Ostrov Vis dovolená pěšky i na kole


Chorvatský ostrov Vis je krásný, poněkud drahý a velmi teplý. Kromě koupání sem lákají turisty nejvyšší hora Hum (587 m), na jejíž vrchol je možné vyšlapat na kole, a pozůstatky vojenských pevností od středověku po nedávnou minulost.

Ostrov Vis Chorvatsko

„Na kole se do Chorvatska jezdí v květnu a říjnu, jinak je tu vedro k zalknutí,“ doporučuje své zkušenosti Hana Suchá, která má sježděnou většinu dalmatského pobřeží na horském kole.

Ostrov Vis Chorvatsko

Ostrov Vis Chorvatsko 6

„Výlet okolo Visu po silnici nebo makadamových štěrkových cestách je pro cykloturisty spíš kratší a lehčí túra, kdežto výjezd až na Hum po asfaltové silničce je spíš otázkou vůle.“

Ostrov Vis Chorvatsko 7

Na ostrově Vis je vybudovaná jediná hlavní silnice, která tvoří okolo ostrova okruh.

Ostrov Vis Chorvatsko 2

Majitel cestovní kanceláře Geotour Zdeněk Kukal, který je sám našený cyklista, upozorňuje na pití: „Voda je na ostrově vzácná a dostanete ji jen v konobách (vinárnách) a hotelích.“ Veškerá pitná voda se totiž na Vis dováží.

Vis ostrov a výstup nebo výjezd na vrchol Hum

Úplný vrchol Hum zabírá vojenská radarová základna. O kousek dál stojí kaple svatého Ducha, odkud je nádherný výhled na okolní ostrovy i samotný Vis.

Chorvatský turistický svaz doporučuje pěší výstup na Hum z Podašpilje přes obec Žena Glava (1:30 h) nebo z přístavu Vis přes Žena Glava (3:15 h). Obě trasy jsou vyznačené turistickými značkami.

Ostrov Vis Chorvatsko 4

Na kole lze přijet z přístavů Komiža nebo Vis po asfaltových silnicích s malým provozem motorových vozidel.

Vojenská základna Angličanů, Italů i Jugoslávců

Ostrov Vis byl od pradávna vojenskou základnou. Není divu, protože střeží vjezd do důležitých a bohatých přístavů Split a Dubrovník.

Za napoleonských válek vybudovali pevnosti Angličané na vrcholu kopce před zátokou Parja. Samotná pevnost s výraznou věží na poloostrově mezi zálivy Rogačič a Viška Luka poskytuje dodnes představu o strategické důležitosti ostrova Vis.

Ostrov Vis Chorvatsko 1

Za prusko-rakouských válek zde proběhla námořní bitva, ve které domáci rakousko-uherské loďstvo s mnoha českými námořníky na hlavu porazilo italské námořní síly.

Ostrov Vis Chorvatsko 3

Ostrov Vis Chorvatsko 5

Italové se nakonec ostrova Vic zmocnili po 1. světové válce a měli ho ve svém držení až do konce následující 2. světové války. Zároveň zde ovšem operovali jugoslávští partyzáni pod velením Josipa Tita. Ti se v posledních měsících války nakonec ostrova zmocnili a do jeskyně, které se dneš říká Titova, přesunuli generální štáb řídící rozsáhlý jugoslávský odboj.

Ostrov Vis Chorvatsko 8

Za socialismu byl Vis přebudován na ponorkovou základnu, a proto byl pro civilisty nepřístupný. Sloužily zde dva tisíce vojáků. Byla tu seskupena veškerá technika – radary, spojovací technika, odpalovací rampy pro rakety, děla, radiové stanice, byla tu velká skladiště potravin, pohonných hmot, zbraní, munice a léků. Vojáci vykutali sedmdesát kilometrů podzemních chodeb a vybetonovali velké množství bunkrů. Největší bunkr pro stovku válečníků byl vybudován v lokalitě Vela Glava. Chodby zasahují do hloubky 601 metrů.

Víte že se na ostrově Vis se natáčelo druhé pokračování filmu Mamma Mia? Ty krásné pláže k tomu přímo vybízely.

Dnes jsou Titova jeskyně i opuštěná ponorková základna Jastog v zátoce Parja přístupné pro turisty. V bývalém vojenském přístavu kotví jachty.

Ostrov Vis ubytování

Ostrov Vis je velmi oblíbený a proto jsou pobyty zde často zamluveny mnoho měsíců dopředu. Pokud se sem chystáte vyrazit, neváhejte s rezervací.

Trajekt Split – Vis