Ostrov Krk – skvělá dovolená už po šesté

Celé Chorvatsko se nachází u Jaderského moře a konkrétně ostrov Krk je jeho západním výběžkem do tohoto moře. Najdete jej ve skupině Kvarnerských ostrovů a má rozlohu 405,78 km2.


Informace o ostrově

Ostrov Krk patří mezi 1185 chorvatských ostrovů. Nachází se v centru Kvarnerského zálivu, to je považováno za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací. Jeho mírné středomořské klima, dobrá geografická poloha a rozmanitost přírodních a kulturních krás dala Krku již od středověku název „Zlatý ostrov“. Díky kulturnímu dědictví se Krku přezdívá také kolébka chorvatské kultury, od počátku 20. století mu místní přezdívají „šestý kontinent“.

Ve své nejdelší části má ostrov 38 km, v nejširší 20 km. Pobřeží se táhne do délky cca 190 kilometrů. Sousedními ostrovy jsou Cres, Rab a Goli, které turista může navštívit s jednou z místních cestovních agentur, které nabízí nepřeberné množství výletů.

Ostrov Krk leží jen 30 kilometrů od města Rijeka, což je dopravní, finanční, obchodní, univerzitní a kulturní centrum Kvarneru.

Zajímavostí pro ostrov Krk je číslo sedm, které hrálo v jeho historii velkou roli. Samotný ostrov Krk byl obýván chorvatským lidem od 7. Století, poté byl sedmkrát napaden piráty, 7. Šlechtic z rodu Frankopan byl poslední princ Krku. Dnes má ostrov Krk sedm center.

Jak se dostat na ostrov Krk

Doslova všechny cesty vedou na ostrov Krk. Ze země se  na ostrov dostanete přes most Krk, na kterém je nutné zaplatit mýtné (v ceně je zahrnuta cesta zpět). Most zde stojí už od roku 1980, takže se nemusíte bát, že byste se zdržovali během jízdy na trajektu. Po moři se dopravíte na lodích do různých přístavů, které na ostrově jsou. Letecky se lze dopravit na letiště Rijeka, které od Krku není nikterak vzdálené.

Krk ostrov Chorvatsko 2

Ubytování

Ubytování nás stálo 80 euro na noc za jedno celé patro v apartmánu. Ve Staré Bašce je však obrovské množství různých apartmánů a je jen na vás, který si vyberete. Spojení a komunikace s majitelkou apartmánu probíhala v angličtině a bez žádných problémů.

Stejně jako v jiných částech Chorvatska zde nalezneme nepřeberné množství stovek až tisíců apartmánů. Hotelů je na ostrově Krk poměrně málo, minimum z nich má větší hodnocení než 4 hvězdy. Ubytování v soukromých domech se rozlišuje na apartmány a pokoje (SOBE). Apartmány mají standardní vybavení, pokoje (Sobe) jsou bez kuchyně, avšak s vlastním sociálním zařízením. Cena ubytování je dána samozřejmě kvalitou vybavení. Apartmány s nejnižší cenou naleznete logicky nejdále od moře.

Apartmán blízko moře ovšem neznamená, že jste u pláže do dvou minut. Cesta k plážím (například ve městě Krk) bývá mnohdy trochu zdlouhavější, silnice k pláži nevedou přímo, ale okolo apartmánových domů, které je nutné objet. Velké množství apartmánů má také krásný výhled na moře díky kopcovitému terénu krku. Před objednáním apartmánu je tedy vhodné najít si samotné místo dle adresy a například na google maps zhlédnout opravdovou docházkovou vzdálenost od pláže.

Pokud se rozhodnete vypravit se na ostrov „naslepo“ a ubytování si hledat na místě, doporučujeme nejdříve obejít samostatné soukromé apartmány. Hodně z nich má vyvěšenou cedulku „Frei“ pokud mají volno. Ušetříte tak až 30%, které by jinak získala zprostředkující turistická agentura. Těchto agentur se nachází hned několik v každém městě, mají nasmlouvány vždy několik desítek apartmánů a samostatných pokojů, které vám mohou ihned nabídnout. Naopak nedoporučujeme jezdit do oblasti ve všedním týdnu bez předchozího zajištění ubytování. Turnusy zde totiž jsou od soboty do soboty a majitelé apartmánů, včetně agentur nejsou ochotni jej pronajímat uprostřed týdne.

Dovolená Chorvatsko ostrov Krk

Krk ostrov Chorvatsko

Já jsem byla na Krku konkrétně ve Staré Bašce šestkrát a to podotýkám, že se nerada vracím na stejné místo, co se dovolené týče, dvakrát. Krk je toho ale výjimkou, jelikož za místo, kde by vaše cesta na pláž čítala pár schodů, moře by bylo čisté a pláž s méně než deseti lidmi, bych dala opravdu hodně.

Krk pláže

Že je Stará Baška úžasné místo i pro rodinnou dovolenou můžu potvrdit jak z pohledu malého dítěte, tak z pohledu dospělé osoby. Pro děti jsou pláže čisté s krásnými zákoutími, které lákají ke všemožným hrám. Pro dospělé nebo dospívající jsou zde restaurace, možnost procházek jak po pobřeží, tak uličkami městečka, a také soukromí na plážích je velikou výhodou.

TIP: Cres – chorvatský ostrov mnoha tváří

Na ostrově se nachází několik pláží, které se mohou pyšnit modrou vlajkou. Modrá vlajka znamená vynikající turistickou propagaci založenou na vysoké kvalitě služeb, čistém moři, pobřeží, pláže, zařízení a vybavení v její blízkosti.

Seznam pláží ostrova Krk s modrou vlajkou

 • OMIŠALJ
 • Pláž „Pesja“NJIVICE
 • Pláž „Jadran“MALINSKA
 • Pláž  „Rupa“Město Krk
 • Pláže:  „Porporela“
 • „Camping Ježevac“, “Politin”
 • „Dražica“
 • „Dunat“ , Kornić
 • „Jert“, Pinezići PUNAT
 • Pláž  „Konobe“
 • Pláž „Punta Debij“BAŠKA
 • Pláž „Vela plaža“ŠILO
 • Pláž  „Pećine, ŠiloGLAVOTOK
 • Pláž  „Kamping Glavotok“

Město Krk zajímavosti

Nedaleko od Staré Bašky (17 km, což je tak 20 minut cesty autem) je přímo město Krk, které by se dalo považovat za hlavní celého ostrova. Krk je město přímo na pobřeží, takže je tu možnost spousty krásných procházek kolem moře nebo posezení v některé z pobřežních restaurací.

TIP: Rab je nejkrásnější ostrov Jadranu

Malé uličky, kterých je ve městě nemálo lákají turisty, ale i místní obyvatele k posezení ve stínu například u dobrého čaje. Zmrzlinář na každém rohu je pro tuto oblast samozřejmostí. Také o trhy klasické pro tuto oblast určitě nepřijdete.

Ceny v obchodech jsou obdobné jako u nás. V místě se nachází několik supermarketů, kde naleznete vše potřebné.

Závěrem bych našich všech šest dovolených v Bašce chtěla jen vynachválit a doporučit všem, co mají zájem spíše o klidnou dovolenou bez miliardy lidí kolem :D

Související:

Napsat komentář