Ostrov Ugljan – pohoda v přírodě hned u Zadaru


Na ostrov Ugljan jsme se vypravili s jasným cílem – nalodit se a hned druhý den vyrazit na jih Chorvatska. Nicméně díky technické závadě na lodi jsme nakonec na Ugljanu strávili několik dní. A vůbec toho nelitujeme.

Ugljan Chorvatsko – idylická letoviska, pláže a olivy

Ostrov leží v Severní Dalmácii nedaleko Zadaru. Jeho plocha je 50 km2 a jeho jižní cíp je spojen mostem se sousedním ostrovem Pašman. Osídlena je hlavně východní strana ostrova, na které je i většina hotelů a apartmánů. Na ostrově jsou kromě oblázkových i písečné pláže. Voda je nádherně průzračná s hojnými mušlemi a škeblemi… a bohužel jako všude v Chorvatsku i zde narazíme na nepříjemné ježky.

Po celém ostrově jsou vysázeny olivové háje, hojně se zde pěstuje i víno. Přírodní porost zde stejně jako na okolních ostrovech tvoří husté křoviny. A celý ostrov voní tymiánem. Obyvatelům ostrova poskytuje kromě zemědělství obživu i rybolov a samozřejmě turistický ruch.

Jak na Ugljan? Trajektem ze Zadaru

Ze Zadaru je v pravidelných intervalech zajištěno pohodlné a rychlé spojení trajektem do města Preko, které je nejoblíbenější turistickou lokalitou ostrova. Zároveň je i jeho správním centrem. Stojí zde františkánský klášter, který rozhodně stojí za návštěvu. Z Preka jsme se přesunuli do městečka Kukljica, které je z letovisek na východě ostrova nejklidnější. I tady je ale poměrně velký přístav, několik obchodů, řada příjemných hospůdek.

Ugljan ostrov Chorvatsko

Kam se na Ugljanu vydat?

Kopcovitý terén ostrova vybízí k trekům a horské cyklistice. My se rozhodli pro pěší výpravu a vyrazili k pevnosti sv. Michala, kterou zde ve 13. století vystavěli Benátčané. Pevnost je do značné míry pobořená a vstup do ní je na vlastní nebezpečí. Celkový dojem navíc silně narušuje ohromný vysílač. Ale dokonalý výhled na okolní ostrovy a pobřeží kolem Zadaru, nad kterým se tyčí mohutné horské štíty, nás naprosto okouzlil.

TIP: Ostrov Ugljan a město Kukljica – ubytování, moře, pláže, výlety

Navštívili jsme i zátoku Mulin na severozápadě ostrova; kdyby zde nestálo několik nových vil s turistickými apartmány, řekli bychom, že se zde zastavil čas. Dominantou a hlavní turistickou atrakcí vesnice je Villa Rustica s dochovanými základy antického lisu na olivy, vedle kterých je zbudován věrný model zařízení.

Ugljan ostrov Chorvatsko 2

Ubytování Ugljan Chorvatsko

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  

Napsat komentář