Památník Lidice – krásné místo se smutnou historií


Nikdy není na škodu vyrazit na cestu za poznáním významných českých kulturních památek, které nás obohatí cennými informacemi. Střípky z historie s sebou nese tento památník, který se nachází v Lidicích, středočeské obci se smutnou minulostí. Jeho cílem je uchování vzpomínky na tragédii, která se samotným městem neměla nic společného.

Vyhlazení Lidic

Osud této vesnice se začal naplňovat 10.června 1942, pár hodin po půlnoci, kdy byla vypálena německými nacistickými okupanty a veškeré obyvatelstvo bylo vyvražděno nebo převezeno do koncentračních táborů. Počet obětí atentátu bylo 340, a to 192 mužů, 60 žen a 88 dětí.

Pomník dětských obětí války

Pro uctění památky nejmenších obětí války, se zde nachází dojemné bronzové sousoší zavražděných dětí, ke kterému lidé dodnes nosí květiny či hračky.

Pár let po konci 2. světové války byly vybudovány v sousední vesničce nové Lidice, zhruba o 300m dál, kde byla původní obec, která byla dne 16. srpna 1995 vyhlášena národní kulturní památkou.

Lidický památník

Celý areál je krásné místo vhodné na naučnou procházku. Navštívit můžete také muzeum s celoročně přístupnou expozicí připomínající lidickou tragédii, které bylo postaveno v roce 1962 a v roce 2005 bylo plně zrekonstruováno.

Je zde možnost zhlédnout multimediální expozici pod názvem „A Nevinní byli vinni…“ která návštěvníky seznámí s životy a osudy lidí, kteří v Lidicích žili, i osudu samotné obce.

Vstupné do samotného muzea činí 90,- Kč, pro děti 45,- Kč. Za parkování zaplatíte 40,- Kč na celý den.

Památník je volně přístupný.

V areálu se nachází také pamětní síň „In memoriam“ a „Pod tribunou„, ve které se uskutečňují tématické výstavy. Vstup do těchto prostorů je zdarma. Dále se zde nachází sochy, na které narazíte při procházce kolem krásných keřů, stromů a hlavně růží, které se staly symbolem Lidic.

Do areálu byl totiž začleněn „Sad míru a přátelství„, díky kterému zde bylo zasazeno 29 tisíc keřů růží z 32 zemí světa.

Fotogalerie

Web: www.lidice-memorial.cz

O vypálení obce Lidice byl natočen stejnojmenný film, který popisuje celý příběh a byl ke shlédnutí v tv na Čt1.

Podobné místo najdete i nedaleko města Chrudim, jedná se o památník Ležáky.

Odkazy: