ve městě je jednosměrná, nicméně dobrou zprávou je, že zácpy zde nejsou tak časté jako v jiných evropských městech. Dopravovat mezi jednotlivými ostrovy Oslofjordu se dá díky trajektům, které většinou odplouvají z nábřeží Vippetange.
Bohaté jsou možnosti sportovního vyžití ve městě, místní lidé za tímto účelem navštěvují Nordmarku (Severní les), kde jsou skvělé turistické trasy v délce cca 1200 km, v zimě se tu udržuje 1000 km běžkařských tras. Nejen v Nordmarce, ale i v celém okolí Osla si přijdou na své i lyžaři.