Ostravice – město plné turistických zajímavostí


Ostravice je město mezi horami Moravskoslezských Beskyd, kterým protéká řeka Ostravice. Je důležitým výchozím bodem pro turistické trasy po okolí. V obci najdete vlakové nádraží, kterým do města přijíždějí turisté, obchod, restauraci a místní dřevěnou pilu, která leží poblíž nádraží a dodává místu tu správnou atmosféru.

Turistické atrakce

Na začátku trasy na Lysou horu je odbočka ke krásné staré dřevěné chatě z roku 1836, která se nazývá Dřevjanka U Zbuja, tam se můžete občerstvit a pokochat se pohledem na pasoucí se ovečky na louce. Její název se odvozuje od legendy o zbojníkovi Ondrášovi, který žil v 17. století.

Zajímavou stavbou vhodnou k fotografování je Evangelický kostel stojící osaměle na kopci nad městečkem.

Ostravice - evangelický kostel

Můžete také navštívit Srub Petra Bezruče, který patřil básníkovi Petrovi Bezručovi, interiér zůstal udržován v původní podobě a je vyzdoben dobovými předměty.

Dřevěné sochy Ostravice

Pokud toužíte po něčem netradičním, zajděte se podívat na Stálou expozici Luďka Vančury, kde uvidíte dřevěné sochy zvířat a lidských postav s místní tématikou.

Příroda

Ostravice leží mezi dvěma kopci, Lysou horou (1 324 m), která je nejvíce navštěvovaným vrcholem v Beskydech a Smrkem (1 276 m), méně frekventovanou horou, která má však přirozenou krásu tichého lesa a nerušené přírody.

Bučačí vodopády jsou jedny z největších vodopádů v Beskydech, a součást řeky Bučací potok. Cesta k nim z Ostravice nemá příliš velké převýšení a není náročná, proto je vhodná pro ty, kterým se nechce zdolávat horské vrcholy, a chtějí si jen vyjít na procházku přírodou.

Okolí města

Vodní nádrž Šance je usazena nad městem v kopcích a její pitná voda je zdrojem pro široké okolí. Koupání je zde zakázáno, v lesích kolem jsou však turistické trasy, vedoucí dál do hor. Části lesa nacházející se poblíž silnice bývají na podzim hojně navštěvovány houbaři.

Obec Ostravice se rozkládá až do úpatí hor a navazuje na Staré Hamry a Bílou, které jsou protkány turistickými trasami.