Peklo u Nového Města nad Metují v Orlických horách


Orlické hory jsou oblíbeným turistickým místem mnoha Čechů. Kromě nádherné přírody se zde můžete kochat úchvatnými kulturními památkami, jako jsou kostel v Neratově či vojenská tvrz Hanička. Avšak také podhůří Orlických hor stojí za zmínku.

Jedním z obzvláště pěkných míst je Nové Město nad Metují vzdálené jen několik kilometrů od oblíbeného lyžařského střediska v Deštném. V Novém Městě si užijete nejen jeho historickou část, ale také malebné okolí, zejména pak údolí Peklo, které je vyhledávanou turistickou lokalitou.

Malebná krajina i kulturní vyžití

Nové Město nad Metují, neboli „Nováč“, jak mu říkají místní domorodci, založil Jan Černčický z Kácova roku 1501. Dominantou města je původně renesanční zámek, jenž je od roku 2008 chráněn jako národní kulturní památka. Nejen budova zámku, ale také zámecká zahrada vás okouzlí na první pohled. Zámek se nachází na zrekonstruovaném Husově náměstí, ze kterého vede několik turistických cest.

Navštivte také Čarokrásné Orličky.

Zhruba 6 kilometrů od Nového Města nad Metují se nachází údolí Peklo.  Kouzelné místo, jež tvoří lesní bučiny a protékající řeka Metuje, vás nenechá chladnými. Kromě úchvatné přírody, která je útočištěm mnoha chráněných živočišných a rostlinných druhů, zde najdete také tradiční architektonické budovy. V osadě se nachází vyhlášená roubená chata – Bartoňova útulna. Jedná se o oblíbené ubytovací zařízení zejména pro rodiny s dětmi. Kromě ubytovacích služeb se zde každoročně pořádá jarmark zaměřený na tradiční řemeslnou výrobu. Údolí Peklo je mimo to opředeno pověstmi, podle nichž se zde vyskytovaly bludičky, bezhlavý kůň a čarodějnice. Možná právě z toho důvodu se zde pořádá řada akcí pro děti.

Pestrá fauna a daleké výhledy

Pekelské údolí protíná řeka Metuje, podél níž je možné spatřit mnoho druhů obojživelníků, jako jsou mlok skvrnitý či čolek horský. V teplejších místech této oblasti najdete v letních měsících velké populace bezobratlých. Mezi ty nejhezčí patří bezesporu modrásek bahenní nebo lišaj pupalkový. Chcete-li si zpestřit procházku údolím, zavítejte na nedalekou 50 m vysokou rozhlednu Sendraž. Ve výšce 23,8 metrů se můžete kochat výhledem na Orlické a Jestřebí hory, Krkonoše, ale také Polsko. Rozhledna se nachází 618 m.n.m. a disponuje kruhovou vyhlídkovou plošinou.

Fotogalerie

Ubytování v okolí