Pancíř – oblíbený šumavský vrchol u Železné Rudy


Pancířský hřbet je domovem stejnojmenné hory Pancíř. Ta se nachází ve výšce 1214 m n. m. a leží 5 km od jednoho z nejznámějších turistických míst Šumavy – Železné Rudy.

Horská chata Pancíř

Vrchol Pancíře zdobí horská chata Pancíř s rozhlednou. První rozhledna zde byla vystavěna již v roce 1880, krátce na to ale zanikla. Roku 1923 ji nahradila nová chata s rozhlednou a právě ta na tomto místě stojí dodnes. Svým návštěvníkům nabízí kromě ubytování také stravování ve zdejší restauraci, která jistě ohromí terasou s nezapomenutelnými výhledy na ostatní vrcholy národního parku.

Kolem chaty vede hřebenovka Pancíř – Můstek – Prenet.

Rozhledna

Samotná rozhledna umožňuje pokochat se šumavskými panoramaty z výšky 18 m. Nelze přehlédnout Velký Javor, nejvyšší horu Šumavy nacházející se na německé straně hor, dále například Kašperské hory, Český les, Klatovy či jadernou elektrárnu Temelín. Za velmi dobrého počasí vykukují i Alpy.

Lákavé aktivity

Horské vrcholy jsou známé svou využitelností v zimním i letním období a u Pancíře tomu není jinak. Mezi klasické zimní aktivity bezpochyby patří lyžování a běžky. K dispozici jsou zde lyžařům hned dvě sjezdovky, první v délce 800 m a druhá ze stanice Hofmanky měří dokonce až 1 600 m. Běžecké trasy jsou k nalezení pod vrcholem a vedou přes již zmíněnou stanici Hofmanky.

Letní vyžití rozhodně nezůstává pozadu. Jednou z možností je oblíbená pěší turistika, na kterou je Pancíř dobře připraven. Pěšky lze vrcholu hory dosáhnout po modré turistické trase, která začíná v centru Železné Rudy a je dlouhá přibližně 5,5 km. Druhou variantou je červená turistická trasa, která vede od centrálního parkoviště ve Špičáckém Sedle a je o necelé tři kilometry kratší. Další vyhledávanou aktivitou je okružní cyklostezka dlouhá 32 km, pro kterou se doporučuje využít trekingové kolo. Začíná a končí na Špičáku, část však vede právě přes Pancíř.

Lanovka

Cestu na horu je samozřejmě možné si usnadnit lanovkou. Nástupní stanicí je Špičák, mezistanicí pak Hofmanky. Lanovka byla uvedena do provozu v roce 1971 jako první sedačková lanovka na Šumavě.

Fotogalerie

Ubytování v okolí