Ostrov Tenerife a jeho dechberoucí přírodní scenerie


Toužíte-li spatřit během pár dní nejrozmanitější přírodní scenerie, pak se vydejte na Tenerife. Tomuto největšímu ostrovu z Kanárských ostrovů se přezdívá také „malý světadíl“, protože na něm najdete prakticky vše – lávová pole, písečné duny, borovicové lesy, části země porostlé bujnou vegetací, ale také útesy a pláže, které omývají divoké vlny Atlantského oceánu.

Celý ostrov s jeho přírodními krásami můžete procestovat a objevovat nejen horskou a chladnější centrální část země, ale také přímořské oblasti s celoročním klimatem teplejšího jara.

Ostrov Tenerife
Ostrov Tenerife

Tenerife prozkoumejte ze severní části ostrova

Severní část ostrova se svým subtropickým klimatem je oproti jižní sušší části pro turistiku nejen příjemnější, ale i příroda je zajímavější. Odtud se také rychleji dostanete k výletním bodům na ostrově.

Může se hodit: Ubytování na Tenerife a půjčovna aut

Oblíbené je město Puerto de la Cruz, které sice nabízí černou sopečnou pláž Playa Jardín a také uměle vytvořené jezero sloužící jako bazén Lago Martiánez, přesto se stále nestalo typickým turistickým letoviskem a zachovalo si ještě určitou autentičnost.

Ostrov Tenerife jezero
Jezero na Tenerife

Tenerife zoo

Ve městě se také nachází populární a krásně udržovaná botanicko-zoologická zahrada Loro park, kde probíhají vystoupení kosatek, delfínů, papoušků a lachtanů.

Navštívit také můžete botanickou zahradu a prohlédnout si starobylé stromy a tropické rostliny.

Tenerife dovolená - strom
Strom

V parku Pueblochico pak najdete obsáhlou výstavu miniatur známých míst a budov z celého souostroví.

Krajina jako z jiného světa

Nejen za jeden výlet rozhodně stojí Národní park Teide, v němž se nachází také polospící sopka a zároveň i nejvyšší vrchol celého Španělska Pico de Teide (3717 m). Lanovka vás vyveze pouze na hřeben, pokud se budete chtít dostat až na samotný kráter, musíte mít vyřízené povolení od správy parku (zdarma, lze i online). Stojí to ale za to, protože pohled do kráteru i úchvatný výhled do dáli je nezapomenutelným zážitkem.

Tenerife dovolená
Příroda na ostrově je rozmanitá

V okolí hory se nabízí několik lehčích i náročnějších pěších túr, které vedou zdejší měsíční krajinou. Cestou můžete obdivovat zkamenělé lávové proudy, krátery a různě tvarované lávové skály, natáčela se zde také Planeta opic.

Čtěte také: Přírodní krásy Tenerife poznáte nejlépe autem

I další části národního parku stojí za návštěvu, už jen cesta do hor nabízí nádherné úkazy. Projedete borovicovými lesy a vystoupáte nad mraky, které se pod vámi rozprostírají jako nekonečný oceán. Nahoře už pokračujete sopečnou krajinou, kde můžete pozorovat rostliny, jež jinde na světě nerostou, nebo zkroucené lávové věžičky nazývané Roques de García.

Tenerife ostrov
I na mraky při cestách narazíte

Od krásných výhledů až po pyramidy

Ostrov nabízí i další zajímavosti a přírodní úkazy, které stojí za výlet. Litovat nebudete, když navštívíte:

  • horskou soutěsku a osadu Masca, která kdysi byla útočištěm pirátů. Místo zaujme kouzelnou, na pohled opuštěnou krajinou. Dá se odtud podniknout oblíbená, ale náročná túra skrz úzkou soutěsku k moři.
  • pyramidy v Güímaru. Jsou nižší a zajímavé je, že se podobají pyramidám Aztéků a Mayů v Mexiku.
  • útesy Los Gigantes. Nejlepší pohled na ně se vám naskytne z moře, výlet lodí můžete spojit i s pozorováním delfínů.
  • Klidné město Garachico, které si zachovalo svou autentičnost. Dříve bylo důležitým přístavem, v minulosti však bylo zničeno sopečnou erupcí. Dnes je možné se projít po stezkách kolem zkamenělého lávového proudu, nejhezčí pohled na městečko je shora.
  • vinařskou vesničku Icod de los Vinos s nejstarším dračím stromem ostrova.
  • pohoří Anaga, kde se nachází mlžný prales. Po pěšinách se můžete procházet bujnou zelení a kochat se výhledy do krajiny.

Nepodceňte přípravu na túry

Při pěší turistice je třeba počítat s možnými komplikacemi, které se na tak přírodně rozmanitém ostrově mohou samozřejmě vyskytnout. Krajina je na ostrově nepředvídatelná a výlet se tak může lehce natáhnout o pár kilometrů.

TIP: Recenze hotelu Costa Caleta na ostrově Fuerteventura

Ostrov Tenerife dovolená
Jedna z vyhlídek

Stezky bývají často značně vzdáleny lidským obydlím, proto je nezbytné se vybavit dostatkem vody a vhodnými boty. V horách také bývá o několik stupňů méně.

Za koupáním vyrazte na jih ostrova

I na Tenerife si ale můžete užít koupací dovolenou s opalováním na pláži, v tom případě je lepší se ubytovat v některém středisku na jihu ostrova. Najdete tady nejhezčí pláže, rušný noční život a zázemí pro různé vodní sporty. Při plánování výletů ale počítejte s tím, že vzdálenosti na ostrově jsou sice malé, ale kvůli jeho značné členitosti časově delší.

Průvodce místy, která musíte navštívit

Největší z Kanárských ostrovů a zároveň součást území Španělska, bezpochyby patří mezí nejoblíbenější  prázdninové destinace, jenže kolik z těch několika milionů turistů, kteří ostrov každoročně navštíví, poznal skutečné Tenerife? Kolik z nich ví, jak vypadá krajina za luxusními hotelovými komplexy? Avšak ten, kdo to chce vědět, si čas i peníze vždycky najde a určitě neprohloupí, překrásné tenerifská příroda, stejně jako pohostinnost a veselá povaha zdejších obyvatel musí učarovat každému!

Tenerife ostrov
Pláže nemají chybu

Santa Cruz de Tenerife

Hlavní město ostrova se zcela liší od typicky turistických měst, jakých je na severním a jižním pobřeží Tenerife spousta. Ačkoli ve dvousettisícové metropoli panuje čilý ruch, Santa Cruz si i přesto stále zachovává své nezaměnitelné kouzlo v podobě zdobených uliček, exotických obchůdků a malebných parků.

Památky a muzea v Santa Cruz de Tenerife

Mercado de Nuestra Seňora de África

I pokud zrovna nepotřebujete koupit nic k jídlu nebo vybavení do domácnosti, trh konající se každý týden v architektonicky nadmíru zajímavé budově La Recova na Calle de San Sebastián určitě stojí za návštěvu už pro svou výjimečnou atmosféru a jako suvenýr si odtud můžete odnést třeba kvalitní kozí sýr, klobouk pletený z lýka či ovoce pěstované na slunných tenerifských plantážích.

Iglesia de Nuestra Seňora de Concepcia

Na Plaza de Iglesia stojí jedinečný pětilodní kostel pocházející z 15. století, který ukrývá například vlajky a standarty ukořistěné v 18. století během bitev s admirálem Nelsonem, umělecká díla ve stylu baroka nebo kříž dobyvatele Luga (podle tohoto kříže bylo pojmenováno celé město).

Museo del Hombre y de la Naturaleza

V muzeu tenerifské kultury a přírody jsou shromážděny všemožné archeologické nálezy, řemeslné výrobky a další artefakty z doby původních obyvatel Guančů, ale i další věci vztahující se k přírodní historii ostrova.

Zajímavá místa v okolí Santa Cruz de Tenerife

San Andrés

V zimě obyčejné pobřežní městečko ležící cca 8 km od Santa Cruz, v létě častý cíl mnoha turistů, a to hlavně díky půvabné, 2 km dlouhé pláži Playa de las Teresitas, jež byla vytvořena uměle navezením písku ze Sahary. Ve městě najdete neobyčejné množství restaurací specializujících se hlavně na ryby.

La Laguna

La Laguna, oficiálním názvem San Cristóbal de la Laguna, se rozkládá v úrodném údolí  nedaleko Santa Cruz, a jako žádné jiné město na Tenerife se může pyšnit především velkou spoustou historických domů a paláců ze 17. a 18. století. Kromě toho se v La Laguně nachází také univerzita, jejíž studenti tvoří téměř čtvrtinu obyvatel města, proto by se ulice města měly v létě během semetrálních prázdnin podstatně vylidnit, nebýt turistů, kteří se sem hrnou po tisících.

Památky a muzea v La Laguně

Iglesia de Nuestra Señora de la Concepción

Jedná se o nejstarší kostel na Tenerife, postavený již roku 1496, ovšem mnohokrát přestavovaný v různých stylech. Jeho nepřehlédnutelná sedmipatrová zvonice je symbolem La Laguny, z historického hlediska jsou však nejzajímavější umělecké předměty uvnitř kostela, třeba obraz apoštola Jana od jistého španělského malíře (podle legendy se prý podobizna r. 1648 orosila krví),  či křtitelnice ze sevillské keramiky.

Museo de Antropología de Tenerife

Antropologické muzeum se nenachází přímo v La Laguně, nýbrž asi 10 západně od města ve Valle de Guerra. Kdo chce poznat jak žili obyvatelé Tenerife v minulosti, neměl by návštěvu tohoto muzea vynechat, za pozornost stojí už jeho samotná budova: někdejší kanárský panský dům z poloviny 18. století stojící mezi plantážemi a vinohrady. Jak už bylo řečeno, expozice muzea se zaměřuje na život Tenerifanů v minulých staletích, hlavně na způsob výroby pěstování plodin, výroby různych potravin, stravovací návyky a vybavení kuchyní atd.

Nákupy

Monasterio de Santa Catalina de Sena

Dominikánský klášter na ulici Deán Palahi je známý díky zdejším jeptiškám a jejich vynikajícím, ručně vyráběným sladkostem, třeba alfeñiques= dobrota připravovaná z cukru a vody podle starého maurského receptu.

Okolí La Laguny

Montañas de Anaga

Horský masiv na severu Tenerife je vyložené oázou klidu a chcete-li si odpočinout od zástupů turistů a přeplněných pláží, výlet do Montañas de Anaga je to pravé ořechové. Oblast je geologicky nejstarší části ostrova, vznikla asi před třemi miliony lety a je, jak jinak, sopečného původu. Vzhledem k větším nadmořským výškám tu je podstatně bujnější vegetace, z níž převažují vavřín, kapradiny a vřesovec stromovitý, jehož dřevo se kdysi používalo na výrobu dýmek. Nejvyšší horou Montañas de Anaga je se svými 1024 m. n. m. Cruz de Taborno. Celé pohoří je poměrně řídce osídlené, horské vesničky sice nabízí posezení v útulných hospůdkách a restauracích, problém je ale sehnat ubytování. Pro milovníky horských túr bylo navíc založeno několik turistických stezek.

Tacoronte

Centrum vinařské oblasti Tacoronte- Acentejo, v jehož okolí se nachází hned několik vinných statků, tzv. bodegas, a rovněž muzeum vína.

Casa del Vino ,,La Baranda“

La Baranda stojí v městečku El Sauzal, vzdáleném 2 km od Tacoronta. Ve zrekonstruovaném panském sídle najdete muzeum, vinotéku, restauraci i knihovnu. Expozice v muzeu pojednává o historii vinařství na Tenerife, navíc zde můžete ochutnat snad všechna tenerifská vína, popřípadě si za výhodnou cenu lahev některého z nich koupit.

Playa de las Américas

Nejmladší město (dá-li se tomu tak říkat) na Tenerife vyrostlo na neúrodném, avšak slunném jižním pobřeží ostrova teprve v 60. letech minulého století. Stálých obyvatel je zde jen málo, v ulicích narazíte většinou jen na turisty, tomu odpovídá i nesčetné množství hotelů, nákupních center, restaurací a barů, proto: nevadí- li vám davy lidí, hluk a  předražené zboží, klidně se do Playa de las Américas vydejte, dáváte-li přednost spíše klidu, tomuto turistickému ráji se raději obloukem vyhněte.

Okolí Playa de las Américas

Vilaflor – místo klidu a pohody

Tato malebná vesnička ležící v horách asi 20 km severovýchodně od Playa de las Américas vděčí za svůj věhlas atmosféře klidu a pohody, jakou jinde na Tenerife nenajdete. Navíc jde o nejvýše položenou vesnici Španělska (1500 m. n. m.), proto se odtud můžete kochat pohledy na  údolí a okolní krajinu s vinohrady a ještě se přitom nadýchat svěžího, čistého vzduchu. Ve Vilafloru se také stále drží umění filgránových výšivek, tzv. rosetas, a zdejší restaurace vám nabídnou typicky kanárské pokrmy. Není divu, že je Vilaflor považován za jeden z nejhezčích turistických cílů na jihu ostrova.

Tenerife rostliny
Rostliny

Puerto de la Cruz a jeho botanická zahrada

Když si na konci 19. století začalo Tenerife získávat oblibu coby turistický ráj, bylo to právě Puerto de la Cruz, kam se sjíždělo nejvíc rekreantů, převážně z Velké Británie. V polovině minulého století prošlo město nápadnou proměnou – historické budovy byly nahrazeny moderními hotelovými komplexy, naštěstí si však některé památky z dob minulých své místo uchovaly, a tak dnes můžeme obdivovat například exotické rostliny v botanické zahradě.

Co dále navštívit v Puerto de la Cruz

Jardín Botánico (botanická zahrada)

Botanická zahrada byla v Puertu de la Cruz založena už na konci 18. století za účelem aklimatizace jihoamerických rostlin na středomořské podmínky. Z této doby se zachovalo několik stromů, které se tak řadí mezi nejstarší exempláře v zahradě. Kromě toho se zde pěstuje více než 3000 druhů dalších rostlin.

Zábavní park Loro Parque

Na návštěvu tohoto zábavního parku byste si měli vyhradit celý den, neboť projít všechny zdejší atrkace dá zabrat: najdete tu sopečnou netopýří jeskyni, thajskou vesnici, dům orchidejí, subtropický rostlinný svět s palmami, tygry, gorilami, lachtany a delfíny, dále obrovskou sbírku papoušků, akvárium s tropickou řekou, korálovým útesem a podvodním tunelem….a mnoho a mnoho dalších atrakcí.

Hora Teide Tenerife
Hora Teide

Okolí Puerta de la Cruz

Parque Nacional del Teide (Národní park Teide)

Národní park Teide se rozkládá na 20 000 ha uprostřed jižní části Tenerife. Pohoří sopečného původu leží v průměru ve výšce 2000 m. n. m., přičemž nejvyšší hora (a zároveň nejvyšší hora Španělska) Pico del Teide sahá do 3718 m. n. m. Sopečné a písečné haldy a strmá skaliska jsou domovem rozmanitých živočišných a rostlinných druhů, za všechny jmenujme alespoň divoké kočky a králíky, muflony, pestře zbarvené teidské pěnkavy, všemožné druhy fialek, mechů a lišejníků,…

Pro turisty přijíždějící většinou v autech nebo výletních autobusech je výhodou, že celý národní park protíná dobře udržovaná silnice, na nejvyšší vrchol Pico del Teide vede lanovka, která vás vyveze do výšky 3555 m. n. m., na vrchol pak musíte po svých.

Tenerife západ slunce
Západ slunce

Dovolená Tenerife

Související:

Palmitos Park – nádherná zoo uprostřed skalnatého údolí na Gran Canarii

Napsat komentář