Ostrov Korsika může každý autem navštívit

Korsika se může zdát jako malý ráj na nebi a rozhodně právoplatně. Ostrovy přeci jen lákají malinko víc, než pevnina. A vskutku vězte, že dovolenou na tomto téměř netknutém místě si užije do sytosti i velice náročný turista.


Jestliže vás tedy zlákají fotografie či cestopisy, které na internetu najdete, můžeme vám vřele doporučit, navštívit tuto destinaci po vlastní ose nejlépe autem nebo na motorce. Ostrov se totiž vyplatí procestovat kolem dokola celý.

Na jeho pevninu se dostanete pomocí trajektu „Corsica Ferries“ z nedalekého Livorna v Itálii. Není od věci zařídit si lodní vstupenky již dopředu z pohodlí domova. Pak se vyhnete nadsazeným cenám přímo na místě. Ideálně vám poslouží stránky www.corsicaferries.cz. Koupit lístek na trajekt na ostrov Korsika je otázkou několika minut, cesta trajektem sice trvá zhruba 4 hodiny, avšak můžete si vychutnávat pohled na okolní ostrůvky nebo si v rychlosti zaujmout pohodlné lehátko a cestou se již začít opalovat.

Trajekt vás vysadí ve městě Bastia, odkud se můžete vrhnout přímo do náručí čistého, citlivého a neskutečně vřelého místa na zemi.

Korsika autem

Pokud vám to časově vychází, vyhraďte si na Zelený ostrov, jak je Korsika rovněž nazývaná, alespoň 10 dní. Ideální pak bude, budete-li mít celé dva týdny. Bastia leží téměř ve vrchním cípu ostrova a tak je i pro tyto účely dobře strategicky situovaná. Můžete se vydat na nejsevernější bod, ale pokud nemáte tolik času na procestování, vezměte to přímo do St-Florent, nebo dál podél pobřeží do města Calvi. Můžete si tak hned ze startu začít užívat krás francouzského ostrova.

I když Korsika oficiálně patří pod Francii, považují se Korsičané za samostatný národ a dávají to rádi najevo. Domluvíte se tu však anglicky, francouzsky, italsky i korsicky. Bujnou vegetaci, prosluněné vinice, průzračné moře i velkolepá pohoří může na první pohled kazit kulkami prostřílené dopravní značení, avšak není se čeho obávat, Korsičané po turistech rozhodně nestřílí. V sezóně je zde navíc vyhlášený tzv. „klid zbraním“.

Než se vydáme na popis konkrétních téměř bohem zapomenutých míst, musíme zmínit, že je Korsika ostrovem lákajícím i aktivní turisty. Světoznámá turistická stezka GR 20, lemovaná po horách Korsiky patří k těm nejnáročnějším v Evropě a má úžasných 200km.

Ubytování

Ale zpět blíže k plážím a k tomu, co vás na ostrově čeká. Ubytování najdete dle vlastního přání ve všech variantách. Romantika pod stanem v opravdu příjemných kempech často situovaných pod bohatými porosty stromů nemusí lákat každého a tak si zde to správné ubytování najdou i ti, kteří prahnou po luxusnějším a pohodlnějším apartmánu či hotelu. Cenově se můžete opět pohybovat asi jako ve Francii. Korsika sice nespadá mezi nejlevnější ostrovy, avšak do 15 tisíc na osobu se krásně vejdete i s cestou, stačí jen hledat ta správná místa, kde se ubytujete a kde budete jíst.

Například zde si můžete vybrat ubytování s vlastní dopravou, protože navštívit ostrov Korsika letecky je celkem složité, tak auto / autobus je jediná volba. Rezervujte na Booking.com

Menší města a vesnice vám dopřejí charakteristický nádech Korsiky. Skromné domy a ulice zaplňují přátelští lidé milující dobré víno a rádi se oddávající hře pétanque. Větší města jsou více dotknutá lidskou rukou a tak i velkolepějšího rázu, pořád zde ale žijí ti stejní lidé s otevřenými srdci.

Calvi

Jestliže se tedy z Bastie vydáte podél pobřeží rovnou do města Calvi, můžete si užít pohled na menší město s krásnou památkou La Citadelle, která představuje šest století Janovské nadvlády. Dále zde najdete opevnění s bývalým palácem, kde je v současnosti kasárna. Na náměstí place d´Armes můžete vidět Église St-Jean-Baptiste (kostel sv. Jana Křtitele) a nebo zapátrat a spatřit dům Maison Pacciola, ve kterém pobýval, jako mladý důstojník samotný Napoleon Bonaparte, v roce 1973 u svého kmotra.

Porto

Porto je jedním z nejvíce navštěvovaných míst na Korsice. Turisté jej vyhledávají zejména kvůli staré janovské strážní věži. Příkré srázy vám nabízí nádherný pohled na azurové moře a nezapomenutelně vonící macchiové svahy. Hlavní třída Route de la Marine nabídne rušné místo plné obchůdků, restaurací i hotelů a spojuje dvě hlavní letoviska.

Z Porta se turistům dobře vyráží do hor, kde mohou spatřit například přímořskou horu Capo d´Orto mající 1294 metrů. Horu zdolají i méně trénování sportovci, jelikož k ní vede poměrně nenáročná cesta z druhé strany, nenechte se tedy odradit prvotním pohledem od města Porto.

Ajaccio

Další zastávkou na vaší trase by mělo být největší město západního pobřeží Ajaccio, které vám rovněž nabídne historickou tradici. Bydlí zde 65 tisíc obyvatel a město má své letiště i přístav. Co však zajímá z turistického hlediska cestovatele nejvíc, je všudypřítomná památka věnovaná slavnému císaři a vojevůdci Napoleonovi Bonaparte, který se tu narodil a většinu života i žil. Z jeho rodného domu Casa Bonaparte je dnes muzeum. Město skýtá mnoho soch připomínajících Napoleona a katedrálu Nanebevzetí Panny Marie (Cathédrale Notre-Dame de la Miséricorde), kde byl vojevůdce pokřtěn, navštěvuje denně mnoho místních věřících.

Bonifacio

Samotný jih Korsiky vám představí malebné město Bonifacio. Město je postaveno na útesu, což vyvolává velmi silný dojem při pohledu z moře. K tomu se ostatně dostanete pouze po třech schůdkách, které jsou ve městě postaveny. Z Bonifacia můžete vidět ostrov Sardinii. Úzký kanál slouží k proplouvání mnoha lodí a k rušnému dění v přístavu. Zejména pak prodej čerstvých ryb je pro místní rybáře velkým obchodem. Za procházku rozhodně stojí, projít si okolí hradeb a seznámit se s úzkými uličkami a vysokými domy trošičku blíž.

V Bonifaciu můžete také navštívit akvárium La Marine, které vám představí podvodní svět Korsiky. A také historie zde bere za své, za návštěvu rozhodně stojí kostel sv. Dominika (Église St-Dominique) vybudovaný na bývalém kostele Templářů, který je spolu s kostelem sv. Františka jedním z mála gotických na ostrově vůbec.

Porto Vecchio

Třetí největší město ostrova leží na pobřeží stejnojmenného zálivu, který je 8km dlouhý. I na toto místo hojně jezdí trajekty s velkým přílivem turistů a tak město zejména v sezóně ožívá. Často se mu také říká Město soli, jelikož bylo původně vystavěno na slanovodních močálech. V blízkém okolí můžete navštívit pláž Palombaggia, která je jednou z nejznámějších pláží v Evropě.

Bastia

Nakonec si nechejte prohlídku města, odkud jste pravděpodobně i vyráželi. Není lepšího načasování, než si zde užít poslední chvíle dovolené. Bastia je hlavním přístavem ostrova a můžete zde nalézt nejlepší ekonomiku v oblasti podnikání i obchodu. V Bastii naleznete vše, co hledáte, rušný turistický život, hromadu uliček, které lákají k tomu, abyste se v nich ztratili, hotely, kempy, obchody i velký kus historie ostrova.

Bastia má navíc celých 340 slunečních dnů v roce, takže je velká pravděpodobnost, že vám zde nezaprší. Z historického centra si můžete vychutnat například čtvrť Terra Nova, která je typickým příkladem místní architektury. Nad přístavem Vieux Port se ční krásná citadela a hlavní věže s okolními kavárny a restauracemi, tedy domy, které kdysi patřily zejména rybářům.

V neposlední řadě si na Korsice užijete přátelských obyvatel, téměř netknuté přírody s krásami místních řek a jezer, do sytosti si užijete slunného počasí, které Korsika nabídne, dýchne na vás historie ostrova a zážitky si uchováte již napořád. Pravděpodobně také na silnici potkáte krávu či kozu a z osobní zkušenosti doporučíme jízdu zpomalit a nechat zvířata projít. Přeci jen jsou některé silnice užšího rázu a srázy kolem opravdu příkré. Není tedy neobvyklé, že při pohledu dolů spatříte i nějaké to havarované auto. Není se však čeho obávat, stačí se přizpůsobit místním komunikacím a jízdu podél pobřeží si do sytosti užít.

rezervujte ubytování

Korsika je totiž místem, kde je dovolená úžasná a kam se každý rád jednou vrátí.

Fotogalerie

Mapa ostrova

Související:

Elba – třetí největší italský ostrov

Napsat komentář