Palírna Starorežná v Prostějově

Navštívit útroby prostějovské palírny U Zelného stromu a nahlédnout tak do života likérky mohou všichni, kteří si prohlídku dopředu zarezervují.


Starorežná palírna Prostějov

Součástí exkurze do výrobní haly, skladovacích sklepů je i bohatý výklad o historii palírny a ochutnávka zde vyráběných produktů. Mezi nejznámější Hanácká vodka (která se vyrábí i s různými příchutěmi) a Prostějovská Režná.

Ve sklepních prostorách Starorežné je připravena malá expozice o její historii. Lihoviny se v domě U Zeleného stromu vařily odpradávna, již v 16. století zde mohli vařit pivo a pálit kořalku. Na konci 16. století se pálilo už z žita a pšenice. Cesta pálenky ale nebyla jednoduchá: jedno dobu byla i zakázaná. Poté vypukl požár a dům U zeleného stromu byl zachráněn jen díky obyvatelům Prostějova, kteří jej hasili.

Již od 50. let se ale likéry nevyrábí v domě U zeleného stromu, nýbrž v bývalém pivovaru, pod názvem „Starorežná“, kde výroba pokračuje úspěšně dodnes.

U výkladních skříní ale expozice nekončí. Zájemci se dostanou také na výrobní linku a ve sklepech uvidí, jak velké jsou sudy s jejich oblíbeným nápojem. Na konci prohlídky čeká každého plnoletého návštěvníka ochutnávka čokoládového likéru a Staré myslivecké.

Lidé jsou spokojeni

Exkurze je zajímavá, její návštěvníci bývají spokojeni. „Jsem moc ráda, že jsem se zúčastnila této exkurze, moc se mi to líbilo, výklad paní průvodkyně mě zaujal, pověděla nám celou historii,“ řekla svůj názor Věra Hořavová, která zažila prohlídku s bývalou zaměstnankyní palírny, která znala také různé perličky z historie nedávné.

Zajistit exkurzi je snadné

Aby se exkurze uskutečnila, musí se jí ale zúčastnit alespoň deset lidí, nejvýše však pětačtyřicet. Zamluvit si prohlídku je možné kdykoliv, musí se ale domluvit týden předem a s malou ochutnávkou přijde na třicet korun, s velkou na rovných šedesát. Vhodná je exkurze také pro školy, cena zde je 20 korun na žáka. A pokud vám něco na ochutnávce zachutná, můžete si to hned v podnikové prodejně koupit.

Web: www.gsd.cz

Palírna Starorežná Prostějov
Fotografie z exkurze do Starorežné

Ubytování v Prostějově a okolí

Doporučujeme:

Napsat komentář