Oslo – norské hlavní město


Oslo je hlavní město Norska. Rozkládá se na březích Oslofjordu na východě země. Jedná se o nejvýznamnější ekonomické a kulturní centrum. Ačkoliv nedisponuje tolika historickými památkami jako jiné evropské metropole, za návštěvu určitě stojí.

Pokud plánujete roadtrip po Skandinávii, určitě nezapomeňte Oslo zařadit do vašeho itineráře.

Oslo – Norsko

Do Osla se snadno dostanete letecky. Z Prahy létá například přímá linka od nízkonákladového dopravce Norwegian. Cena zpáteční letenky začíná již na 2000 českých korun. Dokonce ještě levněji se dostanete na vedlejší letiště v Oslu, Torp. Sem létá plno dalších nízkonákladových dopravců a letenky seženete dokonce za několik stovek. Letiště je však od hlavního města hodně vzdálené, tudíž k ceně si musíte připočíst také náklady za dopravu, a zvážit, co je pro vás výhodnější.

Oslo Norsko 2

Velmi oblíbené je také cestování po Norsku autem. Z České republiky pojedete přes Německo a Dánsko, a poté trajektem až k norským břehům. Následně můžete projet celé západní pobřeží lemované úžasnými fjordy. Podívat se můžete například k Sognefjordu, Trolltunga, Preikestolen, Trollstigen a mnoha dalším úžasným místům v Norsku. Vaše putování můžete zakončit právě v Oslu, a po cestě navštívit ještě největší norské jezero Mjøsa a Eidsvoll, kde byla sepsána norská ústava.

Počítejte s vysokými cenami

Kromě úžasné přírody vás zřejmě v Norsku překvapí také vysoké ceny. Všechno je přibližně 3x tak drahé jak v České republice, a o hlavním městě Oslo to platí jakbysmet. S vysokými cenami radši počítejte dopředu a raději si s sebou připravte větší finanční obnos anebo zásoby jídla. Dovolená v Norsku se může opravdu prodražit.

Oslo památky

Mezi nejčastější turistické cíle se řadí pevnost Akershus, královský palác (Det Kongelige Slott), budova parlamentu, Národní divadlo, Univerzita v Oslu, katedrála a velká cihlová radnice, ve které se každoročně předává Nobelova cena za mír.

Oslo Norsko - radnice

Milovníci umění by neměli opomenout návštěvu Národní galerie, ve které si můžete prohlédnout díla Edvarda Muncha včetně nejznámějšího výkřiku a dalších mnoha autorů. Neméně významné je Munchovo muzeum ve čtvrti Tøyen, zaměřené na celé Muchovo dílo a život.

Oblíbeným turistickým cílem je poloostrov Bygdøy. Zde se nachází 5 národních muzeí. První z nich je muzeum Vikingských lodí. Zde jsou vystaveny dochované lodě z přibližně 9. století a dále také mnoho dalších zbraní a vybavení z této doby.

Dále je zde tzv. „Kon-Tiki“ muzeum věnované expedicím Thora Heyerdahla. Muzeum norské kulturní historie je skanzen, nachází se v otevřené přírodě a je tvořeno typickými norskými budovami. Jeho součástí je také známý kostel Gol Stave (Stavkirke Gol) ze 13. století, který se původně nacházel ve městě Gol. Další muzeum, které zde můžeme najít, je Námořní muzeum a poslední muzeum je věnované lodi Fram, využívané k polárním výpravám. Kromě muzeí se na poloostrově také rozkládá veliké území královské rodiny.

Oslo Norsko - loď Fram

Velice zajímavý, především z architektonického hlediska, je i Operní dům. Má připomínat ledovou kru. Budova je postavena na břehu moře a její zkosené linie, počínající od mořské hladiny a postupně přecházející až ve střechu domu, skutečně navozují dojem ledové kry. Po jejích šikmých stěnách je možné vylézt až na střechu.

Oslo Norsko - operní dům

Oslo je proslulé i svými parky. Ten nejznámější se nazývá Frognerpark. Rozkládá se nedaleko centra města na necelém 0,5 km2. Jeho součástí je i instalace 212 soch od sochaře Gustava Vigelanda. Ročně jej navštíví až 2 miliony turistů.

Oslo Norsko Oslo Norsko - Frognerpark Oslo Norsko - Frognerpark 2

Ubytování v Oslu

Související:

Co nevynechat na jihovýchodní části Norska

Napsat komentář