Druhé pokračování cestopisu z dovolené v Číně.
Při návratu od Velké čínské zdi se zastavujeme u hrobek císařské dynastie Ming, je to jen půlhodinka jízdy busu ode zdi, čas právě na malou svačinku. Hrobky jsou místem odpočinku 13 z celkem 16 císařů a 23 císařoven dynastie Ming a zároveň nejkrásnějším příkladem císařské architektury v Číně. Přístupová cesta k hrobkám prochází údolím, které je chráněno Dračími a Tygřími horami. Tato lokalita byla zvolena díky příznivé poloze v souladu s fengshui. Horský hřeben obklopuje hrobky ze tří světových stran a střeží zemřelé na jejich posledním odpočinku před zlými duchy, kteří přicházejí se severním větrem. Podoba všech těchto památek se zachovala z dynastie Ming, která vládla v letech 1368-1644, Ming znamená zářivá.
Dynastie Ming v Číně
Dynastie Ming pozvedla Čínu k dlouhodobé hospodářské prosperitě a politické stabilitě. Mingská Čína se stala bohatým státem a dobře se jí dařilo až do roku 1566, kdy byly severní provincie Číny zasaženy silným zemětřesením, při kterém zahynulo 830.000 lidí a země se začala potýkat s problémy, jejichž důsledkem bylo převzetí vlády dynastií Čching. Se stavbou mingských hrobek se započalo roku 1409, prvním císařem, který se zde nechal v roce 1407 pochovat byl Jung-le. Byla pro něho zhotovena překrásná dřevěná pohřební síň, jejíž kazetový strop je podepřen ohromnými pozlacenými opracovanými pilíři, doprava těchto třiceti dvou pilířů do jeho hrobky trvala přes pět let. Hrobka císaře a jeho ženy nebyla dosud odkryta.
Ke hrobkám vede posvátná Cesta duchů, po které kdysi procházely pohřební průvody. Z busu vidíme širokou cestu s kamennou dlažbou a obklopenou stromy, cestu hlídají kamenné sochy třiceti šesti strážců, dvojice soch zvířat skutečných i bájných a sochy vysokých císařských úředníků v nadživotní velikosti. Po schodech vcházíme do areálu, průvodce Marek nám ukazuje rozmístění 13 hrobek, řada z nich je zařazena na Seznam světového dědictví UNESCO, zpřístupněné jsou jen dvě.
Nejvýznamnější hrobkou je Dingling, kde byl odkryt i podzemní palác, my navštívíme hrobku Changling na třetím nádvoří, hlídá ho voják a nechce být fotografován zblízka. Muzeum je velmi pěkné, vévodí mu císař v nadživotní velikosti, lidé mu dávají peníze papírové, ve vitrínách jsou vystaveny zlaté ingoty, koruna císařovny, různé spony a čínský porcelán. Krásným parkem pokračujeme k pěti obětním nádobám, kde lidé dávají kovové mince a bránou přicházíme do nejvzdálenějšího chrámu. Z ochozu je krásný výhled na Dračí a Tygří hory, vchod zde začíná docela vysokým schodem.
Kupte si také zájezd do Číny a uvidíte všechny pamětihodnosti popsané v článku na vlastní oči, rozhodně to za to stojí.
1. díl cestopisu – Z Čech až na Velkou čínskou zeď
2. díl cestopisu – Peking – Hrobky císařské dynastie Ming
3. díl cestopisu – Peking – Letní palác
4. díl cestopisu – Olympijský Peking
5. díl cestopisu – Pekingská kachna
6. díl cestopisu – Zakázané město
7. díl cestopisu – Rikšou po Hutongu v Pekingu
8. díl cestopisu – Chrám nebes v Pekingu
9. díl cestopisu – Peking – Náměstí Nebeského klidu
10. díl cestopisu – Pěšky po Pekingu
11. díl cestopisu – Doprava v Číně
12. díl cestopisu – Co nám chtěli prodat
13. díl cestopisu – Rychlovlakem po Číně
14. díl cestopisu – Zahrada Yu Yuan v Šanghaji
15. díl cestopisu – Vodní město Zhouzuang
16. díl cestopisu – Pěšky po Šanghaji
17. díl cestopisu – Čína v noci
18. díl cestopisu – Rychlovlak Maglev v Číně
19. díl cestopisu – Uletělo nám letadlo
Přečtěte si ještě