Písečná duna u Píst nedaleko Sadské

Není to tak dávno, co do kin vstoupil film Duna. A víte, že písečnou dunu můžete najít i u nás? A to rovnou několik!

Písečný přesyp u Píst (Sadská / Nymburk)

Psalo se 28. října 2021, kdy mi přišla zpráva od kamarádky, zda se mi nechce na výlet. To je jasná věc! Venku bylo ve svátek krásně, a když je krásně, proč dny trávit za zdmi domu? A tak jsme se vydali na písečnou dunu!

Písečné duny v Čr

Popravdě jsem netušila, že u nás něco jako písečná duna existuje. K mému překvapení jich máme v naší krásné zemi rovnou několik. A to třeba Duny u Sváravy v Polabí, na Moravské Sahaře – Moravský Písek nebo Bzenec a v přírodní rezervaci Písečný přesyp u Vlkova na Třeboňsku. My jsme se rozhodli pro tu, která se nachází u obce Písty nedaleko Sadské. Cesta tam nám zabrala necelou hodinu. A během ní jsme se rozhodovali, zda auto necháme u jezera Sadská a uděláme si procházku nebo zda zastavíme přímo v Pístech, pár metrů od duny.

TIP: Dune de Pyla – nejvyšší písečná duna ve Francii

Jelikož ale bylo krásně a já a kamarádka máme rády procházky a nedělá nám problém ujít desítky kilometrů během jediného dne, rozhodli jsme se auto nechat na rozlehlém parkovišti u jezera. V našem případě to znamenalo úplně na opačné straně.

Abychom se k Duně dostali, šli jsme po červené značce, která nás vedla kolem jezera a skrze les. Po této trase nám cesta zabrala zhruba dvacet minut než jsme našli tu obdivovanou dunu!

Historie – co jsou to duny

Kde se vzala, tu se vzala, písečná duna před námi se rozprostřela. Pojďme si tedy povědět něco o historii této památky.

Celá tato oblast u obce Písty patří k nejvíce významným mezolitickým lokalitám v naší republice. Duna se zde vytvořila už během čtvrtohor. Labe totiž přinášelo svým proudem štěrk a písek. A jak se koryto řeky měnilo, vítr vyvál jeho nejjemnější části, které následně nahromadil do kopcovitých útvarů. Tyto duny se začaly pohybovat stejně jako pouštní nebo pobřežní duny.

Písečná duna Sadská Nymburk

Při archeologických průzkumech se zde nalezlo téměř 300 kusů štípaných nástrojů. Okolí duny bylo zřejmě velmi výhodné i v pozdní době, jelikož se zde našly zvoncovité poháry z doby halštatské, ze starší doby římské a ze středověku.

Fauna a flóra

Před vstupem do této oblasti můžete narazit na několik cedulí, které poukazují na to, že zde nesmíte nic trhat nebo lovit, což je vzhledem k této významné lokalitě zcela pochopitelné. Přímo u duny pak stojí obrovská cedule, kde se dočtete něco málo o původu, ale i o tom, co zde roste a žije.

Můžete zde narazit na typické pískomilné rostliny jako je paličkovec šedavý, kostřava písečná, smělek sivý, chmerek vytrvalý nebo kolenec Morisonův.

Okolí písečné duny u Sadské

Z hub se tu vyskytuje například hvězdovka límečková, kořenitka nadmutá nebo škárka hvězdicovitá. Vzácným hostem tu jsou pak mrakolvi. Tento hmyz žije převážně na jihu Afriky. Tento druh hmyzu se přes den ukrývá v blízké floře a vylétá až večer. Mnozí by si ho mohli splést i s jepicí. Larvy mrakolva pak žijí právě v písku a živí se převážně mravenci.

Toto území bylo prohlášeno za evropsky významnou lokalitou Natura 2000.