Tentokrát se podíváme do ráje vinařství na jižní Moravu, do nejznámější vinařské oblasti v České republice. A konkrétně do okolí Pálavy, což znamená přibližně 30 minut autem od Brna. Chráněná krajinná oblast Pálava zahrnuje hřebeny Pavlovských vrchů, Milovický les a vede až ke státním hranicím s Rakouskem.
Dovolená Pálava
Pokud máte rádi aktivně strávenou dovolenou, Pavlovské vrchy mohu jedině doporučit. Je zde hned několik přístupných cest, různé náročnosti, takže se nemusíte bát prudkého stoupání. Pavlovské vrchy se dají zdolat jak pěšky, tak i na kole. A vyrazíte-li v létě, můžete se po takovém výletu osvěžit v nedalekých vodních nádržích Nové Mlýny. Vodní nádrže jsou celkem tři a je to ideální místo pro přírodní koupání klidně i se psem. Dále je zde oblíbený rybolov, windsurfing a slouží i k lodní dopravě. A takto aktivně strávený den můžete večer zakončit v nějakém sklípku, kterých je v okolí nespočet, degustací vín. Navíc v místních vesničkách můžete zažít pravé moravské hody (kroje, tanec, hudba) a nebo v období od srpna do listopadu ochutnat i burčák.
Co stojí za návštěvu v okolí?
Dolní Věstonice – malá vesnička na jižním břehu Novomlýnských nádrží s více než tisíciletou vinařskou tradicí. Místní Sklepní ulice je asi 10 km dlouhá a tvoří ji původní i nově vybudované vinné sklepy. Odtud pochází i archeologický nález Věstonická Venuše, proto stojí za návštěvu i místní muzeum.
Mikulov – krásné historické město na jižním okraji Pavlovských vrchů. Poté, co si projdete malebné náměstí, dostanete se k dominantě města – zámku Mikulov. K nejzajímavějším částem prohlídky patří zámecká knihovna anebo Obří sud, což je jeden z největších sudů v Evropě.
Pokud vám výstup na Pavlovské vrchy nestačil, můžete se zde ještě vydat na Svatý kopeček, který je nad Mikulovem.
Na závěr mohu jen dodat, že nikdy jsem si nikde tak neodpočinul, jako právě na Pálavě a v okolí.
Ubytování na Pálavě a v okolí
Fotogalerie
Přečtěte si ještě