Pasecký vodopád – tip na výlet v okolí Olomouce


Pokud se rozhodnete udělat si výlet kolem Olomouce, případně jeho blízkém okolí, zcela určitě byste neměli opomenout navštívit také Paseku a Pasecký vodopád.

V obci Paseka, kterou najdeme v Olomouckém kraji zhruba 7 km od Uničova, se nachází kaskádovitý vodopád vysoký asi 5 metrů. Vodopád leží mezi Pasekou a osadou Pasecký Žleb. Průtok vodopádu bohužel není příliš velký, protože je tvořen pouze malým potokem zvaným Teplička, který odvodňuje menší část Nízkého Jeseníku.

Výlet k Paseckému vodopádu

Vodopád je vhodný zakombinovat do výletu po okolí, samotný vodopád není zastávka na delší dobu. Doporučuji výlet spojit například s návštěvou blízkého hradu Sovinec, Arboreta Makču Pikču či paseckého biokoupaliště, které je po celkové rekonstrukci. Na vodopád je pak hezké podívat se z obou stran, každá má něco pro sebe, jen je třeba upozornit, že přímo k němu je cesta obtížnější a proto je třeba dávat si velký pozor, v jednom místě je třeba přejít z jedné strany potoku na druhou. Vodopád je zároveň schovaný mezi dvěma strmými srázy, na které je také třeba dát i pozor. Přímo nad vodopádem leží altán, ve kterém je možné si odpočinout u posezení a pozorovat tekoucí vodu.

Pasecký vodopád

Parkování

Místo je snadno dostupné autem, ale není problém se k němu dostat i pěšky. Přímo u vodopádu je pár parkovacích míst, kam se  vejdou 2-3 auta, ale o kousek dál nad vodopádem je také možno zaparkovat po pravé straně na lesní cestě. Přímo k vodopádu nejede žádný druh hromadné dopravy.

Trasa, kudy se tam dostat

Pěšky se k vodopádu dostanete z Paseky,  cesta je dlouhá asi 1,5 km.

U vodopádu se nachází informační tabule, takže by jej člověk neměl minout. Zároveň je ještě dobré upozornit na větší množství hmyzu, zejména komárů a mušek, kteří se kolem vodopádu v létě pohybují.

GPS:  49°48’8.868″N, 17°15’17,655″E