Pevnost Königstein v Saském Švýcarsku v Německu

Vidět největší pevnost v Evropě a přitom pouze pár kilometrů od německých hranic, to byl důvod, proč jsme sem zavítali na výlet a mohu říct, že ačkoliv jsem čekal něco velkolepého, osobní návštěva předčila mé očekávání a jsem nadšen doteď.


Do Německa autem

Z Ústí nad Labem, kde byl jako vždy výchozí start cesty, můžete vyrazit k této pevnosti dvěmi různými trasami. Delší pro ty z vás, kdo nemáte dálniční známku, bude trasa vést přes Děčín, Hřensko a Bad Schandau, odkud to je již jen několik kilometrů do cíle. Cesta ale trvá přibližně 2H.

Já zvolil cestu po dálnici D8 směrem na Pirnu a odtud pak již jedete po okreskách, ale v cíli jste za necelou hodinku, takže trasa nejen kratší kilometrově, ale i časově, takže volba je jasná kudy :)

pevnost konigstein saské švycarsko německo
Výhled z pevnosti je neskutečný

Königstein parkování

Jakmile dorazíte do cíle, zaparkovat lze ve velkém parkovacím domě, odkud to je ke vchodu do pevnosti asi 500 metrů.

Pevnost Königstein v Saském Švýcarsku v Německu 1
Parkovací dům

Cena je relativně v pohodě, to, co jsme platili za parkování ve Vídni u zoo za 1 hodinu, zde dáte za 3,5 hodiny. Platili jsme 4,5€, prohlídka i s obědem nám trvala téměř 3h.

Od tohoto několika-patrového parkoviště lze jít pěšky nebo využít minivláčku. Tím jezdili hlavně líní Němci.

Pevnost Königstein v Saském Švýcarsku v Německu 2
Pevnost je na dohled od parkoviště

Poté, co po pár minutách dojdete k pevnosti, máte dvě možnosti kudy nahoru. Buď vlevo – pěšky nebo od pokladny vpravo k výtahu, který vás až na vrchol vyveze během chvilky.

Pevnost Königstein v Saském Švýcarsku v Německu 13
Hradby jsou široké a dost velké

Königstein vstupné

Jako všude v Německu, jsou zde rodinné slevy, a to jak na 1 dospělého a až 3 děti nebo dospělé 2 a také až 3 děti. Náš prcek ještě letos nedovršil 6 let, takže to měl zadarmo, dceři je 9, ta už platila.

Celkem nás rodinné vstupné vyšlo na 27€.

První věc, co vás na vrcholu této pevnosti zaujme, je nádherný rozhled do okolí a až se člověk diví, jak dlouho a jak složitá musela být stavba, protože je to nejen výška, ale i kolem dokola skoro bych řekl 1-2km, no minimálně kilometr ujdete, pokud se vydáte po hradbách, což jistě stojí za to, když už zde budete.

Pevnost Königstein v Saském Švýcarsku v Německu 40
Ze všech stran je krásný pohled

Z „druhé strany“ od výtahu se vám naskytnou nádherné výhledy na údolí Labe, Saské Švýcarsko a když se budete pozorně dívat, uvidíte i skalní hrad Bastei. K němu jsme také dojeli, ale parkoviště bylo totálně plné, takže snad příště a ideálně dopoledne.

Pevnost Königstein v Saském Švýcarsku v Německu 32
Výhled na řeku Labe, v Německu se jmenuje Elbe

To, že v Německu mají kvalitní suroviny i potraviny každý Čech již asi ví, takže jsme si neodpustili ochutnávku místních koláčů a následně také klobás, což je taková německá klasika :)

Pevnost Königstein v Saském Švýcarsku v Německu 10
Koláče neměly chybu

Výborné, co vám budu povídat, sami se podívejte na fotkách.

Pevnost Königstein v Saském Švýcarsku v Německu 48
Co jiného si dát v Německu než klobásu :)

Festung Königstein foto

Pevnost Königstein v Saském Švýcarsku v Německu 35
Tato věžička byla asi nejčastěji fotografované místo
Pevnost Königstein v Saském Švýcarsku v Německu 37
Všimněte si těch děl vlevo, opravdu se sem hodí

Pokud byste zde chtěli navštívit všechny expozice a využít audio průvodce, který zakoupíte u pokladny a je také v češtině, rozhodně vám ani ty 3 hodiny stačit nebudou, je zde zajímavostí opravdu mnoho. Milovníci historie budou nadšeni.

TIP: Hrad Oybin je také oblíbený výlet a jen kousek od hranic.

Dolů můžete vyrazit pěšky nebo opět využít stejného výtahu, který vás vyvezl nahoru. Také je zde ještě výtah panoramatický, ale ani jednou jsme ho neviděli v pohybu, tak asi „nepremává“ :)

Königstein hrad a vojenská pevnost, pokud se blíží Vánoce a advent, zde pořádá vánoční – adventní trhy. Ty jsou oblíbené také v rakouské Vídni.

Pokud to nemáte z Čech do Německa daleko, rozhodně sem na pevnost Königstein vyrazte, protože v Čechách ani v dalších okolních státech podobnou a tak velikou pevnost, jak říkají Angličani Königstein Fortress, neuvidíte.

Web: www.festung-koenigstein.de

Pokud vám ještě cestou z Německa zbyde čas, neměli byste vynechat návštěvu Pravčické brány.

Ubytování (booking) v okolí pevnosti Königstein

5 komentářů u „Pevnost Königstein v Saském Švýcarsku v Německu“

  1. Také jsme zde byli a bylo pekne si diky clanku pripomenout cely vylet znovu.

  2. Letos jsme návštěvu nestihli, ale chystáme se příští rok, tak díky za tip. Teď už jen najít vhodné ubytování v okolí, protože na jednodenní výlet to je z jihu Čech celkem daleko :-/

  3. Dobrý den ,chystáme se na pevnost v létě.Jen máme obavu z parkování. Máme totiž auto na LPG a ty do parkovacích domů nesmí. Nevíte jak to tam funguje v takovém případě? Jestli se tam bude dát zaparkovat? Děkuji s pozdravem Konečná

Napsat komentář