Dalmácie je destinací vhodnou k rekreaci od brzkého jara do pozdního podzimu. Jedním z nejznámějších míst je poloostrov Pelješac, který spíše připomíná dlouhý ostrov, než součást pevniny, protože je s ní spojený jen úzkou šíjí.
Obsah článku
Dovolená Pelješac Chorvatsko
Už březnu se sem sjíždějí milovníci jachtingu a o Velikonocích je jich plné moře. Koncem dubna se objevují první vodáci na mořských kajacích. V květnu je nejlepší čas na cykloturistiku a pěší výlety.
A od června do srpna se zaplní pláže klasickými rekreanty chtivými slunečních paprsků a mořských vln.
V září přijedou senioři kvůli většímu klidu a nižším cenám. A pak se už jen zopakuje jarní cyklus – září a říjen jsou vhodné na kajaky, cyklistiku i námořní jachting.
Bikeři se na Pelješaci doslova vyřádí. Napříč vede jen jedna silnice. Ostatní komunikace jsou lepší či horší makadamové cesty.
„V létě je na cyklistiku příliš horko. Jaro poskytuje příjemnější vzduch a kvetoucí přírodu. Podzim je zase časem vína,“ doporučuje Zdeněk Kukal, který na Pelješac a okolní ostrovy pořádá zájezdy kombinující cyklistiku nebo běh s námořním jachtingem. „Já mám nejraději první polovinu května. Ostrovy jsou v květu, svěže zelené a voňavé, na silnicích není žádný provoz a nepotkáte jediného turistu.“
Úžasné výhledy z výšky na moře
Poloostrov Pelješac nabízí úžasné výhledy na moře a okolní ostrůvky z velké výšky. Rybí restaurace prodávají mořské plody mnoha chutí, v sadech rosou granátové jabloně, šťavnaté plody fíkovníků a vinné révy. Oko spočine na romantických středověkých hradbách a prastarých odsolovacích nádržích.
Nejvyšším vrcholem poloostrova je Sveti Ilija (961 m). Téměř tisícimetrové převýšení je možné překonat pouze pěšky. Silnice sem nevede. Chorvatská lékařská záchranná služba doporučuje kvůli panujícím horkům, aby turisté vycházeli od moře ještě za tmy, neboť tak překonají aspoň část velkého převýšení v ranním chladu. Každý rok ve zdejších horách zemře někdo na vyčerpání a dehydrataci.
Pelješac je proslulý jako poslední evropské útočiště šakalů. V noci je uslyšíte výt nedaleko menších přístavů, ale nikdy je nepotkáte. Jsou velmi plaší a na člověka neútočí.
Dobrou chuť!
Vinaři pěstují na jižních stráních a náhorních plošinách unikátní odrůdu těžkého červeného vína dingač a dezertní víno prošek.
Poloostrov je ovšem známý také pěstírnami ústřic. Obrovská ústřicová pole v závěru Malostonského průlivu, kde je závětří a nejteplejší voda z celé oblasti, zvou milovníky ryb a mořských plodů do přilehlých rybářských restaurací.
Kdo chce vychutnat zdejší pohostinnost naplno najde dobrou příležitost v klidu si užít typickou chorvatskou kuchyni a ochutnat domácí travaricu (rakije s bylinkami). Nakládaný lilek, syrová uzená šunka pršut a travarica nebo domácí víno udělá své. V domácí hospodě by se dalo sedět hodiny. Na cenách za jídlo je vidět, že turistický ruch zavítal už i sem, daleko od plných pláží, ale dalmatské lahůdky stojí za to.
Doprava autem, busem, lodí
Na Pelješac se přijíždí z Dubrovníku pobřežní silnicí na severovýchod. Není to daleko, jen něco přes třicet kilometrů.
Dá se to jet autem, ale kvůli hustému provozu je příjemnější autobus. Pokud pojedete lodí z Makarské, poplujete přibližně hodinu.
Pelješac most otevření
Nový Pelješki most, jak se mu říká chorvatsky a jehož stavba byla připravována opravdu dlouho, spojí část Chorvatska a Bosny a Hercegoviny. Dokončení mostu bude na začátku letní sezony a otevření je plánováno na 19.-21.července 2022.