Vidět největší pevnost v Evropě a přitom pouze pár kilometrů od německých hranic, to byl důvod, proč jsme sem zavítali na výlet a mohu říct, že ačkoliv jsem čekal něco velkolepého, osobní návštěva předčila mé očekávání a jsem nadšen doteď.

Do Německa autem

Z Ústí nad Labem, kde byl jako vždy výchozí start cesty, můžete vyrazit k této pevnosti dvěmi různými trasami. Delší pro ty z vás, kdo nemáte dálniční známku, bude trasa vést přes Děčín, Hřensko a Bad Schandau, odkud to je již jen několik kilometrů do cíle. Cesta ale trvá přibližně 2H.

Já zvolil cestu po dálnici D8 směrem na Pirnu a odtud pak již jedete po okreskách, ale v cíli jste za necelou hodinku, takže trasa nejen kratší kilometrově, ale i časově, takže volba je jasná kudy :)

Königstein parkování

Jakmile dorazíte do cíle, zaparkovat lze ve velkém parkovacím domě, odkud to je ke vchodu do pevnosti asi 500 metrů. Cena je relativně v pohodě, to, co jsme platili za parkování ve Vídni u zoo za 1 hodinu, zde dáte za 3,5 hodiny. Platili jsme 4,5€, prohlídka i s obědem nám trvala téměř 3h.

Od tohoto několika-patrového parkoviště lze jít pěšky nebo využít minivláčku. Tím jezdili hlavně líní Němci.

Poté, co po pár minutách dojdete k pevnosti, máte dvě možnosti kudy nahoru. Buď vlevo – pěšky nebo od pokladny vpravo k výtahu, který vás až na vrchol vyveze během chvilky.

Königstein vstupné

Jako všude v Německu, jsou zde rodinné slevy, a to jak na 1 dospělého a až 3 děti nebo dospělé 2 a také až 3 děti. Náš prcek ještě letos nedovršil 6 let, takže to měl zadarmo, dceři je 9, ta už platila.

Celkem nás rodinné vstupné vyšlo na 27€.

První věc, co vás na vrcholu této pevnosti zaujme, je nádherný rozhled do okolí a až se člověk diví, jak dlouho a jak složitá musela být stavba, protože je to nejen výška, ale i kolem dokola skoro bych řekl 1-2km, no minimálně kilometr ujdete, pokud se vydáte po hradbách, což jistě stojí za to, když už zde budete. Z „druhé strany“ od výtahu se vám naskytnou nádherné výhledy na údolí Labe, Saské Švýcarsko a když se budete pozorně dívat, uvidíte i skalní hrad Bastei. K němu jsme také dojeli, ale parkoviště bylo totálně plné, takže snad příště a ideálně dopoledne.

To, že v Německu mají kvalitní suroviny i potraviny každý Čech již asi ví, takže jsme si neodpustili ochutnávku místních koláčů a následně také klobás, což je taková německá klasika :) Výborné, co vám budu povídat, sami se podívejte na fotkách.

Festung Königstein foto

Pokud byste zde chtěli navštívit všechny expozice a využít audio průvodce, který zakoupíte u pokladny a je také v češtině, rozhodně vám ani ty 3 hodiny stačit nebudou, je zde zajímavostí opravdu mnoho. Milovníci historie budou nadšeni.

Dolů můžete vyrazit pěšky nebo opět využít stejného výtahu, který vás vyvezl nahoru. Také je zde ještě výtah panoramatický, ale ani jednou jsme ho neviděli v pohybu, tak asi „nepremává“ :)

Königstein hrad a vojenská pevnost, pokud se blíží Vánoce a advent, zde pořádá vánoční – adventní trhy. Ty jsou oblíbené také v rakouské Vídni.

Pokud to nemáte z Čech do Německa daleko, rozhodně sem na pevnost Königstein vyrazte, protože v Čechách ani v dalších okolních státech podobnou a tak velikou pevnost, jak říkají Angličani Königstein Fortress, neuvidíte.

Web: www.festung-koenigstein.de

Pokud vám ještě cestou z Německa zbyde čas, neměli byste vynechat návštěvu Pravčické brány.

Ubytování Königstein

Ubytování (booking) v okolí pevnosti Königstein

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •