Pag Chorvatsko – cesta autem, ubytování, aktivity, pláže

Na sever Dalmácie jsme se rozhodli vydat jako celá rodina a objevit krásy zdejšího ostrova Pag. Jelikož se mnozí z nás bojí sednout do letadla a vzdálit se tak na kilometry od země, raději jsme využili dvou automobilů, se kterými byla cesta pohodlná, a také tempo jsme si mohli určovat sami.


Jak se dostat na ostrov Pag autem

Na začátku jsme zvažovali dvě různé varianty cest. Cestování trajektem jsme nakonec zavrhli a hlasování padlo na cestu přes Pažský most.

Ostrov Pag Chorvatsko 3

Abychom na našich cestách co nejvíce ušetřili, natankovali jsme v Čechách v Praze plnou nádrž a ještě před hranicemi znovu doplnili. Jelikož vede nejrychlejší cesta po dálnicích, zakoupili jsme v Rakousku a poté Slovinsku dálniční známky, které se vyšplhaly na pár stovek. V Chorvatsku nás pak čekala změna a místo známky bylo třeba zaplatit mýtné, které bylo vyšší právě kvůli zvolenému datu v hlavní sezóně. Mýtné jsme se rozhodli zaplatit kartou, což nám ušetřilo zdlouhavé čekání.

Recenze

Po příjezdu do Chorvatska nás uvítalo hornaté okolí a břehy lemované indigově zbarveným mořem. Ve vzduchu našeho letoviska Novalja se houpala vůně mořské soli, sem tam pohnul jemný vánek okolními olivovníky a příjemně tak narušil zdejší klid. Domorodé obyvatelstvo je zvyklé nepospíchat a vše vykonávat s patřičnou pohodlností, proto jsme také zahodili stres a obavy a začali si užívat sluníčka.

Ubytování bylo třeba zajistit již před cestou, a to konkrétně apartmány Ana&Ita, abychom předešli případným komplikacím. Nádherný apartmán s neodolatelným výhledem jsme ihned po příjezdu zabydleli a doplnili chybějící hodiny spánku.

Gastronomie a speciality

Jelikož nám po dlouhé cestě vyhládlo a nikomu z nás se nechtělo vařit pro celou rodinu, připadaly v úvahu zdejší restaurace. V nabídce bohatého menu bylo na výběr z mořských plodů, specialit z domácího vyhlášeného sýra a dalších chutných pokrmů. Usedli jsme v restauraci Boskinac, kde jsme si kromě jídla vychutnali také romantické okolí.

Aktivity, památky a zajímavosti

Pokud toužíte po poznávací dovolené a vaší oblíbenou aktivitou je chodit po památkách tak si tady mnoho neužijete. Největšími sídly jsou totiž pouze turistické letovisko Novalja a historické město Pag ve střední části ostrova.

TIP: Sabunike v Chorvatsku ukrývá příjemnou písečnou pláž

Hlavní letovisko v centru města Novalja je několikakilometrová kolonáda se spousty stánky s jídly a suvenýry. Než celou promenádu projdete, máte sice v nohách pár kilometrů, ale zároveň máte krásný výhled přímo na moře.

Nejhezčí pláže

Nejen, že zde naleznete klasické oblázkové pláže, ale jako jeden z mála chorvatských ostrovů, nabízí Pag i písečné pláže. Souhrn těchto faktorů povyšuje tento ostrov (ne poloostrov) mezi top destinace v Chorvatsku.

TIP: Cres – chorvatský ostrov mnoha tváří

Zrće pláž je už nyní srovnatelná s jinými celosvětově známými letovisky a svědčí o tom i fakt, že tato pláž bývá mnohdy označována, jako chorvatská Ibiza. Podél podlouhlé pláže jsou vystavěny světoznámé kluby, které navštěvují nejen turisté z celého světa, ale i nejvyhlášenější DJs, které byste jinak viděli právě jen na Ibize. Kromě těchto plážových klubů, ve kterých si můžete užívat hudby 24 hodin denně, vás může také lákat průzračně modré moře, ale i nabídka různých sportů. Mezi ně patří bungee jumping, vodní skútry, plážový volejbal, podvodní rybolov.

Ostrov Pag Chorvatsko

Abyste si nemysleli, že tento ostrov je vyhlášený jen díky světoznámým klubům, v roce 2003 získal ostrov ocenění Modré vlajky – nejdříve byla tato pláž vyhlášena nejupravenější pláží Jadranu a následně se ověřilo, že splňuje přísná mezinárodní kritéria k získání Modré vlajky.

Ostrov Pag Chorvatsko 3

Ostrov Pag Chorvatsko

Celá dovolená se nesla v duchu pohody právě díky přívětivosti zdejších obyvatel. Čeština většině obchodníků nečiní problém a pečivo je zde pro české jazýčky jako dělané. Ostrov Pag byl nezapomenutelným zážitkem a pro rodiny s dětmi je rájem na zemi.

Ceny

Pokud srovnáte tuto část Chorvatska s jinou, kam jste třeba jezdívali na dovolenou s rodinou, tak bohužel uvidíte menší rozdíl v cenových relacích. Přeci jen se, v posledních letech, jedná o nejnavštěvovanější část Chorvatska, proto se ceny mohou zdát někde přemrštěné. Stačí si, ale za jeden den projít městskou část, ve které bydlíte a věřím, že najdete malou příjemnou rodinnou restauraci s přiměřenými cenami. Takže kdo chce strávit letní dovolenou, jak na filmových plátnech, našli jste to pravé místo.

Ostrov Pag Chorvatsko 2

Nabídka ubytování na Pagu v Chorvatsku

Co se týká ubytování na ostrově Pag, někomu možná kempy nevadí, no my jsme zvolili vlastní ubytování přes server Booking. Tuto volbu mohu jen doporučit. Z klidu domova si vyberete ubytování, jaké preferujete. Na mapě, která je u každého apartmánu viditelná si zjistíte, jak daleko budete od dané pláže, či od města Novalja.

Zkuste třeba kemp Straško.

Související články:

Napsat komentář