Ostrov Ugljan – pohoda v přírodě


Na ostrov Ugljan jsme se vypravili s jasným cílem – nalodit se a hned druhý den vyrazit na jih Chorvatska. Nicméně díky technické závadě na lodi jsme nakonec na Ugljanu strávili několik dní. A vůbec toho nelitujeme.

Ugljan Chorvatsko – idylická letoviska a olivy

Ostrov leží v Severní Dalmácii nedaleko Zadaru. Jeho plocha je 50 km2 a jeho jižní cíp je spojen mostem se sousedním ostrovem Pašman. Osídlena je hlavně východní strana ostrova, na které je i většina hotelů a apartmánů.

Po celém ostrově jsou vysázeny olivové háje, hojně se zde pěstuje i víno. Přírodní porost zde stejně jako na okolních ostrovech tvoří husté křoviny. A celý ostrov voní tymiánem. Obyvatelům ostrova poskytuje kromě zemědělství obživu i rybolov a samozřejmě turistický ruch.

Jak na Ugljan? Trajektem ze Zadaru

Když přejedete hranice do Chorvatska, jako první potkáte sjezd Posedarje, nedlouho po něm pak následuje sjezd na Zadar, kam se potřebujete dostat do přístaviště. Cesta netrvá tak dlouho, aby ji nezvládly i malé děti, které si určitě užijí i přejezd trajektem na ostrov.

Ze Zadaru je v pravidelných intervalech zajištěno pohodlné a rychlé spojení trajektem do města Preko, které je nejoblíbenější turistickou lokalitou ostrova. Zároveň je i jeho správním centrem.

Cesta lodí do přístavu Preko na Ugljanu trvá cca hodinu, takže nic hrozného ani pro ty, kterým by se snad na vlnách dělalo zle.

Ugljan Chorvatsko trajekt

Ve městě Preko stojífrantiškánský klášter, který rozhodně stojí za návštěvu. Odtud jsme se přesunuli do městečka Kukljica, které je z letovisek na východě ostrova nejklidnější. I tady je ale poměrně velký přístav, několik obchodů, řada příjemných hospůdek.

Ugljan ostrov Chorvatsko

Kam se na Ugljanu vydat?

Kopcovitý terén ostrova vybízí k trekům a horské cyklistice. My se rozhodli pro pěší výpravu a vyrazili k pevnosti sv. Michala, kterou zde ve 13. století vystavěli Benátčané. Pevnost je do značné míry pobořená a vstup do ní je na vlastní nebezpečí. Celkový dojem navíc silně narušuje ohromný vysílač. Ale dokonalý výhled na okolní ostrovy a pobřeží kolem Zadaru, nad kterým se tyčí mohutné horské štíty, nás naprosto okouzlil.

Navštívili jsme i zátoku Mulin na severozápadě ostrova; kdyby zde nestálo několik nových vil s turistickými apartmány, řekli bychom, že se zde zastavil čas. Dominantou a hlavní turistickou atrakcí vesnice je Villa Rustica s dochovanými základy antického lisu na olivy, vedle kterých je zbudován věrný model zařízení.

Ugljan ostrov Chorvatsko 2

Při našich návštěvách Ugljanu jsme pro pobyt vždy volili město Kukljica, až na samém konci ostrova. Je zde komplex apartmánových domů a chatek – Holiday Park Zelena Punta. Při první návštěvě jsme byli ubytováni v chatkách, které byly zařízené prostě – postel, skříň, koupelna, balkon – žádný luxus, ale příjemné, čisté ubytování. Měli jsme variantu pobytu s polopenzí, kdy snídaně i večeře tvořily bohaté švédské stoly, kde nebyl problém si ze široké nabídky lokálních i ostatních pokrmů vybrat. Další dvě návštěvy jsme už zavítali přímo do apartmánů, při první v roce 2010 do původních, v roce 2015 již byla většina apartmánů zrekonstruována.

Víte že: Největší město ostrova Ugljan je Kali?

Apartmány disponují kuchyní, a proto jsme tentokrát již volili pobyt bez stravy. Při pobytu u moře člověk od ubytování až tak moc nepotřebuje, upravené a klimatizované apartmány ale poskytují příjemné zázemí pro výlety za koupáním či kulturou.

Ugljan Chorvatsko apartmány

Moře, pláže, aktivity

Apartmánový komplex se nachází v kopcích, maximální vzdálenost, kterou musíte ujít k moři je 500 metrů. Je zde dostatek menších pláží, které Vám poskytnou soukromí i frekventovanější pláž, na které si můžete zapůjčit šlapadlo či loďku a využít molo pro skoky do moře. Taktéž je poblíž této pláže možné si za menší úplatu zahrát minigolf, stolní tenis i volejbal, objednat se dá i oblíbené potápění.

Na ostrově jsou kromě oblázkových i písečné pláže. Voda je nádherně průzračná s hojnými mušlemi a škeblemi… a bohužel jako všude v Chorvatsku i zde narazíme na nepříjemné ježky.

Pokud sportu neholdujete, jistě oceníte blízkou vzdálenost do hospůdek v přístavu, kde se můžete zchladit u chorvatského piva. Nejpozději večer se budou děti, pokud cestujete s nimi, určitě dožadovat „sladoledu“ (zmrzliny), i v tomto případě Vás Kukljica nezklame, tak jako skoro všude v Chorvatsku, i zde ji zakoupíte u veselého zmrzlináře.

Ugljan Chorvatsko přístav

Výlety

Pro milovníky výletů je ideální celodenní výlet lodí na Kornati – soustroví, na kterém se nachází velmi slané jezero – celý den se v něm můžete nechat nadnášet a relaxovat.

TIP: Pro zapůjčení lodi vyrazte do Marina Kukljica. Případně na ostrově Ugljan je také půjčovna Sutomiscica Olive Island Marina.

Pěkný je i výlet do Zadaru, ten má velice fotogenické historické jádro a většina turistů do něj vyráží na vodní varhany – schody, ve kterých jsou vybudovány různě velké díry, které při narážení vln vydávají líbezné zvuky.

Pohled na Zadar z trajektu

Dovolená

Dovolenou na Ugljanu si určitě užijete, v jakékoliv společnosti i věku, já sama jsem jej navštívila jako dítě s rodiči, jako teenager s přáteli i jako dospělá s manželem a spokojená jsem odjížděla vždy.

Ubytování – Booking Ugljan

Velmi oblíbený je zdejší Camping Ugljan – Resort.

Doporučujeme: