Osvětim koncentrační tábor a Wieliczka solné jeskyně v Polsku


V Polsku jsem byla před pár lety poprvé a prozatím i naposledy v životě. Vydali jsme se na výlet do míst plných teroru, hrůzy a děsu. Ano, naše cílová stanice byla nedaleko města Osvětim – koncentrační tábor Auschwitz – Birkenau.

Koncentrační tábor Osvětim – Birkenau (Březinka)

Dostali jsme úžasnou průvodkyni, takovou malou paní, bylo vidět, že ji toto místo a koncentrační tábory velmi vzaly. Nejprve jsme to nechápali, ale po pár hodinách strávených s ní a vůbec v celém komplexu, které páchlo smrtí a ne tak dávnou historií, jsme ji pochopili. Někteří už téměř plakali a chtěli jít odtud pryč. Viděli jsme obrázky lidí, kteří zde zemřeli, pověšené utečenče, na které se museli vězni dívat celé hodiny, aby se poučili a nesnažili se o útěk.

Viděli jsme velkou vitrínu plnou vlasů, panenek, kufrů a opravdu jsme chtěli pryč.

Auschwitz Osvětim koncentrační tábor

Přejeli jsme do dalšího místa nedaleko odtud, do Auschwitz. Sem dojížděly vagóny smrti. Odtud se myslím nikdo nedostal. Viděli jsme společné koupelny. Toto místo nebylo tak srdcervoucí a na mozek jdoucí jako to předtím, přesto tu něco bylo. Byl to velký komplex, na jehož konci byly zbořeniny plynových komor a jakýsi památník obětem. Bylo pěkné, že text na památníku byl napsán na několika deskách a různých jazycích. I češtinu jsme tu našli!

A právě zde, když průvodkyně pronášela svou poslední řeč k nám, se rozplakala. Jen jsme si mohli domýšlet, proč. Jestli tu byla její rodina nebo proč vůbec?

Tento celodenní zážitek mi v noci moc spánku nepřinesl. Nemohla jsem usnout, neustále jsem měla v nose silné zbytky zápachu z těch domů v Birkenau. Chtělo se mi zvracet. Usnula jsem až po několika hodinách.

osvětim birkenau koncentrační tábor 1

TIP: Pro milovníky historie bude zajímavý i Památník Malá pevnost v Terezíně, kde byl také koncentrák.

osvětim birkenau koncentrační tábor 2

Arbeit macht frei, nápis nad hlavní bránou, určitě zná každý.

osvětim birkenau koncentrační tábor 3

Solný důl – solná jeskyně Polsko Wieliczka (Vělička)

Další den byl o něco příjemnější. Vydali jsme se na výlet do Krakova a poté cestou domů v solném dole Wieliczka. Podzemní solné město (solné jeskyně) je úžasné místo, hlavně ta velká místnost, kde se, pokud si dobře vzpomínám, sloužily i bohoslužby a veškeré jiné církevní obřady, dokonce i svatba. Nadchlo nás to. Bohužel schody do vedlejších místností zde byly kluzké a kamarádka si zvrtla kotník. Přesto jsme byli rádi, že jsme přežili ten chlad zde a viděli, co se všechno dá se solí dělat a vyrobit – sošky hlavně.

Navštivte také Krakov a solné doly Vělička.

Poté jsme vyrazili na cestu domů. Myslím, že můžu mluvit za všechny, když řeknu, že na návštěvu koncentračního táboru do konce života nezapomeneme. Dalo nám to neuvěřitelně silný zážitek a někdy i pociťuji, jako bych tam byla.

Možná po čase nějaký další koncentrační tábor navštívím, ale nevím, jestli to bude za deset let nebo až za padesát. Každopádně to stálo za to.

Informace Osvětim – Auschwitz – Polsko

Wikipedie

Mapa + adresa

www.krakov.travel – otevírací doba, fotky

Auschwitz.org – Osvětim oficiální stránka, kde najdete knihy a filmy o Osvětimi a veškeré informace (Polsky, Anglicky) – vstupné (ceník), Osvětim na mapě, prohlídka.

Muzeum, seznam jmen, kdo byl velitel koncentračního tábora Osvětim, židé, foto, plynové komory, exkurze, historie, vězňové, hrůzy, památník, osvobození Osvětimi, fotograf, Rudolf Höss. Vše tato témata jsou na stránkách popsána.

http://auschwitz.org/en/more/czech – český průvodce

Youtube – Film – Dokument Návrat do Osvětimi a další videa (o koncentračních táborech zde je mnoho videí česky)

Knihy

Kniha Útěk z Osvětimi

Přežila jsem Osvětim

Solné doly Wieliczka Polsko

Wikipedie

Vielička mapa

Používá se víc názvů – Vělička, Vielička, Wielička, Wieliczka.

www.kopalnia.pl – kopalnia soli, oficiální web, kde najdete info, jaké je vstupné, otevírací doba a další.

Související články:

| Rubriky Polsko