Památník Černý kříž u Domašova nad Bystřicí


Připomeňte si slavnou bitvu odehrávající se mezi dvěma obcemi – Domašovem nad Bystřicí a Guntramovicemi, a sice v létě roku 1758. Krásné posezení a kouzelný rozhled po okolní krajině. Právě proto se sem lidé rádi vrací a chvíli zde pobydou. Další podrobnosti o bitvě a památníku se dozvíte zde.

Cesta mezi Domašovem nad Bystřicí a Novou Véskou

Vydáte-li se na cestu mezi Domašovem nad Bystřicí a Novou Véskou, narazíte právě na památník Černý kříž, jenž zde stojí již přes 260 let. Nespatříte však pouhý památník mezi několika stromy, nýbrž i již zmiňované posezení, kde můžete nabrat síly na další cestu. Při svačince si určitě přečtěte více podrobných informací o bitvě v rámci prusko-rakouské války.

Památník vyrostl 100 let po bitvě

Ačkoliv se bitva odehrála v roce 1758, památník sloužící k její vzpomínce byl postaven až za 100 let právě k jejímu stoletému výročí. Kříž tyčící se na mohutném podstavci vás v německém jazyce mimo jiné informuje, že jej zde nechali postavit olomoučtí měšťané. Ptáte se proč?

Olomouc v obležení Prusů

Válka u Guntramovic a Domašova proběhla v období sedmileté války, kdy se Pruským vojskům podařilo oblehnout známé hanácké město Olomouc. Generál Laudon a generál Šiškovič se svými oddíly vyčkali na zásobovací konvoj Pruských vojsk a mrknutím oka se s nimi vypořádali. Netrvalo dlouho a Prusové se museli stáhnout z města, opustili Moravu a odešli do Čech. Olomouc tak byla zachráněna.

Černý kříž a okolí

Blízké okolí Černého kříže nabízí několik dalších možností na krásné výlety. Co by kamenem dohodil se nachází 2 domašovské rybníky, jenž jsou v současné době určeny spíše k lovu ryb, než ke koupání. Údolí řeky Bystřice láká také k návštěvě pramene Těšíkovské kyselky, přírodní památky Kamenné proudy u Domašova nad Bystřicí či zábavního parku Hrubá voda, kde naleznete mimo jiné i spoustu adrenalinových atrakcí. O něco dál pak můžete navštívit ZOO Olomouc či hrad ve Šternberku.

Památník Černý kříž u Domašova nad Bystřicí