Památník Mohyla míru – napoleonské války vlastníma očima


2. prosince 1805 se odehrála jedna z nejslavnějších bitev na našem území a zároveň jedno z nejkrvavějších a nejzásadnějších střetnutí napoleonských válek – toho dne se u Slavkova u Brna utkaly armády tří císařů. Rek koní a třeskot zbraní už zde sice dávno utichly, památnou bitvu si ale dnes můžeme připomenout návštěvou Mohyly míru.

Poloha a přístup

Vůbec první mírový památník v Evropě se nachází na Prackém kopci, přibližně kilometr od obce Prace. Součástí objektu je přilehlé parkoviště, které můžete využít za symbolickou částku 20 Kč za den.

Památník Mohyla míru

Od památníku rozprostírajícího se na vrcholu kopce se naskýtá dechberoucí výhled na okolní krajinu. Není tedy divu, že bylo jako budoucí bojiště prozíravě zvoleno právě toto místo. Výstavba Mohyly míru byla zahájena už roku 1910.

TIP: Zámek Žďánice nabízí bohatou muzejní expozici i jedinečný park

Dnes se tyčí do výše 26 metrů a na její špici si hoví 10 metrů vysoký starokřesťanský kříž. Turisté mohou obdivovat též řadu soch. Mezi nejoblíbenější patří čtyři štítonoši v rozích stavby symbolizující Francii, Rakousko, Rusko a též Moravu, na jejímž území se kdysi jejich armády střetly.

Památník Mohyla Míru - Slavkov u Brna

Multimediální expozice

Od roku 2005, ku příležitosti dvoustého výročí bitvy, mají návštěvníci možnost zhlédnout v blízkém muzeu stálou expozici s názvem Bitva tří císařů – Slavkov/Austerlitz 1805. O pět let později byl zpřístupněn veřejnosti nový muzejní pavilon, kde je možné pokochat se dalším rozšířením multimediální výstavy pojmenovaným Fenomén Austerlitz.

Kavárna

Turisté, které ze vzpomínek na dávnou bitvu rozbolely nohy, si mohou vychutnat pár kapek odpočinku v místní kavárně. Moučníky a kávu si mohou nechat naservírovat též do soukromého salónku, jenž je možné si pronajmout.

Výlet do zdejších končin si můžete naplánovat kdykoliv, otevřeno je totiž celoročně. Pokud však toužíte po ještě unikátnějším zážitku, můžete sem zavítat v červenci či srpnu, kdy bývá památník slavnostně osvícen.

Čtěte dále: