Pairi Daiza – nejlepší zoo Evropy uprostřed belgického venkova


Dlouhá léta si dvě zoologické zahrady dělily právo říkat si nejlepší zoo Evropy: Loro Parque na Tenerife a nejstarší zoo na světě ve Vídni. Loni a i letos byl tento titul ale předán jiné zahradě, a to belgickému Pairi Daiza nacházejícího se blízko sídla Bruglette nedaleko města Mons. A titul si vskutku zaslouží.

Pairi Daiza je zázračný zážitek

Přepychový přírodní park, jež se rozléhá na bezmála 70 hektarů, se dokáže vyrýt do paměti především díky ohromnými a tématickými výběhy. Podle toho, jaká zvířata žijí v expozicích, je zoo rozdělená do devíti částí. Je to jediné místo kde za jeden den můžete navštívit Afriku, Čínu, Sibiř, Severní Ameriku a Austrálii současně. Oblasti jsou takřka perfektními kopiemi reálného světa, pavilony i dekorační prvky reflektují vzhled a kulturu jednotlivých světadílu. Mimo čínské budovy byly vytvořeny i například indický chrám (ve kterém žijí bílí tygři indičtí a sloni indičtí), indiánské sídliště s totemem (zde žijí američtí jelínci a medvědi hnědí) či napodobenina australské buši, kde můžeme najít klokany a vzácné ďábly medvědovité.

Výběhy

Pairi Daiza se vyznačuje především rozsáhlými a životní prostředí jednotlivých druhů napodobujícími výběhy. Pozoruhodný je například arktický komplex, kde se na třech různých patrech (z výšky, na úrovni výběhu i pod vodou) můžete věnovat ledním medvědům a mrožům. Další zajímavostí jsou gorilí hory, monumentální umělé kopce díky kterým zapomenete, že se nacházíte v Belgii. Úplně jedinečná je gigantická loď uprostřed zahrady, která slouží jako restaurace a terárium.

Zvířata

Málokterá zoo se může chlubit tak vzácnými zvířecími druhy jako právě tato. Nejen, že zde mají úspěšný chov pand velkých, fanoušci zvířecích rarit se mohou radovat na mrože, rejky velké, ary kobaltové a orlosupi palmové. Nejvzácnějším zde žijícím zvířetem je ale ara škraboškový, jež může být návštěvníky pozorován jen a pouze zde. Žádná jiná zoologická zahrada nemá tento druh vystavený, na víc je tento papoušek ve volné přírodě vyhynulý. Milovníci vzácné exotiky si tedy přijdou na své.

Ubytování

Protože se tato zoo nachází doslova uprostřed ničeho, nabízí vlastní ubytování. A to přímo vně zahrady. Obyčejné domečky v indiánském sídle patří mezi nejčastěji rezervované, poněvadž jsou cenově dostupné a může se stát, že vám bude ráno stát na verandě daněk. Nejluxusnější ubytování najdeme u mrožů, medvědů ledních a tygrů usurujiských. Místní pokoje mají v obývacím pokoji velmi velké skleněné okno mířící do výběhu daných zvířat. Můžete se tedy non stop dívat na zvířata, pokud se tedy v tu dobu budou nacházet ve venkovním výběhu.

Fotogalerie Pairi Daiza

Web: www.pairidaiza.eu

Související:

| Rubriky Belgie, Zoo