Ostrov Korčula je šestým největším chorvatským ostrovem a patří mezi Jiho-dalmatské ostrovy. Na částečně hornatém ostrově panuje příjemné teplé podnebí, které k jeho návštěvě vybízí i období mimo turistickou sezónu.
Obsah článku
Korčula Chorvatsko
Dnes je chorvatský ostrov cílem dovolenkářů, jachtařů, turistů a také cyklistů. Od pevniny, přesněji dalmatského poloostrova Pelješac mezi Makarskou a Dubrovníkem, ho dělí jen kilometr široký mořský průliv Pelješki kanal.
Korčula staré město
Hlavním městem ostrova je město Korčula. Svou atmosférou, starobylým vzhledem a historickými budovami připomíná italské Benátky. Nejzajímavější jeho částí je Staré město, které je zapsané na seznamu památek UNESCO. Je obehnáno mohutnou zdí s několika branami a jeho ulice jsou uspořádány do tvaru rybí kostry. Mezi další místa, která stojí za to navštívit patří například Náměstí svatého Marka, kde se nachází stejnojmenná katedrála s jednoduchou výzdobou nebo Náměstí Stjepana Radice. Na něm naleznete kostel svatého Michala ze 16. století a městskou radnici. Pokud vás unaví procházení památek nebo vám nepřeje počasí, nabízí se návštěva některého z místních muzeí. V městském muzeu se dozvíte informace z historie a kultury ostrova, zatímco v muzeu Marca Pola zajímavosti ze života tohoto mořeplavce a místního rodáka.
Zajímavosti
Před 801 lety Korčula jako první na světě zakázala otroctví. Před 762 lety se tu narodil mořeplavec Marco Polo. Poté ostrov ovládli postupně Benátčané, Janovští, Srbové, Habsburkové, Slovinci, Italové, Jugoslávci a nakonec Chorvati.
Výlety
Trávíte-li na ostrově více dní, určitě stojí za to opustit hlavní město a vydat se prozkoumat chorvatský venkov. Vnitrozemská část ostrova s rozlehlými vinicemi nebo oblast kolem městečka Vela Luka přímo vybízí k projížďkám a výletům na kole, které je možné si na mnoha místech vypůjčit.
Za odměnu se pak můžete zastavit v některé z místních stylových restaurací a ochutnat nejen čerstvé ryby a mořské plody, ale především právě výborné místní víno.
Korčula na kole
Korčulu jsme poznali ze sedla horského kola napříč po celé její délce.
Startovali jsme v malém přístavu v Prigradica a končili v Korčule. Ráno nás na ostrově vysadila jachta cestovní kanceláře Geotour, která během dne obeplula ostrov, a večer nás vyzvedla na druhé straně.
Pryč hlavní silnice
Z Prigradice vystoupáme lesní silničkou do městečka Blato. Zamíříme po hlavní silnici směrem na Korčulu, ale hned na první odbočce vpravo z ní sjedeme. Nechceme se proplétat mezi auty v silném provozu, který zde panuje po celý den.
Po několika stech metrech neustálého stoupání máme v pravotočivé zatáčce na výběr: buď pokračujeme po hlavní cestě přes vesničku Grščica, sjedeme k moři, párkrát se vykoupeme v kouzelých zátokách a nakonec dorazíme do Korčuly. Nebo odbočíme na úzkou asfaltku a do Korčuly přijdeme středem zalesněného ostrova.
Vybrali jsme si druhou možnost. Vede nás cyklistické značení, abychom nezabloudili. Řídké, ale dostatečné stylizované značky jízdního kola jsou dílem českého touroperátora Zdeňka Kukala, který sem vozí každý rok několik zájezdů českých cykloturistů.
Dlouhé klesání mezi keři porostlými kopci končí ve vsi Smokvica. Zde se připojuje první varianta trasy podél mořského pobřeží. Bohužel musíme vjet znovu na hlavní ostrovní silnici.
Závratné serpentiny k moři
Po dvou kilometrech utrpení mezi auty naštěstí končí. Za vesnicí Čara odbočujeme doprava na rozbitou asfaltku. Vine se ve skalách vysoko nad mořem a dopřává nám daleké výhled na azurově modrou hladinu.
S hlavní silnicí se opět setkáváme u vsi Pupnat. Pouze ji překřížíme a ocitneme na nejvyšším bodě dnešní cyklistické túry v nadmořské výšce 450 m. Odtud rychle klesneme po úzké závratné silničce s mnoha vracečkami a serpentinami k moři. Projedeme rybářskou vesničku Kneža na břehu a podél mořského pobřeží už po rovině došlapeme do přístavního města Korčula.
Ujeli jsme 65 kilometrů. Trvalo nám to téměř celý den.
Korčula ostrov na kole podruhé
Stojí za to si užít v dnešní době trochu panenské přírody a cítit ji v nohách i v mysli. A protože je malá, tak si ji projedeme na kole, s malou pomocí auta.
Naše cesta povede ze Splitu. Z pevniny najedete na trajekt a necháte se převézt na Korčulu do města Vela Luka. Středem Korčuly vede páteřní silnice, díky které se vždy můžete s kolem rychle vrátit k vašemu autu. A nečekejte zde veliká města, vše je hezky malé a malebné.
Západní část
Západní část vám nabídne hned dvě nádherné projížďky. Jedna vede severozápadním cípem s možností zajetí k moři a druhá vás vyveze na vyhlídku HUM. Ten pohled za to stojí a máte ho za odměnu, poslední metry nejsou zrovna rovinka. Uvidíte celý západ i výběžek, po kterém jste jezdili celé dopoledne.
Střed ostrova
Druhý den popojeďte do středu ostrova a zastavte ve městě Blato, minimálně centrální park stojí za podívanou. Blato je navíc dobrým výjezdním bodem pro další dny. Nabízí vám okruhy na všechny světové strany. Určitě využijte těch, které vedou po severním pobřeží. Nabídnou vám jízdu po zpevněné cestě podél moře, možnost koupání na malých plážičkách, výhled na pevninu a ostrov Hvar. Pojedete územím nádherných zahrad. Na jihu zase můžete navštívit obydlené zátoky.
Východ
Až prozkoumáte okolí Blata, naplánujte si jízdu na východ ostrova. Nechte své auto ve městě Korčula a vyjeďte směr na Lumbardu. Na úplném konci na vás čekají za odměnu dvě pláže. Jedna směrem na sever a druhá zase na jih – stačí jenom projet cestou, která je spojuje. Z jižní pláže se pak dáte nazpět do města.
Centrum je malé a roztomilé, kola nechte v autě a projděte se úzkými uličkami, jejichž propojení z ptačí perspektivy připomíná rybí kost.
A to je celé, na Korčule nebudete dlouho, ale hodně toho uvidíte.
A kam dál, přejeďte trajektem na Pelješac a odtamtud se vydejte ještě dolů na jih Chorvatska – do Dubrovníku.
Korčula trajekt
Nejrychlejší a nejsnazší cesta na ostrov je trajektem z města Orebič na poloostrově Pelješac. Na Korčule tento trajekt staví v přístavu Dominće, který se nachází 45 minut cesty autem od centra ostrova. Dalším větším přístavem je městečko Vela Luka, kam připlujete za dvě hodiny z Dubrovniku nebo za dvě a půl hodiny ze Splitu.
Informace o trajektech, jízdních řádech a cenách najdete na webu www.chorvatsko.cz/lodni/osplit.html
Ostrov Korčula má spojení trajektem z přístaviště Korčula-Dominće s Orebicem na poloostrově Pelješac a s Drvenikem na Makarské riviéře. Přístav Dominće je zastávkou rychlé trajektové linky Rijeka – Zadar – Split – Stari Grad na Hvaru – Korčula-Dominče – Sobra na Mljetu – Dubrovník – italské Bari. Vyplouvají odtud mezinárodní trajekty do Ancony v Itálii se zastávkami ve Starém Gradu na Hvaru a ve Splitu. Přístav přímo ve městě Korčula slouží výletním lodím a jachtám. V přístavu Vela Luka zastavují trajekty ze Splitu a pokračují na ostrov Lastovo.
Kdy jet na Korčulu
Nejlepším obdobím pro cyklistiku na Korčule je jaro a podzim. Na jaře je vzduch průzračně čistý, krajina je zelená a vzduch voní kvetoucími středomořskými keři a rostlinami. Moře sice není nejteplejší, ale osvěží. Pláže jsou prakticky prázdné. Očekávejte nárazy ostrého větru. Podzim je horký a suchý, voda v moři stále teplá, ale může překvapit silný vítr. V restauracích je k dostání první víno. Na trzích se prodávají sladké hrozny a jižní ovoce.
Vybavení, které si nezapomeňte vzít s sebou
Kromě horského nebo trekkingového kola nezapomeňte na přilbu, cyklorukavice, tmavé brýle, opalovací krém, lahve na vodu, nářadí a základní náhradní díly. Cykloservisy na ostrově prakticky neexistují.
Korčula ubytování
Kdo nevyužije služeb cestovní kanceláře, ale pojede sám autem, ten jistě bude zařizovat i ubytování na chorvatské Korčule.
Na webu Booking.com můžete vybírat z více než 400 nabídek v této lokalitě, nejčastěji se nabízí oblíbené apartmány v soukromí.
Přečtěte si ještě