Ostrov Hvar – tak trochu jiné Chorvatsko


Pokud je pro vás tradicí dovolená v Chorvatsku a přestože ho milujete, už vás trochu nudí, je ostrov Hvar tou ideální destinací. Východní cíp tohoto 68 kilometrů dlouhého ostrova se nachází pouhých 5 kilometrů od pevniny- cesta trajektem z Drveniku vám zabere jen něco málo přes půl hodiny.

A přesto máte pocit, jako byste se ocitli v jiném světě.

Ostrov Hvar recenze

Hvar obývá pouhých 11 000 obyvatel, zachoval si proto určitou divokost a neporušenost. Ani turisté ho ještě neovládli, díky čemuž můžete skutečně nahlédnout do života místních lidí.

ostrov hvar chorvatsko

Určitě se ale neobejdete bez auta, protože pěšky je všechno daleko a do kopce. Pláže jsou kolem ostrova většinou kamenité, díky čemuž si můžete užít čistou vodu a nespočet druhů ryb a jiných mořských tvorů. Co ale dělat, když vás přestane bavit koupání a vyvalování se na pláži?

ostrov hvar chorvatsko 1

Hvar zajímavosti, co navštívit

Za návštěvu jistě stojí hlavní město s překvapivým názvem Hvar, které vás okouzlí svou typickou středomořskou architekturou a krásnou přístavní zátokou, kolem níž se celé město rozprostírá. Kouzelné jsou podvečerní procházky malebnými uličkami Hvaru. Na můj vkus tam ale bylo až moc rušno.

Za návštěvu určitě stojí vyhlídka z jeho pevnosti Španjola. Kromě přilehlých ostrůvků je odsud krásně vidět rušný provoz v přístavišti.

Hvar Chorvatsko

Na trávení dovolené se mi z mé zkušenosti jeví ideální o něco menší a klidnější městečko Jelsa. Má také přístaviště, útulné konoby a úzké uličky a docela živý večerní život. Na kopci nad Jelsou stojí kostelík s kamennou střechou – ze stavebního materiálu, kterého je na ostrově nejvíc. Podobné kostelíčky jsou typické pro většinu vesniček na ostrově.

Čtěte další články o Chorvatsku.

Dále se můžete vypravit do Stareho Gradu, Jelsy nebo Sućuraje. Všechna města jsou si velmi podobná, ale určitě nenudí.

ostrov hvar chorvatsko 6

Nicméně i jízda po hvarských miniaturních silničkách stojí za to, pokud vám nevadí, že občas odřete zrcátko – protijedoucímu autu se totiž sotva vyhnete. Obyvatelé Hvaru žijí z rybolovu a zemědělství a je opravdu neuvěřitelné, jak bohatou úrodu na tomto vyprahlém kusu země dokáží vypěstovat. I v horkém poledni uvidíte každého na zahrádce, jak okopává zeleninu.

ostrov hvar chorvatsko 5

Letovisko Ivan Dolac

Stejně silné zážitky mám z dovolené v nedalekém letovisku Ivan Dolac. Od Jelsy sem vede cesta částečně tunelem. Protože je úzký, řídí provoz semafory. Tunel je sice na několika místech rozšířený, ale nikomu bych nedoporučovala riskovat a vjet do tunelu na červenou. Skutečnost je ale taková, že někteří řidiči tu potřebu mají, takže cesta z letoviska do městečka na větší nákup a zpět se může stát docela adrenalinovým zážitkem.

Koupání v okolí

Samotný pobyt v Ivan Dolac mám spojený s projížďkami na člunu podél pobřeží a k nedalekým ostrůvkům. Díky člunu jsme si vybírali ke koupání krásné zátoky s průzračnou vodou, které byly přístupné většinou jen z moře a tudíž nepřelidněné. Nedaleký ostrov Ščedro býval obývaný, o čemž svědčí třeba torzo kostela. Dnes je tu přístaviště a několik restaurací. Z kopce nad letoviskem Ivan Dolac jsou na moři vidět ještě dvě malé tečky. To jsou ostrůvky Lukavce. Na jednom z nich je malé přístavní molo od kterého vede cestička k majáku. A je tu plno racků, kteří dělají mnohem větší randál, než neúnavné cikády.

Hvar je také ideální destinace pro robinsonády

Celý ostrov Hvar a jeho nejbližší okolí mám spojené s velkým vedrem a všude přítomným sluncem, ale také s velkou malebností. Člověk může v jednom kuse mačkat spoušť fotoaparátu a každá fotka bude stát za to!

Chorvatsko ostrov Hvar

Pro milovníky zvířat běhá po ostrově jedno velké lákadlo – stádo polodivokých koní. Za nimi se musíte vypravit do hornatého vnitrozemí ostrova- a když už tam budete, vylezte si na nejvyšší hvarský vrchol – Sv. Nedjelji.

ostrov hvar chorvatsko 4

Procházka je to poměrně nenáročná, bude vás obklopovat vůně všudypřítomných levandulových polí a výhled z vrcholu rozhodně oceníte. Kromě této byliny je pro Hvar typické pěstování vinné révy a oliv.

ostrov hvar chorvatsko 2

Všude všichni chytají ryby. V podvečer, když už není tak teplo na válení se na pláži, tak všichni vezmou pruty či „chytáčky“ a na molech či skalkách chytají ryby. Je to příjemný relax si takhle zachytat při západu slunce. Nejsou to však vyloženě ryby na jedení, u břehu plavou spiše menší jednici, navíc mám pocit že nás někdo poučoval, že většina z nich jsou jedovaté.

TIP: Ostrov Vis dovolená pěšky i na kole

Dovolenou na Hvaru můžu jen doporučit, ať už se jedná o slunění se na pláži chytání ryb, či nebezpečnou cestu. Rozhodně budete mít dlouho co vyprávět. Je to ideální místo také pro robinsonády.

Opravdu je chorvatský Hvar ostrovem levandule?

V cestovních průvodcích se dočtete, jak je jeden z nejproslulejších chorvatských ostrovů plný levandulových polí. Na Hvar jsem vyrazila na týdenní dovolenou a možná vám teď tak trochu seberu iluze, které vám vnukly zastaralé texty průvodců.

Uvidíte levanduli nebo ne?

Ano i ne. Asi dvě neznámější hvarská městečka – Hvar a Stari Grad vás však žádnými záplavami voňavých levandulových květů nepřekvapí. Sice tam levanduli místní pěstují na venkovních záhonech, před hotely a na svých zahrádkách, stejně tak byste si ji ale mohli pěstovat i vy v Česku. Pokud tedy chcete na vlastní oči vidět rozsáhlá levandulová pole, na která vás lákají cestovní agentury, budete muset z městeček pryč.

Levandulová pole opravdu najdete

Vesnička Brusje a její okolí přinese vašim duším prahnoucím po výhledech na moře přes kopečky voňavé levandule uspokojení. Brusje leží nahoře v kopcích zhruba v polovině mezi Stari Gradem a Hvarem, takže ať už se plánujete ubytovat na jakémkoli z těchto dvou míst, budete mít podobně dlouhou cestu, která vám zabere něco okolo 40 minut.

Není možné se ztratit, vede zde totiž pouze jedna cesta.

Na její absolvování doporučujeme využít pronájmu skútru. Při projíždění chorvatskými serpentinami si užijete trochu adrenalinu a budete se moci kochat dokonalými výhledy na moře, jež se bude s každou další zatáčkou vzdalovat. Dříve než vás ve starobylé vesničce Brusje uvítá značka, potkáte levanduli. A tentokrát opravdu volně rostoucí mezi skalami a ve velkém.

Lžou průvodci?

V každém průvodci o Hvaru si o levanduli přečtete, pokud však nevyrazíte do Brusje, téměř žádnou neuvidíte. Podávají vám snad cestovní kanceláře a průvodci mylné informace? Bohužel ano, ale určitě ne úmyslně. Hvar totiž ještě před několika lety opravdu plný levandule byl. Důsledkem velkých požárů však levandule mizí a je jí stále méně a méně. Dříve se Chorvaté snažili ji znovu vysazovat, její opakování výsadba se však finančně nevyplácí.

Proto pokud si chcete tento jedinečný zážitek užít a beztrestně se projít po levandulovém poli s výhledem na Jadran, vyrazte co nejdříve.

Fotogalerie

Levné ubytování na Hvaru

Přes Adriatic.hr seženete na Hvaru velmi levné ubytování, často v naprosté odloučenosti od kohokoli dalšího (s tím, že nejbližší obchod je od vás více než dva kilometry) a s mořem téměř v ložnici. Majitelé domů bývají velmi pohostinní a zcela určitě vás přivítají panákem a dlouhým rozhovorem o jejich i vaší rodině.

Tip – hotel Arkáda.

Související:

Napsat komentář