Pisak Chorvatsko: Krásné místo u moře

Pisak v Chorvatsku je malebné rybářské městečko nacházející se mezi městy Omiš a Makarska, na tzv. Omišské riviéře. Díky své poloze byl vyhledávaným místem rybářů.


Pisak Chorvatsko recenze

Pisak leží přímo u moře a má dobře chráněný přístav. Je oblíbený pro své nádherné pláže, které mohou být písčité, oblázkové nebo skalnaté. Hlavní městská pláž je velice oblíbená a i v sezóně tu není „hlava na hlavě“. Pokud máte raději soukromí, můžete si vybrat kousek pláže jen pro sebe na menších plážích ukrytých v malých zátokách po celém pobřeží Pisaku, kam je ale přístup trochu krkolomný. Dovolená zde je vhodná pro rodiny s dětmi nebo páry, které chtějí být daleko od ruchu města. Pokud máte rádi sport, můžete surfovat, plachtit, potápět se, hrát plážový volejbal, sjet řeku Cetina na raftu či kajaku nebo zde využít spoustu jiných aktivit.

Nejčastějším ubytováním jsou soukromé vilky a domy s několika pokoji či apartmány.

Místní jsou velice vstřícní a ochotní, a mnohdy překvapí svou pohostinností. My se setkali s tím, že nám majitel apartmánu přinesl jako pozornost čerstvě ulovené ryby, které nachytal se synem, naložili je do středomořských bylinek a ugrilovali. Moc jsme si pochutnali!

Tím, že Pisak leží ve svahu a je nádherný výhled na moře, máte možnost zde denně vidět proplouvat hejno delfínů, což pro nás byl nezapomenutelný zážitek. Příjezdová cesta do Pisaku je hodně úzká a příkrá. Věšina parkovacích míst je zajištěna přímo u vilek pod pnoucím se vínem. Je zde možnost pronajmout si loďku nebo člun a vydat se na výlet po jadranském pobřeží.

Pisak Chorvatsko

V Pisaku se nachází jeden market s potravinami a před ním je stánek s denně čerstvými rybami, ovocem a zeleninou. Dále dvě konoby, café bar a dva stánky s úžasnou zmrzlinou. Při návštěvě konoby byste neměli zapomeout ochutnat červené víno a např. salát s místním olivovým olejem, což jsou dva hlavní zemědělské produkty Pisaku.

Obchod - Pisak Chorvatsko

Pisak výlety

Pokud máte rádi historické chorvatské památky nebo po celou dovolenou nepotřebujete tolik klidu, máte spoustu možností vydat se na výlety po okolí.

Pisak v Chorvatsku 03

My jsme vyráželi obden na výlet svým autem. V blízkosti se nachází Brela, Baška Voda, Omiš, Makarska nebo trochu dále Trogir a Split. My jsme se vydali např. do města Omiš, které leží v deltě řeky Cetina. Poloha města umožnila v minulosti místním obyvatelům, aby se stali nechvalně známými piráty. Můžete zde navštívit pevnost Mirabela, či na hoře Dinara pevnost Fortica, která měla chránit před nepřáteli. Také zde najdete spoustu kostelů, městské muzeum a starý hřbitov. Určitě si zde dejte nějakou místní specialitu. Za sebe doporučujeme restaurace „Mate“, „Kastel“, nebo taverny „Ulikva“ a „U našeg Marina“.

Další výlet jsme podnikli do Splitu

Je druhým největším městem v zemi, známé svým velkým přístavem, u kterého nás hlavně překvapil strašlivý zápach, jako zkažená vajíčka :) Město žije pomalým až líným tempem. V srdci města se nachází Diokleciánův palác, který je od roku 1979 zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO.

Split Chorvatsko 3

Dalšími památkami jsou socha biskupa Řehoře Ninského, kostel sv. Františka a františkánský klášter nebo vyhlídkový vrch Marjan s krásným lesoparkem.

Zcela nezapomenutelným se pro nás stalo město Trogir.

Historické a kulturní památky, nádherná architektura a překrásné ulice…tím vším si chorvatský Trogir vysloužil název „Malé Benátky“. Můžete zde prozkoumat městské brány a stěny, spolu se dvěmi věžemi, které pochází ze 13. století. Dále zde najdete Mořskou bránu a Pevninskou bránu, městskou hodinovou věž. Zajímavý je Čipiko palác, Katedrála sv. Vavřince, románský kostel sv. Jana Křtitele, městské muzeum, obranná věž sv. Marka, radnice a spoustu dalších památek najdete na Národním náměstí.

V klášteře benediktinek sv. Mikuláše se dochovalo nejcennější dílo helenistického slohu v Dalmácii, velice cenný antický reliéf s vyobrazenou postavou boha Kaira.

Levné ubytování v Pisaku a okolí

Související:

Napsat komentář