Pěšky nebo na běžkách na chatu Alfrédku v Jeseníkách


Plánujete vycházku do přírody či se chcete provětrat na běžkách? Potom můžete zvolit jako vaše východisko Novou Ves, odkud se dostanete až na Alfrédku, kde i v současné situaci naleznete otevřené okénko s občerstvením.

Parkování

Do Nové Vsi, která se nachází kousek od Rýmařova dojedete autem a u startu běžecké trati těsně před vstupem do lesa jej zaparkujete na velkém bezplatném parkovišti. Nachází se zde i vyhlídka. Ještě, než začnete ukrajovat první metry, tak je možné se občerstvit v restauraci, pokud to tedy situace dovolí.

Nová Ves – Mravencovka – chata Alfrédka

Zvolit můžete větší množství tras. Například přes Starou Ves, nebo oklikou přes Karlov pod Pradědem. Nejkratší je to však přes Mravencovku, která je takovým rozcestím a ideálním prostorem na to, dát si přestávku. Do této doby totiž stoupáte jen mírně a téměř to nepoznáte, ale odsud se vydáte užší cestou směrem vzhůru do výraznějšího kopce.

Už jste navštívili? Lurdská jeskyně ve Starém Rejvízu

Stačí jen vybrat, jestli půjdete raději do prudšího a kratšího nebo si raději přidáte dva kilometry, ale za to vás bude čekat lehčí terén. U obou se ovšem jedná o celkem náročný výstup a méně fyzicky zdatní běžkaři by jej nemuseli zvládnout. Po vystoupání tří nebo pěti kilometrů (záleží na volbě) dorazíte do cíle, kterým je chata Alfrédka. Momentálně si zde můžete dopřát teplou polévku, klobásu, kávu, čaj, pivo nebo podobné drobné občerstvení.

Pro cestu zpět máte znovu na výběr, jestli se vydat přes Starou Ves nebo některou ze dvou cest přes Mravencovku. Zde bych obzvláště začínajícím běžkařům doporučoval delší a méně prudký sjezd, protože je zde rovnější povrch, širší cesta a hlavně nenaberete takovou rychlost. Z Mravencovky už se můžete vrátit stejnou trasou nebo zahnout o cestičku později, která téměř kopíruje vám známou stopu.

Tip na další výlet: Ze Skřítku na Ztracené kameny v Jeseníkách

Celkově se jedná o velice frekventovanou trasu, která bývá při dostatku sněhu upravovaná rolbou. Ovšem i v zimních měsících, kdy je zde spoustu běžkařů potkáte mnoho pěších turistů.

Okruh měří celkem patnáct kilometrů.

Fotogalerie

Tipy na další výlety v okolí: