Ostrov Šolta – původní kus Chorvatska


Chorvatsko, turisticky velmi vytížená destinace, o níž jsme byli přesvědčeni, že nás nemá čím překvapit.  A tak, když jsme jako svatební dar dostali poukaz na pobyt v soukromém apartmánu na chorvatském ostrově Šolta, byli jsme poněkud rozpačití.

My, obdivovatelé Normandie a Bretaně, máme jet do Chorvatska? Jenže, cestovatel míní, okolnosti mění…

Ostrov Šolta Chorvatsko recenze

Ostrov Šolta Chorvatsko

Dva dny před odjezdem na svatební cestu do francouzského Étretatu, který nade vše milujeme, přišla informace, že námi zamluvený penzion byl z důvodu havárie uzavřen. A tak vedeni touhou vidět v polovině září moře a tlačeni nedostatkem času, jsme se rozhodli zkusit darovanou Šoltu. A ukázalo se, že to nebylo vůbec marné rozhodnutí.

Turistickým ruchem nepoznamenaná

Fakta hovoří jasně:

  • Ostrov Šolta měří na délku 19 km
  • Šířka dosahuje 5 km
  • Má rozlohu 58,17 km²
  • Nejvyšším vrcholem ostrova je Vela Straža (237 m)
  • Žije zde 1479 obyvatel.

Co však postihnout pomocí čísel nelze, je naprosto jedinečná atmosféra a jeho ráz, pro jiné chorvatské turistické destinace naprosto netypický.

Trajekt

Šolta leží velmi blízko přístavního města Split. Dojedete na ní za necelou hodinku pravidelnou trajektovou linkou. A ta hodina je hranicí mezi dvěma světy. Velkým, turistickým, barevným velkoměstem a skromnými cestovním ruchem nepolíbenými městečky, v nichž přežívá původní chorvatská kultura a tradiční způsob života. Lidé tu jsou chudí, ale o to vstřícnější a milejší. A je jich tu málo. Není problém najít si odlehlý kus pláže, kde nebudete rušeni, nebo se zcela osamoceni toulat ostrovem. Zejména, pojedete-li tam mimo hlavní sezónu.

Městečko Grohote

Naše ubytování se nacházelo v městečku Grohote, jedné z 8 osad, která se na ostrově nachází. Leží ve vnitrozemí, jeho obyvatelé nežijí z cestovního ruchu, ale ze zemědělství a výroby vápna.

K moři jsme to měli asi 1 km, do restaurace na pobřeží taktéž. Vůbec nám to nevadilo, procházka lesem, kolem původních kamenných domečků a pak po útesech nad mořem byla příjemná.

Ostrov Šolta pláže

I v polovině září byla teplota vzduchu kolem 27°C a moře bylo teplé. Klasické pláže v okolí Grohote nečekejte, ani kamínkové, tak typické pro tuto část Chorvatska. V zátokách se místo pláží nacházejí menší betonová mola, z nichž se do vody dostanete po žebříku. Máte tak kousek země jen pro sebe. Od ostatních návštěvníků, pokud by tu nějací byli, vás dělí pás vody. Mola jsou od sebe obvykle vzdálena cca 10m.

Ostrov Šolta Chorvatsko 2

Za klasickou kamínkovou pláži je třeba dojít z Grohote do nepříliš vzdálené osady Rogač. Tam je na část pláže navezen i písek a můžete si tak užít moře se vším všudy.

Kam za zábavou?

Ostrov nabízí klidnou dovolenou. Zpestřit si ji můžete výlety napříč ostrovem (při jeho šířce je možné ho opravdu přejít tam a zpět během jedné odpolední vycházky). Další možností je výlet trajektem do Splitu. Místní památky, čajovny, kavárny i krámky rozhodně stojí za to. Navíc jízda trajektem není drahá a pro děti bude vítanou atrakcí.

Jestli chcete zažít něco výjimečného, zaplaťte si výlet jachtou nebo motorovým člunem podél ostrova. Obvyklá trasa vede z Rogače do zátoky Stomorska.

Zátoka Stomorska

Je největší zátokou na Šoltě, a v minulosti byla centrem mořeplavectví. V sezónně je pověstná velkými rybářskými slavnostmi. Ty sice známe jen z vyprávění místního Čecha, ale prý to stojí za to. My jsem navštívili alespoň rybářskou restauraci, do níž lze vstoupit pouze z mola na moři. Stejně jako všude jinde na Šoltě vařili výborně. Ryby a jehněčí na tomto ostrově prostě umí.

Nechyběl ani tradiční rohovníkový likér, jenž se nevyrábí nikde jinde na světě. Jeho tajemstvím je namáčení plodů rohovníku (známý je také jako svatojánský chléb), do mořské vody, teprve pak je zpracován do likéru. Vznikne hustá tmavá sladká tekutina lahodné chuti. Recept nám nikdo neprozradil, je místním tajemství každé šoltské rodiny.

Proč ostrov navštívit?

Krása Šolty je naprosto obyčejná. Není to „sádrové“ turistické centrum, ale naprosto autentický kus země se zachovalou původní kulturou obyvatel. Ideální místo pro, kdo si na dovolené chtějí v klidu odpočinout. Pokud nevyhledáváte velké turistické komplexy, nevadí vám si do obchodu zajít 2 km a nepotřebujete k životu diskotéky a zábavní centra, je pro vás tento ostrov ideálním místem. Připadali jsme si tam jako kdysi na prázdninách na vsi u babičky. A bylo nádherné.

Pro ty, kdo si přece jen chtějí užít atmosféru opravdového mořského letoviska, doporučuji právě zátoku Stomorska. Ta je lidnatější, ale velké turistické komplexy s bazény a davy lidí přece jen nečekejte.

Ubytování Šolta

Ostrov Šolta Chorvatsko 3