Ostrov u Karlových Varů – tipy na výlety


Ostrov vzdálený 10 km severovýchodně od Karlových Varů nabízí hodně pamětihodností. Najdeme zde převážně historické památky z různých období středověku, lesopark a nechvalně známou Rudou věž smrti.

Zámek Ostrov

Ostrovský zámek pochází z 13. století a byl hodně využívaný. Rozsáhlý zámecký komplex se skládá z hlavní budovy, Bílé brány, Paláce princů, letohrádku a obrovského parku. Ve středověku ho obývala rodina Šliků a následně měl ještě hodně vlastníků, než byl v době druhé světové války využívaný Němci jako první koncentrační tábor v České republice a to připomíná i pamětní deska u vchodu.

Ještě před pár lety se zde nacházela střední průmyslová škola. Nyní je část zámku využívaná jako městský úřad. V Paláci princů je veřejná moderní knihovna a v letohrádku se konají během roku různé zajímavé výstavy. Jakmile projdete Bílou bránou zámeckého parku kolem celého komplexu, rozprostře se před vámi nádherný krajina s protékající řekou Bystřicí.

TIP: Rolava a cínový důl Sauersack, dříve cenná obživa místních, dnes ráj dobrodruhů

Procházku parkem si můžete zpříjemnit i tenisovým kurtem, který je k dispozici. Z parku vedou celkem tři cesty, u jižního východu si můžete prohlédnout nejstarší dochovanou památku města – románský kostel sv. Jakuba Většího z 13. století, který je umístěn na ostrovském hřbitově. Cestou parkem se dostanete k západnímu východu a tam se nachází klášter piaristů, kaple sv. Anny, kaple sv. Floriána, kaple Panny Marie Einsiedelnské a malý kostel Zvěstování Panny Marie. A hned vedle se nachází Ekocentrum Ostrov, které nabízí volnočasovou aktivitu pro děti a mládež. Vstup je zdarma a je k vidění více než sto různých druhů zvířat. Posledním cestou na východ si můžete prohlédnout faru a gotický kostel sv. Michaela a Panny Marie Věrné. Prohlídku po historických památkách Ostrova můžete zakončit na starém náměstí a vychutnat si dobrou kávu v „Caffíčku“.

Další zastávkou může být Lesopark Borecké rybníky o rozloze 4,2 ha. Park vás seznámí pomocí naučných tabulích, jaké vzácné obojživelníky a ptactvo můžete pozorovat. Příjemnou procházkou mezi 8 rybníky se bezvadně odpočinete .

Poslední zastávka v Ostrově bude směřovat dále na sever k Jáchymovu. V bývalém areálu Škodovky se tyčí Rudá věž smrti. V 50. letech zde třídili vězni uranovou rudu, podmínky pro práci byly otřesné nevyjímaje všudypřítomného radioaktivního prachu. Většina pracovníků se z likvidačního tábora nedostala živá a pokud ano, krátce po propuštění zemřeli na rakovinu plic nebo jiné zdravotní komplikace. Věž je zapsaná jako národní kulturní památka. Nehumánní utrpení muklů (Muži Určení K Likvidaci) připomíná památník Brána ke svobodě. Aktuálně je možná prohlídka pouze po domluvě s Konfederací politických vězňů ČR, ale stále se usiluje o to, aby byla otevřena pro širokou veřejnost.

Město Ostrov rozhodně stojí za návštěvu. Centrum a přilehlé okolí města láká turisty z celé ČR i sousedního Německa, přesto zde příjemnou procházku po tomto historicky dřímajícím městě.

Ubytování v Ostrově

Fotogalerie

Zajímavosti v okolí:

Napsat komentář