Ostrov Hvar – tak trochu jiné Chorvatsko


Pokud je pro vás tradicí dovolená v Chorvatsku a přestože ho milujete, už vás trochu nudí, je ostrov Hvar tou ideální destinací. Východní cíp tohoto 68 kilometrů dlouhého ostrova se nachází pouhých 5 kilometrů od pevniny- cesta trajektem z Drveniku vám zabere jen něco málo přes půl hodiny.

A přesto máte pocit, jako byste se ocitli v jiném světě. Hvar obývá pouhých 11 000 obyvatel, zachoval si proto určitou divokost a neporušenost. Ani turisté ho ještě neovládli, díky čemuž můžete skutečně nahlédnout do života místních lidí.

ostrov hvar chorvatsko

Ubytování Hvar

Přes Adriatic.hr seženete na Hvaru velmi levné ubytování, často v naprosté odloučenosti od kohokoli dalšího (s tím, že nejbližší obchod je od vás více než dva kilometry) a s mořem téměř v ložnici. Majitelé domů bývají velmi pohostinní a zcela určitě vás přivítají panákem a dlouhým rozhovorem o jejich i vaší rodině.

ostrov hvar chorvatsko 1

Určitě se ale neobejdete bez auta, protože pěšky je všechno daleko a do kopce. Pláže jsou kolem ostrova většinou kamenité, díky čemuž si můžete užít čistou vodu a nespočet druhů ryb a jiných mořských tvorů. Co ale dělat, když vás přestane bavit koupání a vyvalování se na pláži?

Co navštívit

Za návštěvu jistě stojí hlavní město s překvapivým názvem Hvar, které vás okouzlí svou typickou středomořskou architekturou a krásnou přístavní zátokou, kolem níž se celé město rozprostírá.

Čtěte další články o Chorvatsku.

Dále se můžete vypravit do Stareho Gradu, Jelsy nebo Sućuraje. Všechna města jsou si velmi podobná, ale určitě nenudí.

ostrov hvar chorvatsko 6

Nicméně i jízda po hvarských miniaturních silničkách stojí za to, pokud vám nevadí, že občas odřete zrcátko – protijedoucímu autu se totiž sotva vyhnete. Obyvatelé Hvaru žijí z rybolovu a zemědělství a je opravdu neuvěřitelné, jak bohatou úrodu na tomto vyprahlém kusu země dokáží vypěstovat. I v horkém poledni uvidíte každého na zahrádce, jak okopává zeleninu.

ostrov hvar chorvatsko 5

Pro milovníky zvířat běhá po ostrově jedno velké lákadlo – stádo polodivokých koní. Za nimi se musíte vypravit do hornatého vnitrozemí ostrova- a když už tam budete, vylezte si na nejvyšší hvarský vrchol – Sv. Nedjelji.

ostrov hvar chorvatsko 4

Procházka je to poměrně nenáročná, bude vás obklopovat vůně všudypřítomných levandulových polí a výhled z vrcholu rozhodně oceníte.

ostrov hvar chorvatsko 2

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  

1 komentář u „Ostrov Hvar – tak trochu jiné Chorvatsko“

  1. No jo, Chorvatsko, to je naše! Už vybíráme. Uvidíme, kam nás to letos zavane.

Napsat komentář