Pakoštane v Chorvatsku je malý ráj na zemi

Když si volíme dovolenou k moři, vítězí nejčastěji Chorvatsko. Není divu, jelikož ceny se stále drží nízko, moře je zde krásné a čisté a dojezdová vzdálenost není příliš dlouhá. Navíc vydáme-li se do Chorvatska bez jakékoliv rezervace, téměř vždy seženeme ubytování a to i v blízkosti moře.


Do Pakoštane v Chorvatsku autem snadno a rychle

Cesta z Prahy měří zhruba 940 km a trvá cca 10 hodin.

Nejlepší volba rychlé a pohodlné cesty

  1. Praha – České Budějovice (2 hodiny)
  2. České Budějovice – Linec (Linz) (1,5 hodiny)
  3. Linec – Štýrský Hradec (Graz) (2 hodiny)
  4. Štýrský Hradec – Maribor (45 minut)
  5. Maribor – Záhřeb (Zagreb) (1,5 hodiny)
  6. Záhřeb – Pakoštane (3 hodiny)

Informace k cestě

Všechny výše popsané cesty jsou velice dobře značeny. Jediný problém je na Záhřebském obchvatu. Z Mariboru přijíždíte po mezinárodní silnici E70 a na obchvatu sjíždíte výjezdem č.4. Tím se dostanete na dálnici A1. Po dálnici A1 pojedete přes 300 km a vyjedete na výjezdu č.19. Zde už vás cedule bezpečně dovedou do Pakoštane.

chorvatsko vlajka

Finance na cestu

V Českých Budějovicích zakupte (na jakékoliv pumpě) rakouskou dálniční známku.

Desetidenní známka stojí cca 200 Kč.

Slovinsko – týdenní dálniční známka za 370 Kč. Opět zakoupíte na benzínkách.

V Chorvatsku platíme 157 kun (520 Kč) za použití úseku dálnice Zagreb – Split. Zde se platí na mýtných bránách.

Pakoštane Chorvatsko

Pakoštane patří mezi destinace, které ještě nejsou tak známé, přestože je město nedaleko Biogradu a Zadaru. Na toto kouzelné  místo se většinou vrací ti samí lidé, za celý pobyt jsem se nesetkala snad s někým, kdo by zde už nějakou dovolenou nestrávil. Pláže jsou čisté a krásné a udržované, pobřeží lemují promenády s obchůdky všeho druhu a ve středu tohoto malého městečka je krásný kamenný kostel.

Ubytování na blind

Ubytovat jsme se nechali nedaleko pláže v penzionu Viko, přestože jsme neměli rezervaci dopředu, byli k nám majitelé vstřícní. Cena byla přijatelná a součástí apartmánu byla i velká terasa s výhledem na moře.  Nejeden večer jsme strávili u nich na večeři, kde nás ještě pohostili rakijou, vínem, olivami i pršutem.

Pláž

Pláž se nacházela od ubytování asi 5 minut cesty a za celý pobyt v červencových dnech jsme se nesetkali s přeplněnými plážemi.

Pakoštane je bezpečné místo

O Chorvatsku je známé, že se tam nekrade. Opět jsme se přesvědčili, že je tomu tak. Po celou dobu jsme se nesetkali s tím, že by někdo zamykal auto, kolo, či schovával věci na pláži. Místní občané nás naopak při cestě k pláži zvali na posezení a to vždy s příjemným úsměvem.

Pakoštane výlety

Přímo vedle městečka se nachází Vranské jezero.

Vranské jezero ve dne - Pakoštane Chorvatsko
Vranské jezero ve dne

Tam nejčastěji potkáte rybáře, nebo cyklisty. Kolem Vranského jezera vedou cyklostezky s naučnými tabulemi, ty spojují cestu do sousedního Drage. Nejkrásnější procházky jsou zde k večeru, slunce totiž zapadá přímo za jezerem.

Vranské jezero - Pakoštane Chorvatsko
Vranské jezero v noci

Doporučuji také výlet za delfíny lodí a potápění s českými instruktory, kteří zde mají základnu a zajišťují odvoz do Vrgádské restaurace, vyhlášené pokrmy z mořských plodů.

TIP: Turanj – klidné chorvatské letovisko, které vás mile překvapí

Nedaleko najdeme i přírodní rezervace jako je Krka, Kornati, Plitvická jezera a podobně. Na pláži se setkáme většinou s možností zapůjčení vodního skútru, šlapadel, nebo si můžeme zaplatit parasailing.

Zábava

Co se týče vyžití, nabízí se zde několik večerních klubů, místní lidé nabízejí pobyt na jejich výletních lodích spojených s prohlídkou sousedních měst, občerstvením i alkoholickými nápoji.

Směnárna

Nešmelte s místními. Jsou milí, ale odrbou vás. Přímo na náměstí je směnárna (vedle kostela-tu neminete), kde je i česky mluvící personál.

Pakoštane ubytování (booking)

Předpokládaná cena pro dva je 30 euro/den. K plážím to máte všude blízko.

Oblíbený je Pine beach resort, villa Zdenka, Ruza i San Marino a také apartmány Tamaris.

Důležité odkazy: