Pag Chorvatsko – cesta autem, ubytování, aktivity, pláže


Na sever Dalmácie jsme se rozhodli vydat jako celá rodina a objevit krásy zdejšího ostrova Pag. Jelikož se mnozí z nás bojí sednout do letadla a vzdálit se tak na kilometry od země, raději jsme využili dvou automobilů, se kterými byla cesta pohodlná, a také tempo jsme si mohli určovat sami.

Autem na Pag

Na začátku jsme zvažovali dvě různé varianty cest. Cestování trajektem jsme nakonec zavrhli a hlasování padlo na cestu přes Pažský most.

Ostrov Pag Chorvatsko 3

Abychom na našich cestách co nejvíce ušetřili, natankovali jsme v Čechách v Praze plnou nádrž a ještě před hranicemi znovu doplnili. Jelikož vede nejrychlejší cesta po dálnicích, zakoupili jsme v Rakousku, poté Slovinsku dálniční známky, které se vyšplhaly na pár stovek. V Chorvatsku nás pak čekala změna a místo známky bylo třeba zaplatit mýtné, které bylo vyšší právě kvůli zvolenému datu v hlavní sezóně. Mýtné jsme se rozhodli zaplatit kartou, což nám ušetřilo zdlouhavé čekání.

Přivítala nás překrásná krajina

Po příjezdu do Chorvatska nás uvítalo hornaté okolí a břehy lemované indigově zbarveným mořem. Ve vzduchu našeho letoviska Novalja se houpala vůně mořské soli, sem tam pohnul jemný vánek okolními olivovníky a příjemně tak narušil zdejší klid. Domorodé obyvatelstvo je zvyklé nepospíchat a vše vykonávat s patřičnou pohodlností, proto jsme také zahodili stres a obavy a začali si užívat sluníčka.

Ubytování bylo třeba zajistit již před cestou, a to konkrétně apartmány Ana&Ita, abychom předešli případným komplikacím. Nádherný apartmán s neodolatelným výhledem jsme ihned po příjezdu zabydleli a doplnili chybějící hodiny spánku.

Gastronomie a speciality

Jelikož nám po dlouhé cestě vyhládlo a nikomu z nás se nechtělo vařit pro celou rodinu, připadaly v úvahu zdejší restaurace. V nabídce bohatého menu bylo na výběr z mořských plodů, specialit z domácího vyhlášeného sýra a dalších chutných pokrmů. Usedli jsme v restauraci Boskinac, kde jsme si kromě jídla vychutnali také romantické okolí.

Aktivity

Každý den jsme objevovali nové zákoutí a krásy zdejšího prostředí. Jeden celý den jsme zasvětili navštěvování památek jako je kostel Panny Marie ve městě Pag, který ukazuje českým cizincům také východní církevní stavby. Dále jsem navštívili místní galerii, která se zabývá solí, která tak významně ovlivňuje zdejší okolí. Při neúprosném horku jsme se jen povalovali na písčitých nebo oblázkových plážích, kterých je zde dostatek, či využívali plážových barů. Jedna z našich neoblíbenějších byla pláž Zrce, která i přes vysokou turistickou návštěvnost nabízela krásně čistou vodu, bezpečný přístup do moře a klidné vlny.

Ostrov Pag Chorvatsko

Celá dovolená se nesla v duchu pohody právě díky přívětivosti zdejších obyvatel. Čeština většině obchodníků nečiní problém a pečivo je zde pro české jazýčky jako dělané. Ostrov Pag byl nezapomenutelným zážitkem a pro rodiny s dětmi je rájem na zemi.

Nabídka ubytování na Pagu v Chorvatsku

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  

Napsat komentář