Ostružná – místo pro milovníky letních i zimních sportů


Ideální celoroční dovolená na pomezí Moravy a Slezska v okrese Jeseník. Tak by se dala charakterizovat Ostružná. Využití zde najdou milovníci letních i zimních sportů.

Jeseníky Ostružná

Je to jedna ze známých obcí, která dříve patřila k obci Branná. Leží na rozhraní Rychlebských hor a Hrubého Jeseníku. Založena byla v druhé polovině 16. století. Nejvýznamnější v obci bylo lesnictví, dodnes je, a také zemědělství. Za první republiky byli obyvatelé hlavně Němci, proto v obci najdeme i německý hřbitov. Dále v obci najdeme kostel sv. Tří králů, boží muka a několik památných stromů. Ve 20. století se začal rozvíjet cestovní ruch a byly zde postaveny lyžařské areály a později šest obřích větrných elektráren.

Co se týče ubytování, tak my jsme byli ubytovaní v Apartmánech Ostružná a nemohli jsme si ubytování vynachválit. Krásně čistý pokoj i koupelna. Plně vybavená kuchyňka. Cena velmi dobrá. Dopravní dostupnost skvělá, jak autem, tak i vlakem.

Ostružná výlety

První den jsme se rozhodli, že vyrazíme na 3 km vzdálený Ostružník. Ale bohužel jsme nikam moc nedošli, protože bylo mokro a houby kolem nás lákali více. Proto doporučuji těm, kdo milují houby, okolní lesy jsou na houbaření ideální.

Druhý den byl náš úkol jasný, pokořit Ostružník, nekoukat se na houby a pokračovat dál. Po zelené značce jsme se vydali na Ostružník, kopec byl krkolomný, ale dal se vyjít. Potom z Ostružníku následovala cesta po modré z kopce, do Petříkova, kde jsme si prošli celou vesnici a kochali jsme se krásnými horskými chatami. Dále jsem to z Petříkova vzali po červené přes Ramzovou, kde jsme se občerstvili v chatě Ramzovské sedlo, a následovala zelená značka až na Vražedný potok a potom na Obří skály.  Nakonec jsme pokořili Šerák, který se nachází ve výšce 1351 m n. m. Jakmile jsme vylezli k chatě, tak jsme se těšili na nádherný výhled, ale nic jsme neviděli. Padla mlha a chata byla zavřená. Takže jsme původní plán dojít přes Keprník a Vozku do Branné museli zrušit a zkrátili jsme si cestu po červené značce na Černavu a nakonec po modré značce a potom po zelené do Ostružné. I tak jsme za den zvládli 20 km, které byly opravdu vyčerpávající.

Třetí den nám jako jediný den za celý víkend přálo počasí, svítilo sluníčko a tak jsme si řekli, že půjdeme do Starého města pod Sněžníkem. Šli jsme po červené značce kolem hotelu Continental- Po Stráží- U líp- přes Kronfelzov a Pěchotní srub do Starého města. Celá trasa měla 11 km, šlo se hlavně po louce, což bylo v tak krásném počasí skvělé a občas v lese. Kronfelzov je krásná osada uprostřed luk a polí. A okolo Starého města je plno pěchotních srubů, tak ani my jsme dvoum neodolali a podívali se kolem nich.

Do Ostružné se určitě plánuji znovu podívat a už mám několik tipů na další výlety. Například horu Smrk, turistickou chatu na Paprsku, Lesní bar, Lipovou lázeň nebo Brannou.

Ubytování Ostružná

Fotogalerie

Zajímavosti v okolí: