Pančavský vodopád je nejvyšší v ČR. I proto je to oblíbený výlet v Krkonoších


Krkonoše jsou plné přírodních krás, ať už se jedná o naší nejvyšší horu Sněžku, Mumlavské vodopády, Labský důl, Špindlerův mlýn, Labskou přehradu či Pramen Labe. A mezi tyto přírodní skvosty patří beze slova i zmíněný Pančavský vodopád.

Ten můžete objevit v obci Špindlerův mlýn a je považován za nejvyšší vodopád v České republice. Měří celých 148 m a je umístěný 1298 m nad mořem, takže poskytuje nádherný výhled na okolí celých východních Krkonoš. Tvoří ho potok Pančava, stékající do Labského dolu, který je z vodopádu vidět v celé své kráse.

TIP: Nejkrásnější podívaná na vodopád je ke konci dubna, či začátkem května, kdy v Krkonoších taje sníh. Přesto, že přístup k vodopádu je v současné době zpřísněn (nachází se v I. Zóně KRNAP), myslíme si, že i tak stojí určitě za to, ho alespoň jednou v životě vidět.

Vodopád je možné pozorovat z blízké vyhlídky umístěné nad vodopádem, která poskytuje výhled na nejhořejší část.

Pančavský vodopád
Pančavský vodopád

Další omezený výhled poskytuje Ambrožova vyhlídka, vzdálená asi 160 m od vodopádu. Z Ambrožovy vyhlídky mimo jiné uvidíte krásný výhled na Labský důl, Kozí hřbety či meandrující se tok Labe.

Celý vodopád lze pozorovat z Labského dolu (z modré turistické značky).

Parkování

Pokud sem dorazíte autem, pak je dobré vědět, že ve Špindlu a Bedřichově je mnoho placených parkovišť, stačí si vybrat. V obci Horní Mísečky je také placené parkoviště, takže odtud lze také vyrazit.

Pančavský vodopád trasa

K vodopádu vede mnoho tras krásnou přírodou a každá trasa má určitě něco do sebe. Cesta se dá různě nakombinovat, takže si každý přijde určitě na to své. Stačí se držet turistických značek a můžete kombinovat dle libosti!

Kudy na vodopád Pančavy – Trasa 1:

Ze Špindlerova mlýna dojdete na Labskou boudu, která je asi 7 km daleko. Cestou jdete Labským dolem, kde můžete spatřit Pančavský vodopád v celé své kráse. Z Labské boudy je to k samotnému vrcholu vodopádu již jen 1 km.

Turistická trasa 2:

Ze Špindlerova mlýna můžete vyjet lanovkou na Medvědín (cena se pohybuje kolem 300 kč/osoba), odtamtud se vydáte po žluté turistické značce (cca 3 km) mírně do kopce na Zlaté návrší (Vrbatovu boudu), odkud to jsou do cíle už jen necelé 2 km.

Trasa 3:

Z Horních Mísečků (parkovné pod sjezdovkou 20 Kč/hodina) se vydáte k Jilemnické boudě a odtamtud půjdete po žluté turistické značce, přes Vrbatovu boudu, od které už je to jen kousek (necelé 2 km).

Ubytování v okolí

Související: