Pavlínino údolí – okruh z Jetřichovic


Pavlínino údolí je přírodní rezervace u obce Jetřichovice. Je to nenáročný výlet nádhernou přírodou, tak se do malebné oblasti v Českém Švýcarsku vydejte také.

Pavlínino údolí recenze

Pavlínino údolí Jetřichovice

Parkování

Jetřichovice jsou hlavně v létě výchozím bodem pro mnoho výletů do okolí a tak je třeba přijet včas, abyste zaparkovali. My nechali auto na hlavním parkovišti, v dubnu v týdnu ve čtvrtek dopoledne zde bylo jen pár aut a parkovací automat nefungoval, takže dobrý. Jinak to je v sezoně za 100kč na den.

Placené parkoviště Jetřichovice

Jak do Pavlínina údolí

Naše trasa vedla od parkoviště kolem restaurace Praha a Infocentra společně po zelené červené i modré podél silnice, po které jsme přijeli od Děčína. U přístřešku Grieselův kříž jsme odbočili vlevo z kopce. Zde je další parkoviště – neplacené. Viz. foto.

Neplacené parkoviště Jetřichovice

Dále naše cesta vedla po červené trase E3. Doprava pokud byste odbočili a šli po zelené dojdete ke koupališti, tam lze také zaparkovat. My ale pokračovali dále až k této odbočce. Po trase Pavlínka projdete bývalým vodním náhonem, což se bude líbit určitě všem dětem :)

Tunel v minulosti přiváděl vodu pro starému Grieslův mlýn. Tomu sloužil i zdejší rybník zvaný „Undicht“.

Bývalý vodní náhon

Zmínka o mlýnu je již z konce 15. století, vybudoval jej sedlák Josef Kny, jak se dočtete na informační tabuli u rybníku. V 19.století zde byla niťárna p.Mullera na vodní pohon (1905). Jeho ženou byla Pavlínka. Poté se zde provozovaly výletní lodičky a od roku 1955 zde byla škola v přírodě.

Grieselův rybník je prima zastávka třeba na sváču, laviček zde je několik a hladových kachen také. Viděli jsme i dost žab. Dále tu lze spatřit na obloze černého čápa, u vody ledňáčka, pod vodou pstruhy a v noci i netopýry. A určitě alespoň jednou zde během vaší cesty uslyšíte datla černého, jak „bubnuje“.

Grieselův rybník - Jetřichovice

Na konci tohoto mini-okruhu je Rusalčina jeskyně.

Rusalčina jeskyně

Pavlínčina obchůzka kolem rybníka je procházka tak na 10 minut ale určitě stojí za to.

To je také jediné místo, kde se dá jet s kočárkem v tomto údolí, pokud byste hledali, zda kočárek s sebou vzít a zda se s ním tato cesta dá zvládnout. Stejně tak i na kole je zde zákaz po celé trase. 

Dále půjdete po červené E3 opravdu nádhernou přírodou, přes několik lávek, mostů, pokud jsem dobře počítal, přes řeku Chřibská Kamenice jich bylo asi 7.

Skály v Pavlínině údolí

Narazíte i na jeden skalní převis.

Skály - Pavlínino údolí

Po chvíli dojdete k turistickému ukazateli Pavlino údolí.

Zde odbočte vlevo a po modré turistické značce vedoucí skoro celou cestu do kopce lesem půjdete kolem Svatého obrázku ve skále.

Pavlino údolí po modré

Následně jděte po louce, kde je posed, až do obce Rynartice.

Posed u Rynartic

Tady odbočte vlevo a po silnici pokračujte dolů z kopce. Po chvíli uvidíte Trpasličí skálu a dál jděte stále rovně až do Jetřichovic, je to k parkovišti cca 2 km.

Celý okruh by měl mít asi 7km, my ušli 9 kilometrů celkem a zabralo nám to 3 hodiny pohodovou chůzí i se zastávkou na svačinu u rybníka.

Určitě toto místo, ne moc známé, doporučím každému, ideálně ale ne o víkendu, nýbrž v týdnu, protože za celý náš výlet jsme potkali celkem 6 lidí !!!!

A přitom tady je tak krásně, jak popisuji i v dalších článcích z minulých návštěv.

Ubytování v okolí

Tipy na výlet Jetřichovice:

Doporučujeme:

Napsat komentář